.

Pojemniki i beczki do magazynowania i przechowywania – od czego zależy wybór?

Dobra organizacja magazynu to m.in. odpowiednie pojemniki i beczki oraz stacje i regały magazynowe  do ich przechowywania. Podpowiadamy, jak urządzić przestrzeń, by zoptymalizować bezpieczeństwo w magazynie i w jaki sposób przechowywać substancje niebezpieczne. Optymalizacja przestrzeni magazynowej – aranżacja pomieszczenia i właściwe przechowywanie produktów Magazyn to miejsce, które powinno być tak zaaranżowane i urządzone, by praca w nim była możliwie bezpieczna […]

Dobra organizacja magazynu to m.in. odpowiednie pojemniki i beczki oraz stacje i regały magazynowe  do ich przechowywania. Podpowiadamy, jak urządzić przestrzeń, by zoptymalizować bezpieczeństwo w magazynie i w jaki sposób przechowywać substancje niebezpieczne.

Optymalizacja przestrzeni magazynowej – aranżacja pomieszczenia i właściwe przechowywanie produktów

Magazyn to miejsce, które powinno być tak zaaranżowane i urządzone, by praca w nim była możliwie bezpieczna i wydajna. Ważny jest dokładny projekt magazynu, który uwzględnia układ pomieszczenia i dostosowuje do niego ustawienie regałów oraz innych elementów wyposażenia. Pomiędzy regałami musi być zachowana odpowiednia odległość, która umożliwi dostanie się do  poszczególnych półek oraz przechowywanych na nich towarów i urządzeń. Optymalizacja przestrzeni magazynowej to także zapewnienie pojemników do przechowywania substancji potencjalnie niebezpiecznych, sprzętu do ich transportowania oraz ubrań ochronnych. Dobra organizacja magazynu powinna uwzględniać środki bezpieczeństwa i higieny oraz wystarczającą ilość miejsca do zastosowania wanien wychwytowych.

Optymalizacja przestrzeni magazynowej wiąże się również z określeniem zasad, jakie obowiązują odnośnie spedycji towarów. Zasada FIFO w magazynie (FIFO: skrót od angielskiego zwrotu first in, first out – pierwsze na magazynie, pierwsze do wydania) mówi, że towar, który znalazł się w magazynie najwcześniej, jest wydawany jako pierwszy. Zasada LIFO w magazynie (last in, first out – ostatnie na magazynie, pierwsze do wydania) to odwrotność FIFO: zgodnie z LIFO najpierw wydawany jest towar, który znalazł się w magazynie jako ostatni. Z kolei zasada FEFO (first expired, first out – pierwsze traci ważność, pierwsze do wydania) jako pierwsze do wydania określa te towary, których data przydatności zbliża się do końca. Jasne określenie zasad i priorytetów obowiązujących w danym magazynie znacznie ułatwia pracę.

Organizacja magazynu – regały magazynowe do przechowywania pojemników

Bardzo ważnym elementem magazynu są regały magazynowe. Najczęściej są one wykonane z metalu ocynkowanego, który jest odporny na wilgoć i inne niekorzystne warunki.  Optymalizacja przestrzeni magazynowej polega na tym, by móc swobodnie dostać się do każdego miejsca w magazynie i swobodnie operować wózkiem widłowym. Regały i towary powinny być odpowiednio oznakowane. Pojemniki i beczki służące do przechowywania produktów należy zaopatrzyć w czytelnie opisane etykiety magazynowe, aby wiadomo było, co się w nich znajduje lub na co są przeznaczone. Niektóre stacje do przechowywania beczek można składować na sobie. Jeśli są one ustawiane w ten sposób na regałach, pragmatycznym rozwiązaniem jest dodatkowe zabezpieczenie przed wyciekaniem.

