.

Maty i kratki antypoślizgowe – gdzie są przydatne?

Maty i kratki antypoślizgowe to sprawdzony sposób, by zwiększyć bezpieczeństwo na śliskich powierzchniach. Montuje się je tam, gdzie istnieje ryzyko upadku związane z wilgotną nawierzchnią lub innymi czynnikami, które sprawiają, że staje się ona śliska. Maty i taśmy antypoślizgowe przydają się także w innych okolicznościach – to produkty wielozadaniowe. W jakich miejscach warto zastosować kratki antypoślizgowe, a gdzie potrzebne […]

Maty i kratki antypoślizgowe to sprawdzony sposób, by zwiększyć bezpieczeństwo na śliskich powierzchniach. Montuje się je tam, gdzie istnieje ryzyko upadku związane z wilgotną nawierzchnią lub innymi czynnikami, które sprawiają, że staje się ona śliska. Maty i taśmy antypoślizgowe przydają się także w innych okolicznościach – to produkty wielozadaniowe. W jakich miejscach warto zastosować kratki antypoślizgowe, a gdzie potrzebne są maty i taśmy antypoślizgowe? Sprawdź!

W jakich miejscach potrzebne są maty lub kratki antypoślizgowe?

Maty antypoślizgowe na schody, do łazienki, na basen i do kuchni to prosty sposób na zapobieganie upadkom. Wilgoć i podłoga wyłożona kafelkami lub terakotą to idealne warunki, by nawierzchnia stała się śliska. Nie jest trudno wówczas o poślizgniecie się i upadek, dlatego aby zwiększyć bezpieczeństwo na śliskich powierzchniach w tych miejscach, stosuje się maty i kratki antypoślizgowe. Maty, kratki i taśmy antypoślizgowe to częste rozwiązanie w budynkach użyteczności publicznej, przy wejściach i na schodach. W biurach i innych zakładach pracy stosowane są maty antypoślizgowe do łazienki, zwłaszcza jeśli jest w niej prysznic.

Maty antypoślizgowe do kuchni i na schody sprawdzą się zarówno w domu, jak i w firmie. Maty antypoślizgowe na schody zdają egzamin zwłaszcza tam, gdzie są małe dzieci, a także w miejscach, gdzie panuje duży ruch i schody często są myte lub zawilgocone błotem albo śniegiem naniesionym na butach z zewnątrz. Podstawowym zadaniem mat i kratek antypoślizgowych jest zapobieganie upadkom i minimalizowanie ryzyka nieszczęśliwych zdarzeń. Z tego powodu stosuje się je we wszystkich miejscach, gdzie występuje śliska nawierzchnia, np. na basenach i lodowiskach, w centrach handlowych, w ciągach komunikacyjnych i przy wejściu do budynków.

Maty antypoślizgowe przemysłowe – zapobieganie upadkom, komfort pracy i bezpieczny transport

Maty i kratki antypoślizgowe mają zastosowanie w takich miejscach pracy jak warsztaty, magazyny, hale produkcyjne i laboratoria. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko rozlania cieczy, oleju lub smaru, a w związku z tym niebezpieczeństwo poślizgnięcia się i upadku. Maty i kratki antypoślizgowe są wykonane z materiałów, które nie stają się śliskie w kontakcie z wodą czy olejem, mają też specjalnie wyprofilowaną nawierzchnię, która zwiększa przyczepność i zapobiega upadkom. Maty antypoślizgowe przemysłowe mają również korzystny wpływ na ergonomię pracy – redukują zmęczenie podczas pracy w pozycji stojącej, ponieważ stanie na miękkiej gumowej powierzchni odciąża mięśnie i układ kostno-stawowy. Z tego powodu są montowane przy liniach produkcyjnych.

W transporcie stosowane są maty i taśmy antypoślizgowe, których zadaniem jest zapobieganie przemieszczaniu się towarów niezależnie od warunków w czasie przewozu. Maty antypoślizgowe służą również do mocowania ładunku. Zwiększają siłę tarcia między powierzchnią a ładunkiem, dzięki czemu można użyć mniejszej siły naciągu podczas mocowania załadunku. Maty antypoślizgowe przemysłowe stosowane są również pod maszyny – działają antywibracyjnie i zapobiegają uszkodzeniom sprzętu. Zmniejszają też hałas na hali produkcyjnej.

Maty antypoślizgowe do szuflad – stop bałaganowi

Inne zastosowanie mat antypoślizgowych to wyłożenie nimi dna szuflad. W ten prosty sposób można ograniczyć przesuwanie się kuchennych akcesoriów, dzięki czemu z łatwością odnajduje się po otworzeniu szuflady potrzebne w danym momencie sztućce czy akcesoria.

Maty i kratki antypoślizgowe – jakie wybrać?

Bardzo ważną kwestią jest wybór odpowiednich mat lub kratek antypoślizgowych. Na przykład maty antypoślizgowe na basen i do miejsc, gdzie panuje duży ruch, muszą być wykonane z trwałych materiałów, odpornych na ścieranie i mechaniczne uszkodzenia. Jeśli maty lub kratki antypoślizgowe montowane są na zewnątrz, należy wybrać takie, które są odporne na warunki atmosferyczne i promieniowanie UV.
Maty antypoślizgowe przemysłowe należy dobrać do warunków panujących w danym miejscu i w danym zakładzie pracy. Na przykład w warsztacie lub magazynie, gdzie występuje ryzyko rozlania oleju, należy stosować maty lub kratki antypoślizgowe z dużymi otworami, które zapewniają odpowiedni drenaż. W miejscach, gdzie istnieje ryzyko wylania żrących cieczy, zamontowane kratki antypoślizgowe muszą być wykonane z materiałów odpornych na działanie takich substancji.
Najczęściej stosowane są gumowe maty i kratki antypoślizgowe. Warto wybrać takie, które wykonane są z surowców wtórnych, np. z gumowego granulatu pochodzącego z recyclingu opon samochodowych. Takie maty i kratki antypoślizgowe mają wysoki współczynnik tarcia i są dość trwałe. Sprawdzą się w miejscach użyteczności publicznej, na basenach i w zakładach przemysłowych, w laboratoriach, przychodniach i szpitalach. Można kłaść je na każdym podłożu, także na betonie. Zapobieganie upadkom w miejscu pracy i jednoczesne wspieranie ekologicznych rozwiązań jest możliwe!


W Manutan oferujemy maty i kratki antypoślizgowe:


• maty antypoślizgowe Akwadek, kod SKU: 5160020MR,
• maty antypoślizgowe, 1500 x 60 cm. Maty antypoślizgowe z tworzywa sztucznego nadają się idealnie do użytku pod prysznicami, w łazienkach, na basenach i we wszystkich miejscach z mokrą podłogą, kod SKU: 835023,
• kratki antypoślizgowe podłogowe – mogą być używane we wszystkich miejscach z wilgotną podłogą. Ich powierzchnia zapewnia bezpieczne chodzenie i zmniejsza ryzyko poślizgnięcia się. Można je łatwo łączyć na zamki, 60 x 60 cm, kod SKU: 601025,
• maty antypoślizgowe Akwadek. Kratka antybakteryjna PVC zaprojektowana dla bardzo dużego natężenia ruchu, odporna na promieniowanie UV, kod SKU: 5161478MR.