Dopuszczalna norma hałasu w miejscu pracy – jak zmierzyć hałas i jak mu przeciwdziałać?

Nadmierny hałas w miejscu pracy nie dotyczy tylko zawodów fizycznych. Na przykład pracownicy barów, w których gra głośna muzyka, operatorzy w call center czy osoby pracujące w pobliżu ruchliwych dróg również mają do czynienia z hałasem. Dowiedz się, jaka jest dopuszczalna norma hałasu w Twoim miejscu pracy, jak mierzyć natężenie hałasu i jakie działania podjąć, aby chronić zdrowie pracowników.

jak przeciwdziałać hałasowi w miejscu pracy

Dopuszczalna norma hałasu : Jakie są limity hałasu?

Podstawowym rozporządzeniem w zakresie ochrony zdrowia podczas pracy w hałasie jest Dziennik Ustaw 2007, 120; poz. 826, czyli Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 r. w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu i wibracji.

Dopuszczalna norma hałasu podczas pracy wynosi:

  • 85 dB podczas pracy fizycznej i ośmiogodzinnego czasu pracy,
  • 50 dB podczas pracy twórczej lub innej pracy wymagającej uwagi i koncentracji,
  • 70 dB dla stanowisk pracy w budynkach produkcyjnych i magazynowych, gdzie hałas nie jest powodowany przez samą pracę, ale przez urządzenia wentylacyjne lub grzewcze tych stanowisk.

Dla lepszego wyobrażenia dodajemy tabelkę, w której znajdziesz wartość dźwięków z życia codziennego w decybelach:

Dźwięk w rzeczywistości Poziom hałasu w decybelach
Normalny hałas uliczny50 dB
Głośne wezwanie60 dB
Ruchliwa ulica, pub70 dB
Ludzki krzyk, metro przejeżdżające przez tunel80 dB
Jadący pociąg90 dB

Jak mierzyć hałas w miejscu pracy?

Wstępny pomiar hałasu możesz wykonać samodzielnie, np. za pomocą cyfrowego miernika poziomu hałasu lub aplikacji mobilnej, ale pamiętaj, że wynik zawsze będzie miał charakter orientacyjny. Zgodnie z postanowieniami Dz.U. 2021 poz. 1710 o ochronie zdrowia publicznego pomiary hałasu mogą być wykonywane wyłącznie przez akredytowane zakłady pracy.

Kto wykonuje profesjonalne pomiary hałasu?

Profesjonalne pomiary hałasu najczęściej wykonuje Państwowy Instytut Zdrowia, regionalne instytuty zdrowia oraz wiele firm prywatnych.

Prawo nakłada na pracodawcę tzw. kategoryzację pracy. Oznacza to ocenę zagrożeń w miejscu pracy (w tym hałasu) i zaklasyfikowanie ich do jednej z 4 kategorii, po których następują działania ochronne. Tylko w kategorii 1 pomiar hałasu nie jest obowiązkowy, np. gdy źródłem hałasu na stanowisku pracy jest maszyna, która ma deklarowany przez producenta niższy poziom hałasu. Ale jeśli pracodawca nie jest pewien, czy nie przekracza limitu – nie zna np. poziomu hałasu danej maszyny, to jest prawnie zobowiązany do jej pomiaru w akredytowanym zakładzie pracy.

Co zrobić, gdy dopuszczalna norma hałasu została przekroczona?

W wyniku pomiaru pracodawca otrzymuje protokół ze zmierzonymi wartościami z akredytowanego stanowiska pracy. Stanowi to podstawę do zaklasyfikowania stanowiska pracy do jednej z 4 kategorii w zależności od ryzyka pracy oraz do podjęcia późniejszych środków ochronnych. Jeśli okaże się, że narażenie na hałas w miejscu pracy przekracza dopuszczalny limit, prawdopodobnie będziesz musiał podjąć jeden (lub więcej) z następujących środków:

  1. Wyeliminuj lub zredukuj źródła dźwięku – staraj się ograniczać hałas wytwarzany przez maszyny, stosując tłumiki, zakrywając maszyny, sprawdzając, czy maszyny działają prawidłowo lub nawet przenosząc maszynę w inne miejsce.
  2. Zapobiegaj rozprzestrzenianiu się hałasu – możesz zmienić właściwości akustyczne przestrzeni za pomocą odpowiedniego sprzętu i tym samym znacznie ograniczyć rozprzestrzenianie się hałasu. Pomocne mogą być akustyczne okładziny ścienne i sufitowe, ekrany akustyczne lub być może materiały izolacyjne pochłaniające hałas.
  3. Wyposaż pracowników w sprzęt ochronny – Zgodnie z Rozporządzeniem Dz.U. 2005 nr 157 poz. 1318 w sprawie ochrony zdrowia przed szkodliwym działaniem hałasu i wibracji pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia pracownikom skutecznego sprzętu ochronnego od 80 dB.

Jak mówi specjalista do spraw BHP:

„Ciągle spotykam pracowników z ubytkiem słuchu z powodu warunków panujących w pracy. Zaniedbuje się głównie edukację – pracownicy często nie zdają sobie sprawy, że uszkodzenie słuchu jest nieodwracalne i że sprzęt ochronny noszą głównie dla własnego dobra, a nie ze względu na szefa czy groźbę kar finansowych”.

Jakie słuchawki ochronne wybrać?

Gdy ekspozycja na hałas przekracza 10 dB, zaleca się stosowanie ochronników słuchu. Kaski chroniące przed hałasem są używane powyżej 100 dB.

Dopuszczalna norma hałasu: Przerwy podczas pracy w nadmiernym hałasie są obowiązkowe

Jeżeli pracownicy narażeni są na hałas przekraczający dopuszczalne wartości, to zgodnie z prawem przysługuje im przerwa bezpieczeństwa.

  • Pierwsza przerwa trwająca co najmniej 15 minut jest planowana nie później niż 2 godziny po rozpoczęciu pracy.
  • Kolejne przerwy o długości minimum 10 minut są uwzględniane nie później niż 2 godziny po zakończeniu poprzedniej przerwy.
  • Pracownik korzysta z ostatniej przerwy ponownie co najmniej 10 minut, nie później niż na 1 godzinę przed końcem zmiany.

Podczas przerw bezpieczeństwa pracownik nie może być narażony na hałas przekraczający dopuszczalną wartość graniczną.

Jeśli potrzebujesz porady w zakresie doboru sprzętu ochronnego pod kątem BHP lub w zakresie wygłuszenia miejsca pracy, skontaktuj się z nami, chętnie zaproponujemy rozwiązanie dostosowane do Twoich potrzeb.


Więcej powiązanych artykułów