
Wygodny fotel biurowy to absolutna konieczność, jeśli spędzamy przy biurku dłuższy czas w pozycji siedzącej. Ergonomiczny fotel biurowy to mniejsze ryzyko zmęczenia mięśni, bólu kręgosłupa i wad postawy. Absolutnie obowiązkowy jest również komfortowy fotel biurowy dla dziecka – nauka przy biurku i czas spędzony przy komputerze to nawet kilka godzin dziennie. Jaki fotel biurowy wybrać i na co zwrócić uwagę, by spełnił nasze oczekiwania? Jakie akcesoria dodatkowo poprawią komfort pracy przy biurku? Podpowiadamy!
Fotel biurowy – ergonomiczny element komfortowego stanowiska pracy
Ergonomia pracy to obecnie standard i wymóg określany przez przepisy BHP . Dotyczy to zarówno pracy stacjonarnej, jak i zdalnej – od maja 2024 r. pracodawcy mają obowiązek wyposażyć stanowiska pracy przy komputerze w domu w ergonomiczne sprzęty – wygodny fotel biurowy i dostosowany do potrzeb pracownika stół lub biurko. Dobrym rozwiązaniem są stoły i biurka, które umożliwiają zarówno pracę w pozycji siedzącej, jak i stojącej.
Zmiana pozycji jest korzystna dla kręgosłupa – długotrwałe siedzenie przy biurku może nadmiernie obciążać mięśnie szkieletowe i kręgi, a tym samym prowadzić do dolegliwości bólowych.
Fotel biurowy obrotowy powinien mieć regulowaną wysokość siedziska oraz regulowany kąt nachylenia oparcia. Ergonomiczny fotel biurowy może być wyposażony w asynchroniczny lub synchroniczny mechanizm regulacji. Mechanizm asynchroniczny oznacza niezależne ustawianie nachylenie oparcia i siedziska oraz wysokości siedziska. Niektóre modele pozwalają również na regulowanie oporu oparcia – można ustawić je tak, by zapewnić efekt kołysania lub zablokować w wybranej pozycji. Mechanizm synchroniczny umożliwia zmianę kąta nachylenia oparcia i siedziska, tak by zapewnić prawidłową postawę pleców. Można też regulować wysokość siedziska oraz opór oparcia względem pleców – wysokość i opór oparcia można zablokować w wybranych pozycjach.
Kiedy wybieramy fotel biurowy obrotowy, pamiętajmy, że kółka powinny być dopasowane do rodzaju powierzchni, na której ustawiony jest fotel, aby jej nie niszczyć i zredukować efekt poślizgu. Do twardych powierzchni sprawdzą się miękkie kółka gumowe. Twarde kółka są idealne do miękkich powierzchni, takich jak dywan. Kółka z twardą krawędzią i miękkim środkiem są uniwersalne i nadają się do obu typów nawierzchni (twardych i miękkich). Jeśli jednak mamy fotel biurowy z twardymi kółkami i jest on ustawiony na podłodze z paneli lub terakoty, efekt antypoślizgowy zapewni mata pod fotel biurowy.
Jaki fotel biurowy wybrać? Materiały i kolory
Kolor fotela biurowego to kwestia indywidualnych upodobań, a także tego, by współgrał z resztą mebli. Najczęściej wybieranym kolorem jest czarny – taki fotel biurowy jest praktyczny i pasuje do większości pomieszczeń. Biały fotel biurowy daje wrażenie lekkości i sprawdzi się w niewielkich wnętrzach utrzymanych w jasnej kolorystyce. Białe obicie jednak szybciej się brudzi, podobnie jak beże czy inne jasne kolory. Dobrym rozwiązaniem jest pokrowiec na fotel biurowy, który sprawi, że materiał dłużej zachowa czystość. Pokrowiec na fotel biurowy jest przydatny zarówno w domu, jak i w biurze, gdzie z fotela korzystają różne osoby i jest on intensywnie użytkowany. Powinien być zdejmowany i nadawać się do prania.
Fotel biurowy może mieć obicie wykonane z różnego typu materiałów: skóry ekologicznej, tkaniny, rzadziej zamszu lub weluru. Fotel biurowy skórzany prezentuje się bardzo elegancko, jest jednak zwykle znacznie droższy. Wersje tańsze są wykonane z plastiku i tapicerowane zwykłym materiałem lub skajem. Fotel biurowy tapicerowany ma tę zaletę, że siedzisko jest miękkie i ciepłe. Dobrym wyborem jest też siateczka – takie obicie fotela biurowego zapewnia cyrkulację powietrza, co jest przydatne w pomieszczeniach, w których nie ma klimatyzacji. Obicie siedziska fotela materiałem siateczkowym ogranicza rozwój różnego rodzaju schorzeń związanych z długotrwałym siedzeniem.
Dodatkowe akcesoria do pracy przy biurku
Wygodny fotel biurowy z regulowaną wysokością siedziska i kątem odchylenia oparcia to podstawa ergonomii stanowiska pracy w pozycji siedzącej przy biurku. Oprócz tego potrzebny jest wygodny stół lub biurko, najlepiej z regulowaną wysokością. Stół biurowy przyda się zarówno w firmie, jak i w domu. Można dopasować jego wysokość do wzrostu osoby korzystającej z niego. Stół może też „rosnąć” wraz z dzieckiem, gdy pociecha pracuje przy nim w domu. Jeśli chcemy stworzyć komfortowe stanowisko do pracy lub nauki, przydatnym rozwiązaniem będzie fotel biurowy z podnóżkiem. Oparcie stóp na podnóżku odciąża dolny odcinek kręgosłupa i niweluje napięcie mięśni nóg. Dzięki temu siedzi i pracuje się wygodniej.
Mata pod fotel biurowy to kolejne praktyczne udogodnienie. Fotel ustawiony na macie jest bardziej stabilny i nie ślizga się, kółka nie niszczą podłogi, a stopy opierają się na materiale, który chroni przed bezpośrednim kontaktem z zimną posadzką. Ergonomiczny fotel biurowy zwykle wyposażony jest w podłokietniki, może mieć też regulowane oparcie pod głowę (odciąża odcinek szyjny kręgosłupa).