Ergonomiczne wyposażenie warsztatu, podobnie jak laboratorium czy innego miejsca pracy, gdzie część czynności wykonywana jest w pozycji siedzącej, wymaga dobrania odpowiednich siedzisk. Krzesła warsztatowe powinny być wykonane z trwałych materiałów, bardzo ważne są też kwestie takie jak regulowana wysokość i rodzaj podstawy. Muszą zapewniać komfort podczas pracy i być dostosowane do jej specyfiki. Dostępne są krzesła warsztatowe bez oparcia i z oparciem, krzesła warsztatowe z podłokietnikami i bez, z kółkami lub z płozami, z piankowym siedziskiem i antystatyczne. Jakie krzesła wybrać, by zapewnić pracownikom optymalny komfort? Przeczytaj nasze wskazówki!
Krzesła do warsztatu – ważny element wyposażenia
Wyposażenie warsztatu kojarzy się głównie ze stołami roboczymi, szufladami na narzędzia i regałami na potrzebne akcesoria. Tymczasem dobre krzesło warsztatowe jest równie ważne dla ergonomii i komfortu pracy. Powinno być ono dostosowane do potrzeb pracowników – najlepszym wyborem są krzesła warsztatowe z regulacją wysokości, tak by każdy użytkownik mógł ustawić je do swojego wzrostu. Prace wykonywane w warsztacie wymagają skupienia i długotrwałego pozostawania w jednej pozycji.
Dobrze dobrane krzesło chroni kręgosłup i mięśnie szkieletowe przed przeciążeniami w pozycji siedzącej. Musi też być dostosowane do specyfiki pracy. Inaczej będą wyglądały krzesła warsztatowe dla spawaczy, a inaczej te przeznaczone dla osób zajmujących się precyzyjnymi czynnościami, np. składaniem podzespołów. Odpowiednio dobrane krzesło poprawia komfort pracy, a co za tym idzie zwiększa jej wydajność. Zapobiega zmęczeniu mięśni i wadom postawy, co przekłada się na mniejszą absencję w pracy z powodu bólu kręgosłupa. Właściwy wybór generuje zatem korzyści zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy.
Krzesła warsztatowe z oparciem czy bez – jakie wybrać?
Klasyczne stołki warsztatowe nie mają oparcia, jednak krzesła warsztatowe bez oparcia są funkcjonalne jedynie podczas krótkotrwałej pracy w pozycji siedzącej. Jeśli pracownicy muszą spędzać większą część czasu przy stole, lepszą opcją będą wygodne krzesła warsztatowe z oparciem. Powinny mieć one regulowaną wysokość i regulowany kąt odchylenia oparcia. Dobrym wyborem są krzesła warsztatowe z piankowym siedziskiem i podłokietnikami, które zapewniają podparcie dla rąk. To ważny element zapobiegania ryzyku cieśni nadgarstków i bólu ramion. Podłokietniki pomagają też zachować prawidłową pozycję kręgosłupa podczas pracy na siedząco.
Ciekawym rozwiązaniem jest stołek siodłowy. Warsztatowe stołki siodłowe mają przechylne siedzisko w kształcie siodła i niewielkie kółka. Pracownik może obracać się dookoła za pomocą ruchów stóp, nie przerywając pracy, którą wykonuje rękoma.
Krzesła warsztatowe z kółkami czy z płozami?
W odróżnieniu od krzeseł biurowych, które zazwyczaj wyposażone są u podstawy w kółka, podstawa krzeseł warsztatowych może mieć inną postać, a mianowicie płóz. Krzesła warsztatowe z kółkami sprawdzą się wszędzie tam, gdzie pracownik musi przemieszczać się na niewielką odległość, np. żeby znaleźć potrzebne narzędzia czy akcesoria. Znacznie łatwiej jest sięgnąć po nie do pobliskiej szuflady, bez wstawania z krzesła. Taką mobilność docenią też pracownicy wykonujący wiele czynności równocześnie. Do prac wymagających precyzji lepsze będą jednak krzesła warsztatowe zapewniające stabilną pozycję w jednym miejscu. Zamiast kółek mają one płozy, które zabezpieczają krzesło przed przesuwaniem się. Krzesła warsztatowe obrotowe mogą mieć zarówno kółka, jak i być wyposażone w płozy.
Krzesła warsztatowe – odporność na uszkodzenia i funkcjonalność
Podstawowe kryteria wyboru krzeseł warsztatowych to wytrzymałość i funkcjonalność. Krzesła stanowiące wyposażenie warsztatu muszą być odporne nie tylko na intensywne użytkowanie, ale także na mechaniczne uszkodzenia i zabrudzenia. Dobrym wyborem są krzesła warsztatowe pokryte materiałami łatwymi do czyszczenia i dezynfekcji. Powinny być one odporne na pył i substancje chemiczne używane w danym miejscu pracy, w tym oleje. Warto wybierać meble wykonane z trwałych materiałów i łatwe do czyszczenia. Takie krzesła posłużą przez długi czas i nawet jeśli ich cena jest nieco wyższa, zakup zwróci się, ponieważ nie trzeba będzie ich wymieniać na nowe w niedługim czasie.
Funkcjonalność to równie ważna kwestia. Krzesło warsztatowe musi być wygodne, ergonomiczne i dostosowane do specyfiki pracy. W warsztacie i laboratorium doskonale sprawdzają się krzesła warsztatowe antystatyczne z powłoką zapobiegającą rozprzestrzenianiu się ładunków elektrostatycznych, co zwiększa bezpieczeństwo i komfort pracy. Funkcjonalność krzesła obejmuje również wszystkie kwestie omówione powyżej, czyli odpowiednie dostosowanie do charakteru pracy i do potrzeb pracownika. Standardowym rozwiązaniem są krzesła warsztatowe z regulacją wysokości, z których mogą korzystać w komfortowy sposób różne osoby, np. na kolejnych zmianach.
Podsumowanie
Krzesła warsztatowe muszą być dobrane do specyfiki pracy w danym zakładzie. Powinny mieć regulowaną wysokość, a krzesła warsztatowe z oparciem także regulowany kąt odchylenia. Oparcie powinno mocno podpierać plecy użytkownika. Krzesła warsztatowe mogą być wykonane z rozmaitych materiałów, ale przede wszystkim muszą być wytrzymałe, odporne na zabrudzenia i uszkodzenia oraz łatwe w czyszczeniu i konserwacji. Przydatne są podłokietniki i miękkie siedzisko. Kółka powinny być solidne, trwałe i dość twarde. Dla zabezpieczenia powierzchni warto wybrać kółka ze ślizgami chroniącymi podłogę. Krzesło warsztatowe musi być stabilne, a jego powłoka powinna cechować się antystatycznością.
W Manutan oferujemy wiele rodzajów krzeseł warsztatowych, w tym:
• krzesło warsztatowe antystatyczne ESD robocze Ralph na płozach, kod SKU: 1172001,
• krzesło warsztatowe antystatyczne ESD robocze Ralph z podnóżkiem i na płozach, kod SKU: 1172002,
• krzesło robocze podwyższone ze ślizgami Manutan Expert, kod SKU: 1650800,
• krzesło antystatyczne ESD robocze Carl na płozach, kod SKU: 1172003,
• krzesła warsztatowe Tecno, niskie, kod SKU: 1513509,
• krzesło robocze podwyższone Softy ze ślizgami, kod SKU: 239719.