
Paleciaki z wagą – na co zwrócić uwagę?
Na początek mała dygresja – można dostać wózki paletowe z wagą (podobnie jak zwykłe) z różnymi typami kół, o różnej ładowności czy długości wideł. Dlatego wybierając dowolny ręczny wózek paletowy z wagą, weź pod uwagę następujące kwestie:
- Po jakiej nawierzchni będziesz jeździł wózkiem paletowym? W zależności od tego odpowiednio wybierz materiał, z jakiego wykonane są kółka wózka. Koła gumowe nadają się do nierównych powierzchni, natomiast koła poliuretanowe do powierzchni płaskich, na przykład w nowoczesnych halach. Przeczytaj nasz szczegółowy przewodnik dotyczący wyboru kół do wózka paletowego.
- Jak ciężki jest transportowany ładunek? Na tej podstawie można oszacować prawidłową ładowność wózka.
- Jakie rodzaje palet/jak duże ładunki będą przewożone? W zależności od rodzaju palet lub wielkości ładunku dobierasz długość wideł.
Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj nasz szczegółowy przewodnik dotyczący wyboru ręcznego wózka paletowego.
Paleciak z wagą – do czego służy wózek paletowy z kartą kalibracji lub z legalizacją UE?
Omówiliśmy podstawowe kwestie, teraz przyjrzyjmy się bliżej temu, do czego służy wózek paletowy z wagą i jakie kwestie prawne należy wziąć pod uwagę.
W naszym sklepie internetowym znajdziesz paleciaki z wagą:
- Z weryfikacją UE,
- Z kartą kalibracyjną,
- Z certyfikatem zgodności OIML (Międzynarodowa Organizacja Metrologii Prawnej).
Co kryje się za tymi nazwami?
Weryfikacja UE (znana również jako homologacja typu UE) potwierdza, że waga spełnia odpowiednie normy i wymagania europejskie.
Karta kalibracyjna jest dokumentem potwierdzającym dokładność pomiarów wózka. Bez tego może być trudno udowodnić, że paleciak waży towar w sposób niezawodny i spełnia rygorystyczne normy. Uwaga – używanie wózka paletowego z kartą kalibracji, ale bez legalizacji UE, może być problematyczne przy ważeniu towarów sprzedawanych za granicę.
Certyfikat OIML – potwierdza, że waga spełnia zalecenia Międzynarodowej Organizacji Metrologii Prawnej, dzięki czemu można ich używać do ważenia handlowego we wszystkich krajach członkowskich tej instytucji (tj. w prawie wszystkich krajach UE i wielu innych krajach na całym świecie).
Ważenie handlowe służy do wyceny, niehandlowe do ważenia orientacyjnego.
Paleciak – waga handlowa towarów
Do ważenia handlowego można używać wózków paletowych z wagą i kartą kalibracyjną lub z legalizacją UE lub certyfikatem OIML. Co to oznacza w praktyce?
Wózek paletowy z wagą skalibrowaną i posiadającą certyfikat UE jest używany w przypadku handlu produktami, które są wyceniane według wagi. Wagi handlowe muszą być skalibrowane i certyfikowane, najczęściej przez akredytowane laboratorium kalibracyjne, aby zapewnić dokładne wyznaczenie wagi. Podczas audytu lub kontroli wewnętrznej karta kalibracji stanowi dowód, że liczniki wag są zgodne z normami, dzięki czemu unikasz kar.
Wózek paletowy z wagą skalibrowaną jest też przydatny w magazynach, centrach dystrybucyjnych i przy operacjach logistycznych do dokładnego pomiaru masy towarów podczas obsługi palet i ładunków. Dzięki temu możesz lepiej monitorować stany magazynowe oraz optymalizować procesy przyjmowania i wydawania towarów. Paleciaki z wagą skalibrowaną pomogą również dokładnie obliczyć koszty wysyłki.
Przydadzą się też w produkcji, gdzie istnieje potrzeba dokładnego dozowania surowców lub kontroli procesów produkcyjnych w celu dokładnego pomiaru masy przy odbiorze lub transporcie materiałów.
Są przydatne w sklepach i supermarketach – pomagają dokładnie odmierzyć wagę sprzedawanych towarów, takich jak owoce, warzywa, mięso czy produkty luzem i zapewnić prawidłową wartość rozliczeniową dla klienta.
Zdadzą egzamin również w operacjach ukierunkowanych na recykling i przetwarzanie odpadów, gdzie konieczne jest dokładne zmierzenie masy surowców wtórnych lub odpadów do fakturowania lub do celów statystycznych.
Paleciaki z wagą – ważenie niehandlowe
Ważenie niehandlowe jest to takie ważenie, które nie jest związane z transakcjami handlowymi, fakturowaniem towarów i usług. Zawsze służy do celów innych niż kalkulacja ceny – np. do przybliżonego określenia wagi towaru.
Wózki paletowe z wagą przystosowane do ważenia niehandlowego mogą nie posiadać karty kalibracji i można ich używać na przykład:
- Podczas składowania – do podstawowego oszacowania wagi towaru na paletach, np. podczas inwentaryzacji,
- W rolnictwie – do oszacowania wagi worków z paszą, nasionami lub nawozami w momencie ich przemieszczania,
- W logistyce – podczas załadunku towaru na samochód można lepiej oszacować wagę towaru na paletach. Wózek paletowy z wagą można również wykorzystać do szybkiego sprawdzenia wagi przy odbiorze lub wysyłce towaru.
Co to jest tara?
Wiele naszych wózków posiada tzw. funkcję TARA. Dzięki temu waga pojemnika, w którym ważysz towar, zostanie uwzględniona i usunięta z wagi. Najpierw ważona jest dodatkowa masa, a następnie wyświetlacz jest resetowany.
Paleciak – wymiary i rodzaje
Nie wiesz, jaki wózek paletowy z wagą wybrać do swojej działalności?
W Manutan pomagamy klientom w doborze odpowiednich wózków paletowych do magazynów, sklepów czy punktów przeładunkowych. Możesz porozmawiać z naszym przedstawicielem handlowym lub skontaktować się z naszym działem obsługi klienta, a my pomożemy Ci wybrać wózek paletowy z wagą dostosowany do potrzeb Twojej firmy.
Możesz wziąć pod uwagę następujące produkty:


