
Dlaczego ergonomia jest tak ważna: ergonomia a zadowolenie z pracy
Ergonomia pracy w biurze czy w warsztacie to podstawa wydajności i zadowolenia z wykonywanego zajęcia. Ergonomia biura obejmuje wybór odpowiednich mebli: foteli i biurek do pracy siedzącej, a ergonomiczny warsztat powinien być wyposażony w taborety i stoły do pracy w pozycji stojącej. Ergonomiczne wyposażenie miejsca pracy sprawia, że pracownicy chętnie tam przebywają, a prawdopodobieństwo dolegliwości związanych z długotrwałym wykonywaniem danej czynności zostaje zredukowane. Ważny jest zarówno komfort fizyczny, jak i elementy pozytywnie wpływające na samopoczucie, czyli na przykład ściany pomalowane na optymistyczne kolory, porządek na stołach i regałach ułatwiający znalezienie potrzebnych akcesoriów, a nawet miłe gadżety sprawiające, że atmosfera w pracy jest lepsza.
Jak powinno wyglądać ergonomiczne stanowisko pracy biurowej
Gdy wybierasz meble biurowe, ergonomia to podstawa. Ergonomiczne wyposażenie biura obejmuje przede wszystkim zakup odpowiednich krzeseł biurowych, stołów/biurek oraz akcesoriów poprawiających komfort pracy, takich jak podnóżek pod biurko, podkładka pod nogi, uchwyt lub stolik na laptop czy poduszka na fotel biurowy. Ergonomiczny obrotowy fotel biurowy powinien mieć stabilną podstawę, regulację wysokości siedziska oraz kąta odchylenia oparcia i być wyposażony w podłokietniki. Ważny jest również wybór kółek do niego – do twardych podłóg sprawdzą się przykładowo gumowe. Aby zabezpieczyć podłogę przed zabrudzeniami, warto położyć pod fotelem matę antystatyczną. Stół czy biurko także musi mieć regulację wysokości, tak by pracownik mógł dopasować je do swojego wzrostu i potrzeb.
Ergonomia biura zakłada, że stanowisko pracy jest wygodne i zapewnia pracownikowi komfort fizyczny oraz psychiczny podczas wykonywanych zajęć. Obejmuje także możliwość zmiany pozycji z siedzącej na stojącą, by zapobiec bólom pleców. Dobrym rozwiązaniem są stoły pozycjonujące, przy których można stanąć, oraz uchwyt na laptopa, który można ustawić na stole, tak by pracować przy nim w pozycji stojącej.
Przydatne są ponadto wszelakie organizery i wygodne w użyciu segregatory.
Ergonomia pracy w biurze to poza tym odpowiednie oświetlenie zapobiegające nadmiernemu zmęczeniu wzroku.
Kolorystyka miejsca pracy – ergonomia
Projekt biura ergonomicznego powinien obejmować również kolorystykę ścian, mebli i dodatków. Najlepiej na dużych powierzchniach sprawdzają się spokojne, neutralne kolory. Powinny być one też łatwe do utrzymania w czystości i wytrzymałe na częste czyszczenie. Mocniejsze akcenty kolorystyczne można wprowadzić, kupując dodatki i niewielkie akcesoria do wyposażenia biura. Ważne, by we wnętrzu panowała harmonia – zarówno kolorystyczna, jak i pod względem umeblowania. To bardzo ważne dla dobrego samopoczucia pracowników.
Meble biurowe – ergonomia
Wybierając meble z uwzględnieniem ergonomii biura, postaw na proste, uniwersalne produkty w stonowanych barwach. Regały, półki, nadstawki na biurko – to wszystko ułatwi przechowywanie dokumentów i zachowanie porządku. Dobierz meble w zależności od specyfiki firmy i filozofii wystroju wnętrz, pamiętając jednak, że najważniejsze jest ich praktyczne zastosowanie. W Manutan możliwe jest także wykonanie mebli biurowych na wymiar, na specjalne zamówienie.
W Manutan chętnie doradzimy w kwestii wyboru mebli biurowych i akcesoriów do biura. Skontaktuj się z naszymi przedstawicielami handlowymi.