Jak przetrwać upały podczas pracy na budowie, w magazynie lub w biurze?

Lato wpływa na wydajność pracowników na wszystkich płaszczyznach. Upał zarówno zaburza koncentrację, jak i wyczerpuje fizycznie. Dowiedz się, co zrobić, aby praca w wysokich temperaturach była znośna oraz jakie zagrożenia dla zdrowia możesz napotkać, jeśli pracodawca nie zapewni Ci odpowiednich warunków pracy.

Jak přežijete horko při práci na stavbě, ve skladu i v kanceláři

Co zrobić, aby podnieść komfort pracy podczas upałów?

Stosując się do poniższych wskazówek, możesz uniknąć nieprzyjemnych i groźnych dla zdrowia konsekwencji pracy w upałach, takich jak oparzenia i udary słoneczne.

Pamiętaj, że niektóre zalecenia będą wymagały pomocy lub ustępstw ze strony pracodawcy. Dlatego muszą być skonsultowane i zatwierdzone przez przełożonych. W związku z tym:

  • Zacznij pracę tak szybko, jak to możliwe. Jeśli uda ci się przesunąć poranną zmianę, choćby tylko o godzinę lub dwie wcześniej, oszczędzisz sobie przebywania w najgorszym upale.
  • Pij dużo wody. Podczas upału uzupełnianie płynów jest najważniejsze. Jeśli pracujesz na zewnątrz, sięgnij po wodę mineralną, aby uzupełnić utracone elektrolity. To samo tyczy się pracy w biurze. Lekko chłodzona woda z dodatkowym plasterkiem cytryny lub miętą ustrzeże Cię przed przegrzaniem i zapewni orzeźwienie.
  • Ogranicz kofeinę do minimum. Mocna kawa w ciągu dnia podnosi ciśnienie krwi, a tym samym temperaturę ciała. Co więcej, po gorącym napoju zaczniesz się pocić, co jest naturalną reakcją organizmu i sposobem na ochłodzenie. Jednak przemoczone ubranie nie będzie dla Ciebie komfortowe szczególnie w biurze.
  • Zaciągnij rolety w pomieszczeniu, a przebywając na zewnątrz, załóż nakrycie głowy. We wnętrzach najlepiej chroni cień, natomiast na dworze – krem przeciwsłoneczny z silnym filtrem (SPF 50) oraz jasne ubrania, które odbijają większość promieni słonecznych.
  • Wybierz odpowiednie materiały i kroje. W magazynie, na budowie i w restauracji wypróbuj materiały przewiewne, np. bawełnę lub wełnę merynos, które szybko odprowadzają pot z ciała. W biurze sięgnij po jedwabne i lniane materiały oraz luźniejsze fasony. Jeśli nie musisz przestrzegać dress code’u, unikaj czarnych i obcisłych ubrań.
  • Rób przerwy. Kiedy zatrzymasz się na chwilę, odświeżysz i nawodnisz, efektywniej poradzisz sobie ze swoją pracą.
  • Schładzaj się rozpyloną wodą, wentylatorem lub mgiełką. Rozpylacze wody i małe osobiste wentylatory stały się popularne wśród zawodowych kierowców. W biurze wypróbuj spray oraz wiatrak stołowy lub stojący. W restauracji z ogrodem poproś o wentylator z nawilżaczem lub rozpylacz mgiełki.

Jeśli pozwalają na to finanse, wypróbuj klimatyzację. Mobilne klimatyzatory z łatwością przeniesiesz z jednego pomieszczenia do drugiego, a także ochłodzisz sale konferencyjne o powierzchni 50 m2. Aby móc swobodnie zmieniać lokalizację klimatyzatora, dostosuj okna pomieszczeń do wylotu gorącego powietrza. Wszystko, czego potrzebujesz, to małe wycięcie w szybie lub nieinwazyjna uszczelka, którą montujesz w otwartym oknie i wyprowadzasz przez nią przewód.

