Poradnik dla właścicieli sklepów internetowych: Jak pakować paczki, aby uniknąć niepotrzebnych reklamacji?

Jeśli prowadzisz sklep internetowy, na pewno nie lubisz reklamacji. To generuje dodatkowe koszty, zabiera czas i psuje relacje z klientami i dostawcami. Duża liczba reklamacji wynika ze złego pakowania przesyłki. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, jak zapakować paczkę, by bezpiecznie dotarła do innego miasta lub nawet na drugi koniec świata.

poprawne pakowanie przesylek ze sklepu

Pakowanie paczki – jak zrobić to dobrze

„Przesyłka dotarła uszkodzona, pudełko rozkleiło się po drodze, chcę otrzymać zwrot pieniędzy. Jan Kowalski”. Wiadomości o podobnym charakterze z pewnością nie poprawią Ci nastroju.

Każdy sklep internetowy ma do czynienia z reklamacjami produktów. To zdarza się często, jeśli ktoś wybierze zły kolor swetra lub kliknie w niewłaściwy rozmiar trampek, kupując online. Tak już jest i nie możesz nic z tym zrobić. Jeśli wszystko jest zgodne z klauzulami i warunkami handlowymi, musisz dokonać zwrotu.

Często jednak reklamacje są spowodowane takimi banałami jak niewłaściwie przyklejona taśma klejąca do kartonu czy brak podszewki opakowania. Pomyłek w pakowaniu można uniknąć, jeśli zastosujesz się do kilku podstawowych zasad i użyjesz odpowiednich opakowań i akcesoriów do pakowania. Pakowanie paczki do wysyłki to przy odpowiedniej wiedzy i narzędziach prosta sprawa.

Jak i w co zapakować paczkę?

1. Dokładnie sprawdź opakowanie

Wielokrotne użycie niszczy opakowania. Jeśli chcesz użyć pudełka lub koperty, które już raz służyły do wysyłki, dokładnie sprawdź, czy nadal są wystarczająco mocne. Ważny jest zarówno wygląd opakowania, jak i wytrzymałość ścian, dna i pokrywy – można sprawdzić to rękami.

W razie wątpliwości użyj nowego pudełka. Jeśli masz wątpliwości co do tego, czy nie przyczynisz się do zaśmiecania środowiska, zastosuj opakowania z materiałów, które łatwo się rozkładają. Ekologiczne pakowanie paczek to obecnie standard.

2. Wybierz materiał, który wytrzyma odkształcenia i kaprysy pogody

Większość sklepów internetowych wysyła towary w kartonach wykonanych z tektury falistej. Powszechnie dostępne są opakowania z tektury 3-warstwowej lub 5-warstwowej. Pamiętaj, aby unikać słabszych kartonów, które łatwo się rozrywają lub zamoczą.

Tektura 5-warstwowa jest bardziej odporna na wstrząsy i rozdarcia oraz lepiej radzi sobie z wilgocią i zmianami temperatury. Weź pod uwagę możliwość, że osoba dostarczająca przesyłkę może położyć paczkę na wilgotnej podłodze w magazynie lub pozostawić ją na słońcu lub w minusowej temperaturze.

Przydatne są też folie do pakowania paczek. Alternatywą dla tektury falistej są koperty bąbelkowe, które dobrze sprawdzają się przy wysyłaniu mniejszych towarów.

3. Wybierz odpowiedni rozmiar, aby zostawić miejsce na strefę wyściółki i deformacji

Niewielkich rozmiarów biżuteria nie powinna być wysyłana w pudełku od odkurzacza, podobnie jak nie wkłada się odkurzacza do koperty. Wybierając odpowiedni rozmiar opakowania, weź pod uwagę, że pudełko powinno być odpowiednio większe, by zastosować wypełnienie zabezpieczające towar. Zostaw też kilka centymetrów na ewentualne odkształcenie pudełka.

Jak zapakować paczkę z delikatnym przedmiotem?

Wyściółka lub wypełnienie jest szczególnie potrzebna w przypadku delikatnych towarów lub w przypadku wysyłania wielu przedmiotów w jednej paczce. Jeśli tego nie zrobimy, mogą się one nawzajem wgniatać, ocierać lub w inny sposób uszkodzić. Zalecamy zawsze używać wypełnienia – zapobiega to niepożądanemu przemieszczaniu się towaru w kartonie podczas transportu. Stare gazety to zdecydowanie za mało. Użyj folii bąbelkowej, folii piankowej, tektury falistej, styropianu lub wełny drzewnej.

