Higiena w zakładzie pracy jest jednym z podstawowych wymogów, a jej zasady są regulowane przez przepisy sanitarne i BHP. W zależności od charakteru produkcji i rodzaju prac wykonywanych w danej firmie trzeba wykonać określone czynności mające na celu utrzymanie czystości na terenie zakładu oraz użyć odpowiednich środków. Prace związane z czyszczeniem i sprzątaniem można zlecić wyspecjalizowanej firmie, część z nich warto jednak przeprowadzać na bieżąco, we własnym zakresie. Tymi obowiązkami mogą zajmować się oddelegowani pracownicy lub wewnętrzna ekipa sprzątająca. Sprawdź, na czym polega czyszczenie maszyn przemysłowych i kiedy przydatne jest użycie maszyny do czyszczenia podłóg.
Higiena w zakładzie pracy – BHP a sprzątanie
Czystość na linii produkcyjnej, w warsztacie czy biurze to obowiązek, który wynika z przepisów BHP. Normy i zalecenia różnią się w zależności od specyfiki miejsca pracy – są znacznie bardziej restrykcyjne dla zakładów, w których produkowana jest żywność czy leki, dla placówek związanych z ochroną zdrowia, gabinetów kosmetycznych i wszystkich miejsc, w których pracownicy mają do czynienia z przygotowywaniem posiłków.
Oprócz zachowania czystości bardzo ważny jest dobór środków służących do usuwania brudu i innych zanieczyszczeń. Do sprzątania zakładów produkujących żywność lub przygotowujących posiłki oraz stanowisk w sklepie, gdzie sprzedawane są świeże produkty takie jak mięso, należy używać środków czyszczących posiadających odpowiednie atesty dopuszczające je do oczyszczania maszyn, sprzętów czy narzędzi mających bezpośredni kontakt z żywnością.
Przy czyszczeniu przemysłowym w innych miejscach także muszą być zachowane środki bezpieczeństwa. Środki czystości przemysłowe nierzadko mają toksyczny skład, dlatego czyszczenie maszyn przemysłowych musi przebiegać odpowiedzialnie i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. W warsztatach i halach produkcyjnych konieczne jest przeprowadzenie szkolenia BHP.
Na czym polega czyszczenie przemysłowe?
Czyszczenie przemysłowe to kompleksowe usługi mające na celu zachowanie bardzo dobrych warunków higienicznych w danym zakładzie pracy. Mogą one obejmować czyszczenie hal i linii produkcyjnych – wykonywane są wówczas prace mające na celu usunięcie zanieczyszczeń, tłuszczu, brudu i oleju z podłóg, ścian, sufitów oraz oczyszczenie maszyn i urządzeń. Czyszczenie linii produkcyjnych związane jest również z usuwaniem resztek poprodukcyjnych z maszyn, zbiorników i taśm.
Do zakresu prac związanych z czyszczeniem przemysłowym wchodzi również czyszczenie magazynów i warsztatów – używane są w tym celu odkurzacze przemysłowe i maszyny do czyszczenia podłóg. Oczyszczane z brudu, smaru, olejów i innych zanieczyszczeń są maszyny, narzędzia, wózki widłowe, podłogi, regały, czasem też ściany i sufity. Czyszczenie przemysłowe może obejmować również usuwanie rdzy, tłustych osadów i farb z elementów metalowych, oczyszczanie klimatyzacji i urządzeń grzewczych oraz kanałów wentylacyjnych.
Zakres prac związanych z przemysłowym czyszczeniem powierzchni i maszyn jest szeroki, a konkretne czynności i użyte środki muszą być dostosowane do stopnia zabrudzenia oraz specyfiki miejsca i rodzaju czyszczonych powierzchni. Warto w tym miejscu podkreślić, że regularne czyszczenie przemysłowe to nie tylko kwestia BHP i przepisów sanitarnych. Oczyszczanie maszyn i narzędzi z brudu, smaru i innych zanieczyszczeń ma pozytywny wpływ na ich konserwację i przedłuża ich przydatność do używania.