Jaka powinna być maksymalna temperatura w miejscu pracy?

Przyjmuje się, że temperatura na hali produkcyjnej nie powinna być wyższa niż 28°C, w biurze zaś 30°C. Jeśli wartość oscyluje powyżej maksimum, pracodawca musi zapewnić Ci dostęp do napojów chłodzących.

Jeśli w upalne dni poczujesz, że pracodawca powinien lepiej zadbać o warunki pracy w wysokiej temperaturze, postaraj się zasugerować zmiany, wcześniej skonsultuj je ze współpracownikami. Na przykład możecie zaproponować umieszczenie dystrybutorów wody pitnej w magazynie lub na korytarzu, a w szatniach przestronniejsze i wentylowane szafki, w których można powiesić i wysuszyć ubrania robocze. Poproś o zamontowanie pryszniców w miejscu pracy, z mydłem i czystymi ręcznikami.

Nie przesadzaj z klimatyzacją!

Chłodzenie klimatyzacją w wysokich temperaturach przynosi ogromną ulgę. Może jednak również powodować szok termiczny, sztywność mięśni karku lub dusznicę bolesną. Dlatego zawsze ustawiaj klimatyzator na temperaturę maksymalnie 6°C niższą niż na zewnątrz.

Jak pracownicy Manutan radzą sobie z ciepłem?

Zebraliśmy odpowiedzi na pytania dotyczące wysokich temperatur i radzenia sobie z nimi przez pracowników Manutan. Zobacz, jak walczymy z wysokimi temperaturami, a może zainspirujemy Cię do zmian.

Naszą ankietę wypełniło 33 pracowników: 79% pracujących w biurze, 12% w magazynie, natomiast reszta na home office lub w innych miejscach.

horko v kanceláři, na stavbě i ve skladu
  • 52% z nich pomaga klimatyzacja,
  • 24% używa wentylatorów,
  • pozostałe 24% stawia na regularne wietrzenie pomieszczeń i przeciągi

Gdyby ankietowani pracownicy mieli możliwość, 67% z nich wybrałoby klimatyzację i temperaturę ustawioną w zakresie 20-25°C. Z kolei 21% skłaniałoby się ku wentylacji, a tylko 9% postawiłoby na wentylator lub mokry ręcznik na szyję.

plastic-bottle
  • Jedna trzecia ankietowanych wypija 2-3 litry płynów w upalne dni,
  • 21% pije nawet więcej niż 3 litry,
  • pozostałe osoby piją natomiast od 1,5 do 2 litrów.

Prawie trzy czwarte osób pije wodę z kranu. Natomiast 18% wodę mineralną lub źródlaną. Reszta ankietowanych orzeźwia się mrożonymi herbatami lub słodkimi napojami. W kwestii temperatury napojów pracownicy podzielili się na dwie grupy. Połowa woli w upalne dni pić napoje o temperaturze pokojowej, a druga te z lodem lub schłodzone

Zapytaliśmy również o to, co uszczęśliwiłoby pracowników w największym upale:

Letní benefity ve firmách
  • 30% osób postawiło na zamrażarkę pełną lodów,
  • 21% z zadowoleniem pracowałoby przy chłodzeniu klimatyzacją,
  • 15% postawiłoby na zamgławiacz,
  • 12% ankietowanych wolałoby własny wentylator.

Inni pracownicy chcieliby np. więcej ubrań roboczych na zmianę, zamrażarkę z lodem, markizę na tarasie, możliwość pracy wcześnie rano, hamak w cieniu, własne klimatyzowane biuro czy rekompensatę finansową, ponieważ ich miejsca pracy nie mogą być klimatyzowane.

Zobacz pełną gamę wentylatorów i klimatyzatorów w sklepie internetowym Manutan. Jeśli potrzebujesz porady, jaki sprzęt będzie odpowiedni dla Twojej firmy, napisz do nas lub zadzwoń. Chętnie Ci pomożemy.


Więcej powiązanych artykułów