Pozostaw margines co najmniej 3 cm z każdej strony opakowania. Jeśli przypadkowo uderzysz w coś mocniejszego, pudełko ulegnie deformacji, ale dzięki tej rezerwie zawartość nie zostanie uszkodzona.

4. Dobrze zaklej przesyłkę, użyj również folii

Do zamknięcia paczki nie należy używać zwykłego sznurka, taśmy krepowej lub taśmy klejącej węższej niż 3 cm. Pudełko zaklej taśmą w miejscach niebezpiecznych (spoiny, krawędzie), zaklej obie strony kartonu i sprawdź, czy taśma przebiega poprzecznie.

Po sklejeniu opakowania użyj folii, aby pudełko było naprawdę kompaktowe. Folie do pakowania paczek działają na podobnej zasadzie jak przy pakowaniu walizek na lotniskach. Zmniejszy to ryzyko rozdarcia tektury, wzmocni krawędzie i zwiększy odporność na deszcz.

Wskazówka: pudełko można również zawiązać sznurkiem, dzięki któremu klient może podnieść paczkę i wygodnie zabrać ją do domu z punktu dostawy lub z poczty.

5. Przyklej etykietę z adresem i dodaj naklejkę, jeśli przesyłka jest delikatna

Etykieta wysyłkowa z adresem odbiory powinna być widoczna na pierwszy rzut oka. Nie zapomnij podać adresu zwrotnego, jeśli adresat jest nieosiągalny.

Dostępne są również poręczne plastikowe kieszenie, do których można dołączyć fakturę lub inny dokument.

Pakowanie paczki z delikatnym przedmiotem wymaga oznaczenia pudełka odpowiednią naklejką.

W co zapakować paczkę: Jakie opakowania powinien mieć na stanie każdy operator sklepu internetowego?

Jest kilka rodzajów opakowań i akcesoriów do pakowania paczek, które powinien posiadać w magazynie każdy sklep internetowy. Są to:

  1. Pudła kartonowe.
  2. Uniwersalne pudełko wykonane z 5-warstwowej tektury falistej, odpornej na nieostrożne obchodzenie się lub wilgoć.
  3. Pudełko kartonowe wyposażone w wieczko zamykane na zamek.
  4. Tuba z samoprzylepną nasadką, którą możesz wykorzystać np. do wysłania plakatów, tapet, tkanin i towarów w rolkach.
  5. Granulaty z polistyrenu nadającego się do recyklingu ułatwią transport cięższych przedmiotów.
  6. Narożniki ochronne wykonane z tektury poprawiające wytrzymałość krawędzi przesyłki. Wzmacniają tzw. strefę deformacji.
  7. Klasyczna folia bąbelkowa chroniąca towar przed wstrząsami (a po rozpakowaniu klient ucieszy się z efektu antystresowego, jaki daje wciskanie bąbelków).
  8. Wytrzymały zszywacz pozwala na pewne zabezpieczenie opakowania różnymi rodzajami zszywek.
  9. Taśma o szerokości 5 cm pozwoli na bezpieczne przyklejenie obu krawędzi pudełka.
  10. Używanie taśmy ułatwi odwijak, który nie uwiera dłoni.
  11. Kompletne stanowisko do pakowania ze zintegrowanym nożem i półką na narzędzia o regulowanej wysokości. Możesz owinąć folię wokół paczki ręcznie lub zrobić to łatwiej za pomocą odwijaka.
  12. Stojak na papier wypełniający – przyspieszy pakowanie paczek.
  13. Koperta pocztowa z samoprzylepnym zamknięciem, która ułatwi klientowi rozpakowanie.
  14. Taśmy klejące umożliwiające drukowanie, na przykład z logo firmy lub miłą wiadomością dla klienta.
  15. Koperty na np. fakturę, które można przykleić do opakowania.

Jak zapakować paczkę, by uniknąć reklamacji?

Wybierz wysokiej jakości materiał oraz wypełnienie i odpowiednio uszczelnij opakowanie.

Zmniejszy to ryzyko niepotrzebnych reklamacji, a dystrybucja towarów z Twojego sklepu internetowego przebiegnie sprawnie.

Zapoznaj się z asortymentem opakowań i technologii pakowania dostępnych w sklepie internetowym Manutan. A jeśli masz jakieś pytania, napisz do nas lub zadzwoń. Chętnie doradzimy.