
Ścianka działowa to świetne rozwiązane do biur i innych pomieszczeń użyteczności publicznej. Pozwala odgrodzić poszczególne stanowiska, poprawić akustykę i może całkowicie odmienić wnętrze. Podpowiadamy, jak wybrać i ustawić lekką ściankę działową, która zapewni wydzielenie osobnych stref.
Ścianka działowa – rozwiązanie do każdego biura
Przesuwne i przestawne przegrody, elastyczne ścianki montowane do biurka i solidne przepierzenia z płyt gipsowo-kartonowych to praktyczne konstrukcje i świetny sposób, by poprawić funkcjonalność wnętrza i komfort pracowników. Optymalizuje wykorzystanie przestrzeni, wycisza hałas, dzięki czemu osoby pracujące na sąsiadujących ze sobą stanowiskach będą mniej się rozpraszać, oraz zapewnia prywatność. Łatwe w montażu lekkie przegrody mają tę zaletę, że można postawić je w jeden dzień i przesuwać w dowolne miejsce. W odróżnieniu od ścianek z cegły pełnej czy innych tego typu materiałów nie stanowią trwałej konstrukcji, jednocześnie poprawiają parametry użytkowania pomieszczeń. Mogą mieć również dodatkowe elementy i stylowe dodatki, więc pełnią rolę dekoracji.
Z czego powinna być wykonana ścianka działowa?
Materiał, z którego wykonana jest ścianka działowa, zależy w dużej mierze od zadania, jakie ma spełniać, od budżetu, potrzeb oraz od charakteru wnętrza. Jest wiele rodzajów przegród i materiałów, jakie można wykorzystać w celu wydzielenia w pomieszczeniu dodatkowych stref. Jeśli stawiamy na trwałą konstrukcję, wybór materiałów powinien być dokładnie przemyślany, ponieważ taka ścianka pokojowa nie jest łatwa w demontażu i powinna współgrać z resztą wnętrza. Trwałe przegrody mogą wykonane z:
- pustaków szklanych (luksfer),
- profili gipsowo-kartonowych na stelażu,
- betonu,
- cegieł lub pustaków połączonych zaprawą,
- litego drewna.
Izolacyjność akustyczna i współczynnik tłumienia hałasów ścianki murowanej mogą być dodatkowo zwiększone poprzez wypełnienie jej wełną mineralną.
Mobilne i przesuwne ścianki działowe zwykle zrobione są z pleksi, ale ścianka działowa przesuwna może być także wykonana z płyty MDF lub drewna. Zaletami plastikowych ścianek są wodoodporność, trwałość i łatwość w utrzymaniu w czystości.
Jak wybrać i zamontować lekką ścianę działową?
Lekka ścianka mobilna lub przesuwna to zdecydowanie łatwiejsze rozwiązanie niż wznoszenie przegrody z płyt g-k, betonu, pustaków czy cegły oraz przegród z modułów. Takie przepierzenia najczęściej wykonane są z pleksi, czyli lekkiego i łatwego w obróbce, ale jednocześnie trwałego materiału, który może mieć różny stopień przezroczystości i który można ozdobić dowolnymi wzorami. Grubość pleksi jest wystarczająca, by wytłumić rozmowy, ale jeśli zależy nam na dodatkowym współczynniku izolacji akustycznej, warto wybrać np. ściankę tapicerowaną. Do biura i do innych pomieszczeń pracowniczych doskonale sprawdzą się mobilne ścianki działowe i przegrody, które można mocować bezpośrednio do biurka. To bardzo łatwy i praktyczny sposób, by oddzielić stanowiska, a jednocześnie niewymagający budowy ścian działowych na stałe. W naszej ofercie w sklepie Manutan mamy wiele rodzajów ścianek, które z pewnością spełnią różne oczekiwania. Cechują się wysokim stopniem uniwersalności, są funkcjonalne i estetyczne. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą.
FAQ
1. Z czego można wykonać ścianki działowe do biura?
Ścianki działowe mogą być zrobione z cegły, z betonu lub z płyt kartonowo-gipsowych. Do biura najlepiej sprawdzą się lekkie ścianki działowe z pleksi, przenośne parawany i przegrody akustyczne montowane do biurka.
2. Jakie są zalety ścianek działowych?
Ścianki działowe to doskonały sposób na zapewnienie pracownikom większej prywatności i izolację akustyczną. Mogą mieć również walory dekoracyjne.
3. Czy mobilny parawan sprawdzi się jako ściana działowa?
Tak, ścianka działowa wcale nie musi być zrobiona z pustaków czy bloczków z betonu komórkowego. Lekkie mobilne ścianki także pozwalają podzielić przestrzeń, tłumią hałasy i doskonale sprawdzą się jako przenośne przepierzenie.
4. Z jakiego materiału powinna być zrobiona lekka ścianka akustyczna?
Jeśli priorytetem jest to, by wyciszyć pomieszczenie, idealnym rozwiązaniem będą ścianki tapicerowane, które będą wygłuszać hałasy.
5. Jaką grubość powinna mieć ścianka działowa?
Grubość ścianki zależy od tego, z jakiego budulca jest wykonana i jakie funkcje ma pełnić. W przypadku ścianek działowych z płyt g-k grubość to zwykle kilka centymetrów, podczas gdy przegrody z cegły mogą mieć nawet kilkanaście centymetrów. Najmniej miejsca zabierają lekkie przegrody z pleksi.