.

Jak wybrać odpowiedni śmietnik do biura?

Segregacja śmieci to obowiązek dotyczący gospodarstw domowych oraz wszystkich podmiotów gospodarczych. Jakie pojemniki na odpady powinny znaleźć się w biurze? Jaki kosz na śmieci wybrać do jadalni i do toalety? Jak prawidłowo oznakować kosze, by ułatwić pracownikom właściwe sortowanie śmieci? Podpowiadamy!  Kosze na odpady – obowiązujące przepisy  Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska zarówno w domu, jak i w […]

wybor_smietnika_do_biura

Segregacja śmieci to obowiązek dotyczący gospodarstw domowych oraz wszystkich podmiotów gospodarczych. Jakie pojemniki na odpady powinny znaleźć się w biurze? Jaki kosz na śmieci wybrać do jadalni i do toalety? Jak prawidłowo oznakować kosze, by ułatwić pracownikom właściwe sortowanie śmieci? Podpowiadamy! 

Kosze na odpady – obowiązujące przepisy 

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska zarówno w domu, jak i w firmie obowiązuje segregacja odpadów. Z tego względu zaleca się wybrać pojemniki zapewniające możliwość łatwego sortowania śmieci. Dobrym rozwiązaniem jest dokładne określenie, jakie odpady generuje dana firma. Dzięki temu precyzyjnie określimy ilość potrzebnych koszy na śmieci, co pozwoli dostosować ilość i rodzaj pojemników do potrzeb przedsiębiorstwa oraz zaoszczędzić miejsce. W przypadku tradycyjnego biura zastosowanie mają podobne zasady jak przy domowej segregacji śmieci. Lepiej niż jeden duży kosz sprawdzi się kilka oznakowanych pojemników umieszczonych obok siebie. Jeden pojemnik można ustawić np. w toalecie i w punkcie obsługi klienta, ale już w jadalni powinny znaleźć się osobne kosze na odpady segregowane. Przepisy nie określają ich dokładnej liczby – zwykle 5 czy 6 to rozsądna ilość. Każda firma powinna indywidualnie ustalić zasady i częstotliwość wywozu odpadów z odpowiedzialnym za to przedsiębiorstwem. Co ważne, zgodnie z obowiązującymi przepisami firmy mają możliwość korzystania z pojemników komunalnych, jednak konieczne jest zawarcie porozumienia w tej sprawie z władzami gminy. Pamiętajmy też, że wiele odpadów powstających w produkcji można ponownie zagospodarować, co zmniejsza koszty ich wywozu, a nawet może generować zyski. 

Kosze na śmieci w domu i biurze – ile wybrać?  

Do mieszkania możemy wybrać tradycyjny kosz wyposażony w pokrywę oraz kilka dodatkowych pojemników, np. 2 lub 3, w których będziemy umieszczać odpady plastikowe i metalowe, papier oraz odpady bio, takie jak obierki i resztki warzyw oraz owoców. W biurze lepiej sprawdzi się zestaw kolorowych i dodatkowo oznakowanych koszy na śmieci, których liczba zwykle wynosi 4. Podstawowy zestaw to: 

  • kosz na odpady zmieszane,  
  • pojemnik na plastik i metal, 
  • kosz na odpady biodegradowalne, 
  • kosz na papier. 

Można ustawić je w kącie pomieszczenia lub, jeśli pozwala na to powierzchnia, w korytarzu. Oprócz tego przyda się jeden pojemnik na zużyte baterie oraz osobny kosz na zużyte instalacje elektryczne, takie jak kable czy mniejsze urządzenia, które zgodnie z przepisami muszą być poddane utylizacji i których nie wolno wyrzucać do pojemników komunalnych i na inne odpady. Lokalizacja koszy na śmieci w firmie ma znaczenie – pojemniki powinny być łatwo dostępne, widoczne i jednocześnie nie przeszkadzać w pracy i nie tarasować przejścia. Dobrze jest również zabezpieczyć je tak, by nie generowały nieprzyjemnych zapachów. Dotyczy to przede wszystkim pojemnika na odpady zmieszane, który powinien mieć pokrywę. Niebagatelną kwestią jest właściwe oświetlenie w miejscu, gdzie stoją kosze – zapobiega to pomyłkom i przypadkowemu rozsypywaniu odpadów. W firmie powinien też znaleźć się kosz o większej pojemności na odpady o dużych gabarytach. Może on znajdować się na zewnątrz, w wiacie śmietnikowej.  

Kosze na śmieci – jakie wybrać? 

Kosze na śmieci powinny być praktyczne, czyli dostosowane pod względem wielkości, odporne na uszkodzenia, łatwe do utrzymania w czystości oraz charakteryzujące się funkcjonalną konstrukcją. Dobrym rozwiązaniem są zestawy koszy w różnych kolorach, które ułatwiają segregację śmieci. Można umieścić na nich także odpowiednie oznakowania – napisy, rysunki lub zdjęcia. Najbardziej praktyczne są pojemniki na odpady wykonane z plastiku. Cena produktu jest ważną kwestią, ale jeszcze ważniejsza jest dobra jakość, która gwarantuje, że kosze posłużą przez długie lata, więc zmiana na nowe nie będzie konieczna. Kosze na śmieci można z łatwością zamówić online, np. w sklepie Manutan oferującym duży wybór całych systemów składających się z wielu części i pojedynczych pojemników. W naszej ofercie znajdziecie np. zestaw 4 kolorowych plastikowych koszy na śmieci segregowane, z piktogramami, idealny do magazynów, szkół i biur. Mamy również plastikowe pojemniki zewnętrzne na odpady segregowane o pojemności 100 l w wersji szarej z pokrywą i otworem wrzutowym PUSH w kilku wersjach kolorystycznych oraz pojemniki do koszy na śmieci na papier, polecane do biura.  

W celu ustalenia, jakich pojemników na śmieci potrzebuje Twoja firma, warto udzielić odpowiedzi na pytanie o to, jakie odpady są w niej generowane i czy jest jakiś szczególny rodzaj śmieci, których jest duża ilość. Może są to np. kartony? W takim przypadku warto wybrać jeden większy kosz właśnie na nie, a ponadto zestaw mniejszych pojemników do segregacji. 

FAQ

Czy w biurze obowiązuje sortowanie śmieci?

Tak, zasady segregacji śmieci obowiązują zarówno w gospodarstwie domowym, jak i w firmie. Brak ich przestrzegania może skutkować nałożeniem na dany podmiot (osobę fizyczną, wspólnotę, przedsiębiorstwo) kary porządkowej.

Jaki kosz na śmieci wybrać do biura?

Do biur najlepiej sprawdzą się zestawy pojemników w różnych kolorach.

Jakie pojemniki na odpady powinny znaleźć się w jadalni?

W jadalni warto przede wszystkim ustawić kosz na odpady zmieszane i biodegradowalne. Przyda się również pojemnik na metal i tworzywa sztuczne (plastik).

Jak odpowiednio urządzić śmietnik zewnętrzny?

Śmietnik na zewnątrz firmy powinien być dobrze oświetlony i najlepiej zamykany. Sprawdzą się pojemniki z pokrywą w różnych kolorach, tak by segregacja była łatwiejsza.

Ile koszy na odpady wybrać do biura?

W biurze najczęściej wystarczy zestaw 4 lub 5 koszy na śmieci. Jeśli potrzebna jest większa ich liczba, te dodatkowe mogą znajdować się na zewnątrz lub w specjalnie wyznaczonych miejscach.