Kiedy konieczne jest zastosowanie maszyny do czyszczenia podłóg?
Maszynowe czyszczenie podłóg to doskonały sposób na usunięcie z powierzchni silnych zabrudzeń i uporczywych plam, np. po oleju. Zwykle przeprowadza się je co kilka miesięcy, ale może być potrzebne częściej. Maszyny do czyszczenia podłóg zakład może posiadać na stanie i używać ich, gdy jest to konieczne. Taki sprzęt jest jednak dość drogi, dlatego lepszą opcją jest wypożyczenie maszyny do czyszczenia podłóg lub wynajęcie specjalistycznej firmy sprzątającej, która w zakresie usług ma maszynowe mycie podłóg. Takie firmy często oferują też usługi obejmujące użycie takich sprzętów jak odkurzacze przemysłowe oraz posiadają odpowiednio dobrane środki czystości przemysłowe.
Do ochrony powierzchni narażonych na silne zabrudzenia stosuje się sorbenty do olejów i chemikaliów, które absorbują brudzące ciecze, ale niezależnie od tych zabezpieczeń maszynowe mycie podłóg jest zalecane przynajmniej raz w roku. Przeprowadza się je także w biurach. Pozwala dokładnie usunąć zabrudzenia i ułatwia pracę ekipom sprzątającym na co dzień. W zakładach i na liniach produkcyjnych, gdzie wymagana jest sterylna czystość, maszynowe czyszczenie podłóg jest przeprowadzane częściej.
Czyszczenie przemysłowe – samodzielnie czy ze specjalistyczną firmą?
Wielu przedsiębiorców decyduje się na zatrudnienie do prac związanych z czyszczeniem przemysłowym wyspecjalizowaną firmę. To dobry wybór, pod warunkiem że firma sprzątająca ma odpowiednie doświadczenie i sprzęt oraz środki potrzebne do czyszczenia danego rodzaju powierzchni. Przed przystąpieniem do prac porządkowych warto ustalić rodzaj i zakres potrzebnych usług. Jeśli część prac związanych z czyszczeniem i sprzątaniem wykonuje ekipa wewnętrzna lub pracownicy, to na terenie zakładu przydadzą się środki czystości przemysłowe, dozowniki do płynów czyszczących, wózki serwisowe oraz stoły do mycia narzędzi. Na środki czystości i wózki serwisowe najlepiej jest przeznaczyć osobne pomieszczenie. Powinno być ono zamykane i zabezpieczone, zwłaszcza jeśli przechowywane są w nim silne chemikalia czyszczące i sorbenty do olejów i chemikaliów.
Czyszczenie przemysłowe może być mechaniczne lub chemiczne. Kluczowy jest wybór metody i środków, które nie tylko oczyszczają, ale też konserwują sprzęt oraz pielęgnują i zabezpieczają czyszczone powierzchnie.
W Manutan oferujemy wiele przydatnych akcesoriów i środków niezbędnych do czyszczenia przemysłowego oraz do utrzymania czystości w miejscu pracy, w tym:
• odkurzacz przemysłowy Eurom Force 3080 do czyszczenia na mokro i sucho, kod SKU: 0159208,
• profesjonalny odkurzacz Kärcher T 10/1, kod SKU: 809094,
• odkurzacz ESD z filtrem HEPA, 35L, kod SKU: 545001,
• stół myjący IBS, typ F2 do czyszczenia przemysłowego, kod SKU: 020106,
• stół myjący IBS, G-50-I do mycia drobnych elementów, kod SKU: 020112,
• ciecze czyszczące IBS RF, 50– 200 l, kod SKU: 020017,
• płyn CLINEX Floral Forte 1 l 77–705, do czyszczenia posadzek, kod SKU: 18494603MR,
• środek czyszczący do silnych zabrudzeń Merida Fatex, 1 l, 4 szt., kod SKU: 918310,
• środek czyszczący do silnych zabrudzeń Merida Fatex, 10 l, kod SKU: 918311.