Poradnik: Jak wybrać odpowiednie wyposażenie miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych

Dowiedz się z naszego poradnika, jak wybrać i zainstalować odpowiedni sprzęt dla osób niepełnosprawnych. Dzięki temu pomieszczenia w twojej firmie będą dostępne dla wszystkich z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa.

Stanowisko pracy dla osoby z niepełnosprawnością

Aby stać się firmą bardziej inkluzywną, pierwszy krok to wyeliminowanie dyskryminacji w zatrudnianiu i danie wszystkim równej szansy. Bardzo ważne jest również umożliwienie dostępu bez pomocy do zajmowanego przez firmę lokalu osobom o ograniczonej sprawności ruchowej lub niepełnosprawnym. Z naszego poradnika dowiesz się, jak wybrać odpowiedni sprzęt dla osób niepełnosprawnych: od produktów zapewniających bezpieczeństwo po uchwyty toaletowe, akcesoria prysznicowe i oznaczenia podłóg — znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, aby przystosować lokal zajmowany przez firmę do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Czym jest standard PRM?

Zanim zajmiesz się szczegółami, musisz najpierw w pełni zrozumieć, co oznacza skrót PRM [Persons with Reduced Mobility].

Definicja

Skrót PRM [Persons with Reduced Mobility] oznacza „osobę o ograniczonej sprawności ruchowej”. Odnosi się do wszystkich osób, które mają trudności z chodzeniem, czy to na stałe, czy tymczasowo. Dotyczy to zatem osób z niepełnosprawnością ruchową, niewidomych, głuchych lub niedosłyszących, ale dotyczy także przypadków ograniczeń ruchowych spowodowanych urazami, ciążą czy przewożeniem dzieci w wózkach. Termin ten nie jest zatem synonimem osoby niepełnosprawnej.

Standard PRM odnosi się do zestawu obowiązków dotyczących zasad, które umożliwiają każdemu samodzielny dostęp do danego miejsca. Musi zatem spełniać kilka warunków, w szczególności:

 • zapewnienie ścieżki dostępu dla osób niedowidzących;

 • powiadomienia dostosowane do osób niedosłyszących;

 • infrastruktura umożliwiająca dostęp dla wózków inwalidzkich.

Europejskie dyrektywy dotyczące inkluzji

Dyrektywa europejska, która weszła w życie w 2000 r. [European directive], ustanawia kontekst równego traktowania i takich samych warunków pracy dla wszystkich, bez dyskryminacji ze względu na religię, przekonania, niepełnosprawność lub wiek.

Od tego czasu Unia Europejska na początku każdej dekady określa wytyczne, aby zrobić kolejny krok w kierunku integracji. Na przykład Strategia Praw Osób Niepełnosprawnych 2021–2030 [Strategy for the Rights of Persons with Disabilities 2021-2030] zobowiązuje państwa członkowskie do równego traktowania, w tym w życiu politycznym, edukacji, służbie zdrowia i zatrudnieniu.

Stanowisko pracy dla osoby z niepełnosprawnością

Zaangażowanie Manutan w ideę równego dostępu

Umożliwienie firmom oferowania bardziej inkluzywnych rozwiązań jest jednym z wielu wyzwań, jakie postawił sobie Manutan. Oprócz katalogu ponad 2000 produktów przeznaczonych dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej i osób niepełnosprawnych wspieramy interesariuszy we wdrażaniu wyposażenia dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Nie wystarczy zakup przedmiotu spełniającego normę – musi on być również prawidłowo zainstalowany, aby był zgodny z przepisami. Dotyczy to zwłaszcza poręczy, które podlegają ściśle regulowanym warunkom mocowania.

Dlatego opracowaliśmy ten poradnik wraz z jak najszerszą gamą produktów, w różnych przedziałach cenowych i z opcją dostawy.

Łazienki dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych

Łazienki są jednymi z najbardziej problematycznych miejsc dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Często za małe i umieszczone w rogach budynku, aby zaoszczędzić miejsce, toalety i prysznice mogą stać się niedostępne, zwłaszcza dla osób na wózkach inwalidzkich.

Toaleta dla niepełnosprawnych – wymogi

Jednym z warunków, aby toaleta była odpowiednia dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej, jest możliwość manewrowania wózkiem inwalidzkim. W tym celu należy pozostawić okrąg o średnicy 4,9 stopy w kabinie lub na zewnątrz, przed drzwiami.

Przed każdym elementem wyposażenia w łazienkach należy również zapewnić przestrzeń o wymiarach 4,2 stopy na 2,6 stopy, aby umożliwić korzystanie z niego osobie siedzącej na wózku inwalidzkim.

Ponadto wysokość deski sedesowej musi wynosić od 17,7 do 19,6 cala. Możliwe jest również dostosowanie już istniejących toalet za sprawą podwyższonego siedziska za bardziej przystępną cenę i bez konieczności wykonywania jakichkolwiek prac. Kolejnym istotnym elementem, który należy zainstalować, jest poręcz zamocowana bezpiecznie na wysokości od 27,5 do 31,5 cala. Musi znajdować się ona od 15,7 do 17,7 cala od muszli.

Przystosowanie łazienki dla osoby niepełnosprawnej

Aby zachować zgodność ze standardem PRM, umywalka musi być umieszczona na wysokości między 27,5 cala, licząc od podłogi dla dolnej części, i 33,4 cala dla górnej części. Jego głębokość i wielkość muszą być dostosowane do użytku przez osoby na wózkach inwalidzkich.

Każdy musi być w stanie odkręcić kran w pozycji siedzącej i bez obracania nadgarstka. Dlatego konieczne jest zamontowanie odpowiedniej baterii umywalkowej.

Wreszcie inne urządzenia, takie jak dozowniki mydła lub suszarki do rąk, należy umieścić na maksymalnej wysokości 4,2 stopy.

Adaptacja pomieszczeń z prysznicem dla osób niepełnosprawnych

Także przy montażu prysznica w miejscu pracy obowiązują pewne wymogi. Aby był odpowiedni dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej, musi być wyposażony w urządzenie do siedzenia, takie jak siedzisko prysznicowe, lekko pochylone do tyłu, z podłokietnikiem i oparciem dla lepszej ochrony. Należy również zapewnić uchwyt w kształcie litery „T”, zamocowany 29,5 cala nad podłogą, a także brodzik z podniesioną krawędzią o wysokości nie większej niż 0,8 cala. Nie zapomnij też o odpowiednim oznakowaniu toalet i pryszniców.

Odkryj także inne nasze produkty przeznaczone do przystosowania łazienki dla osoby niepełnosprawnej.

Aby zadbać o toaletę, prysznic i resztę pomieszczeń, zapoznaj się też z naszym poradnikiem dotyczącym wyboru odpowiednich produktów higienicznych i czyszczących.

Dostępność i bezpieczeństwo: wyposażenie dla osób niepełnosprawnych

Standard PRM obejmuje również wyposażenie zaprojektowane, tak aby umożliwić każdemu łatwy i bezpieczny dostęp do różnych pomieszczeń.

Parking

Aby umożliwić dostęp do miejsca pracy osobom niepełnosprawnym i o ograniczonej sprawności ruchowej, konieczne jest zapewnienie miejsc parkingowych z odpowiednim oznakowaniem i odpowiednimi wymiarami. Muszą one stanowić 2 proc. całkowitej liczby miejsc parkingowych i znajdować się blisko wejścia do budynku lub windy.

Przestrzenie te, o szerokości co najmniej 10,8 stopy i długości 16,4 stopy, muszą być wyposażone w odpowiednie oznaczenia i znaki naziemne.

Dostęp do budynku

Każdy musi mieć możliwość bezpiecznego dostępu do budynku bez pomocy osób trzecich. Aby spełnić ten wymóg, czasami trzeba zainstalować podjazd dla wózków.

Ważny jest też dzwonek do drzwi. Powinien być umieszczony na wysokości od 35,4 do 51,2 cala, w pobliżu drzwi. W promieniu 15,7 cala od dzwonka nie mogą znajdować się żadne przeszkody.

Schody

Schody muszą być tak przystosowane, aby każdy mógł je zlokalizować i oszacować wysiłek potrzebny do tego, by po nich wejść. W tym celu należy uwzględnić kilka akcesoriów, takich jak płytki dotykowe, zainstalowane 19,6 cala od pierwszego stopnia lub widoczne podstopnice na pierwszym i ostatnim stopniu. Antypoślizgowy profil schodowy minimalizuje ryzyko upadku. Zaleca się zainstalowanie poręczy o następujących cechach:

• widoczne;

 • sztywne;

 • łatwe do uchwycenia;

 • ciągłe;

 • między 31,5 cala a 3,2 stopy wysokości.

Meble i akcesoria dostosowane do potrzeb osób z ograniczeniami ruchowymi

Meble również powinny zostać przeprojektowane w ramach standardu PRM. Chodzi o to, aby unikać przeszkód i zagrożeń, jednocześnie pozwalając każdemu na orientację w przestrzeni i korzystanie z dostępnego sprzętu.

Klamki do drzwi muszą zatem nadawać się do użytku dla osób niepełnosprawnych, to znaczy łatwo się otwierać. Preferowane są klasyczne klamki, do których otarcia wystarczy ciężar dłoni.

Lady, kasy, automaty sprzedające lub przymierzalnie muszą być również odpowiednie dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, o kulach lub z wózkami dziecięcymi. Warunki dla mebli są następujące:

 • wysokość od 35,4 cala do 4,2 stopy;

 • pusta przestrzeń pod szafką o wielkości od 27,5 cala do 31,5 cala.

Wreszcie, aby dostosować przestrzeń dla osób niedosłyszących, zaleca się zainstalowanie akcesoriów wzmacniających komunikaty, takich jak magnetyczna pętla indukcyjna.

Zapoznaj się również z naszym poradnikiem, aby odpowiednio wyposażyć stanowisko pracy dla osoby niepełnosprawnej.

Orientacja

W przypadku osób niedowidzących i niewidomych paski prowadzące muszą być umieszczone na ziemi w sposób ciągły i w kierunku jazdy, tak by zapewnić orientację w przestrzeni. Wskaźniki orientacyjne muszą być wyraźnie widoczne i kończyć się w odległości 3,2 stopy od drzwi, po stronie klamki, jeśli drzwi nie są automatyczne, a w przeciwnym razie pośrodku.

Droga ewakuacyjna

Aby umożliwić osobom o ograniczonej sprawności ruchowej bezpieczną ewakuację, konieczne jest zapewnienie wózka ewakuacyjnego, co jest bardzo przydatne zwłaszcza wówczas, gdy droga ewakuacyjna uwzględnia schody.

To już wszystkie niezbędne wskazówki, jak wybrać odpowiedni sprzęt dla osób niepełnosprawnych i zaaranżować lokal swojej firmy tak, aby był dostępny dla wszystkich. Włączenie społeczne i dostępność są w rzeczywistości jednymi z filarów CSR.