Ergonomia: Wykształć prawidłowe nawyki, kiedy siedzisz przy komputerze

Jak zapobiec bólowi, zmęczeniu i rozwojowi wad postawy, pracując przy komputerze? Mamy dla Ciebie kilka bezcennych wskazówek, które pomogą Ci uniknąć tych negatywnych skutków!

Jak pracować przy komputerze

Podczas pracy rób sobie przerwy i zwracaj uwagę na to, pod jakim kątem są Twoje ręce i stopy. Zwróć uwagę na to, jak przechylasz głowę podczas spoglądania w monitor komputera i sprawdź, czy wyraźnie widzisz wyświetlany tekst i obrazy. Jeżeli zaczniesz przestrzegać kilku zasad, łatwo złagodzisz napięcie mięśniowe, zapobiegniesz bólowi i będziesz bardziej skoncentrowany na wykonywanej pracy.

Długi czas utrzymywania niewłaściwej postawy i złego siedzenia zwiększa ryzyko:

  • bólu pleców i kręgosłupa szyjnego,
  • bólu ścięgien,
  • słabego ukrwienia kończyn,
  • szybszego zmęczenia oczu.

To codzienność osób pracujących w biurach. W tym artykule znajdziesz zasady i liczne wskazówki, dzięki którym poznasz właściwe pozycje siedzenia podczas pracy.

Dostosuj wysokość krzesła i kąt nachylenia

Pamiętaj, że siedząc przy biurku, ręce powinny być ustawione pod kątem prostym, tak samo jak stopy, które muszą znajdować się między udami a łydkami. Dostosuj odpowiednią wysokość krzesła. Sprawdź także biurko, jego blat powinien sięgać na wysokość Twoich łokci.

W czasie pisania na klawiaturze nie zapominaj o trzymaniu rąk od długości ramion w pozycji pionowej. Prawidłowa pozycja, w jakiej należy trzymać przedramiona, jest pozioma do klawiatury, bez podnoszenia nadgarstka na klawiaturze. Twoje ręce powinny leżeć na biurku, a nie tylko na samej jego krawędzi.

Podczas korzystania z myszki warto wypróbować podkładkę pod nadgarstek lub zmienić myszkę na wersję pionową. Spróbuj utrzymywać przedramiona i nadgarstki na jednej płaszczyźnie. Zapobiegnie to powstawaniu napięcia mięśniowego i rozwojowi zespołu cieśni nadgarstka.

Trzymaj stopy na podłodze. Jeżeli należysz do osób niskich, zaopatrz się w podnóżek. Istnieją specjalne, bujane podłokietniki, które sprawiają, że intuicyjnie zaczynasz bujać nogami. Dzięki takiemu ćwiczeniu zaangażujesz do pracy mięśnie i poprawisz swoje krążenie krwi. Dodatkowo rozluźnisz mięśnie ciała i odciążysz biodra.

Utrzymuj monitor na prawidłowej wysokości i w odpowiedniej odległości

Warto zaznaczyć, że prawidłowa odległość między oczami a monitorem to od około 50 do 70 centymetrów. Górna część ekranu musi przy tym znajdować się na ich poziomie, Twój wzrok powinien być prostopadły do ekranu. Jeżeli tak nie jest, to zadanie ułatwi Ci stojak pod monitorem. Wybieraj krzesła z zagłówkiem, które pomogą Ci, jeśli długo wpatrujesz się w ekran komputera. Dzięki stosowaniu się do tych zasad z pewnością zapobiegniesz bólowi szyi i kręgosłupa lędźwiowego.

Nie zapominaj o przerwach

Jeśli pracujesz przy komputerze od dłuższego czasu, co godzinę zrób sobie krótką przerwę, odwróć wzrok od monitora i przejdź się po biurze. Wyjrzyj przez okno i na przemian skupiaj wzrok na dalszych i bliższych obiektach. W ten sposób odciążysz zmęczone oczy, które wcześniej koncentrowały się wyłącznie na ekranie monitora.

W czasie pracy przy komputerze znacznie rzadziej mrugamy, przez co łatwo o wysuszenie gałki ocznej. Jeśli zdarza się to i Tobie, zastosuj krople nawilżające i pamiętaj o częstym mruganiu. Przypomni Ci o tym karteczka z przypomnieniem, którą nakleisz na monitorze.

Chroń się przed sytuacjami, które powodują stres

Kiedy ustawiona czcionka na Twoim monitorze jest zbyt mała, możesz mieć problemy z jej odczytaniem. W organizmie następuje wzrost ciśnienia krwi, a co za tym idzie, stres. Równie nieprzyjemny jest długotrwały hałas, który także zwiększa ciśnienie krwi i przyspiesza bicie serca.

Jednym ze skutecznych produktów do ochrony oczu jest filtr niebieskiego światła lub odbitego światła, który można zamontować na monitorze. Świetnym rozwiązaniem są także filtry, które uniemożliwiają odczytanie obrazu z monitora osobie obok. Zapobiega to niewłaściwemu wykorzystaniu danych.

Warto także wyposażyć pracowników hal produkcyjnych w zatyczki do uszu lub okulary ochronne, w zależności od wykonywanej przez nich pracy.

Wybierz ergonomiczne ukształtowane pomoce, ułatwiające podnoszenie ciężarów

Zakup pomoce z ergonomicznie ukształtowanymi uchwytami, które znacznie lepiej leżą w dłoni oraz odciążają mięśnie. Wybieraj odwijarki nożyczek i taśmy klejącej, których uchwyty są zmodyfikowane, aby lepiej pakowało się towary. Młotki, szczypce i śrubokręty z ergonomicznym uchwytem pozytywnie zaskoczą Twoich pracowników.

Nie tylko podnoszenie dużych ciężarów powoduje ból pleców. Wielokrotne podnoszenie nawet lekkich rzeczy także może być jego przyczyną. Dlatego warto zaopatrzyć się w urządzenia podnoszące, które ułatwiają podnoszenie lżejszych ładunków.

Jeżeli nie wiesz, jakie narzędzia pracy przydadzą się Tobie i Twoim pracownikom, napisz do nas lub zadzwoń. Chętnie omówimy z Tobą wszystkie kwestie.