Bezpieczeństwo w magazynie – stacje na beczki i wanny wychwytowe

Substancje niebezpieczne muszą być przechowywane z zachowaniem szczególnych zasad bezpieczeństwa. Do zabezpieczenia pojemników i beczek z substancjami chemicznymi o toksycznym działaniu, których wyciek może stanowić zagrożenie dla zdrowia i dla środowiska naturalnego, stosowane są wanny wychwytowe oraz specjalne stacje do przechowywania beczek. Chronią one pojemniki (beczki, kanistry, mauzery IBC) przed niekontrolowanym wyciekiem przechowywanych w nich substancji. Jeśli dojdzie do uszkodzenia pojemnika lub beczki, chemiczna substancja zostanie zatrzymana w specjalnym zbiorniku i nie przedostanie się do gleby ani nie wycieknie na podłogę w magazynie.

Wanny wychwytowe sprawdzają się zarówno w transporcie, jak i w magazynie. Stacje do przechowywania beczek zabezpieczają głównie przed wyciekiem z pojemników składowanych w magazynie. Istnieje możliwość składowania w ten sposób całych palet z beczkami. Podczas transportu należy wybrać odpowiedni rodzaj wanny wychwytowej, tak by optymalnie zabezpieczyć załadunek składający się z pojemników lub beczek wypełnionych płynnymi substancjami. Dostępne są wanny niskoprofilowe i wysokoprofilowe, a także wanienki na akumulatory. Stosowanie wanny wychwytowej stanowi wymóg audytów środowiskowych (ISO 140001). Przy składowaniu substancji niebezpiecznych w beczkach należy dodatkowo przestrzegać przepisów TRGS 510 „Składowanie substancji niebezpiecznych w pojemnikach przenośnych”. W każdym przypadku konieczna jest ocena ryzyka zagrożenia, jakie może pojawić się dla ludzi i środowiska.

Beczki metalowe czy plastikowe – jakie wybrać?

Najczęstszy wybór to pojemniki magazynowe plastikowe. Powinny być one wykonane z trwałego i odpornego na uszkodzenia materiału, odpowiedniego do przechowywania danego rodzaju substancji. Pojemniki i beczki plastikowe mogą służyć do przechowywania i transportu zarówno substancji sypkich, jak i płynnych, w tym substancji niebezpiecznych. Beczki metalowe również mają zastosowanie w magazynach i w transporcie. Można przechowywać w nich produkty płynne, półpłynne, sypkie oraz stałe. Zwykle beczki metalowe stosowane są w przemyśle motoryzacyjnym, do przechowywania farb, lakierów i olejów. Można jednak także przechowywać w nich żywność – beczki metalowe i plastikowe przeznaczone do kontaktu z żywnością muszą posiadać atest i certyfikat UN zgodny z przepisami ADR.

W ofercie Manutan znajdują się pojemniki i beczki do przechowywania różnego rodzaju towarów:
• beczki z tworzywa sztucznego Basic, 120–220 l, kod SKU: 128014:
Plastikowe beczki do transportu substancji sypkich, roztopionych oraz substancji niebezpiecznych.
Zdejmowana pokrywa jest przymocowana za pomocą metalowego zamknięcia dźwigniowego.
Spełniają wymagania określone dla kontaktu z żywnością – deklaracja zgodności – i posiadają certyfikację UN zgodnie z przepisami ADR.
• ocynkowany stojak na beczki, kod SKU: 270107,
• dwustronny plastikowy stojak na beczki 60/220 l, 1 beczka, kod SKU: 1503646,
• stacja do przechowywania materiałów niebezpiecznych na 2 beczki 200 l, kod SKU: 270030,
Stanowisko dla niebezpiecznych substancji na 2 beczki 200 l, z podnoszoną barierą ochronną do zabezpieczenia podczas transportu. Spełniają wszystkie wymogi ustawy o ochronie wód, przeznaczone do przechowywania cieczy łatwopalnych wszystkich klas. Możliwość ustawienia aż trzech stacji na sobie.
• beczki na olej, 5–15 l, kod SKU: 074040,
• plastikowy stojak na beczki 220 l z wanną wychwytową, 2 beczki, pojemność 450 l, kod SKU: 1503651,
• wózek przechylny do beczek z 2 stalowymi wałkami, kod SKU: 10650960,
• okrągłe plastikowe kontenery, HDPE z recyklingu, 35–75 l, 1070151, kod SKU: 10650960.