.

Praca przy komputerze – co mówią przepisy BHP?

Praca przy komputerze tylko pozornie wydaje się mało męcząca. Kilka godzin spędzonych za biurkiem w pozycji siedzącej to wyzwanie dla kręgosłupa. Ekran komputera emituje z kolei niebieskie światło, które męczy oczy. Niekorzystne jest również wpatrywanie się przez dłuższy czas w jeden punkt – a tak właśnie jest, gdy patrzymy w monitor. Dowiedz się, jak powinno wyglądać bezpieczeństwo […]

Praca przy komputerze tylko pozornie wydaje się mało męcząca. Kilka godzin spędzonych za biurkiem w pozycji siedzącej to wyzwanie dla kręgosłupa. Ekran komputera emituje z kolei niebieskie światło, które męczy oczy. Niekorzystne jest również wpatrywanie się przez dłuższy czas w jeden punkt – a tak właśnie jest, gdy patrzymy w monitor. Dowiedz się, jak powinno wyglądać bezpieczeństwo i higiena pracy przy komputerze.

Ergonomia stanowiska pracy przy komputerze – w trosce o kręgosłup pracownika

Stanowiska pracy przy komputerze wymagają zapewnienia pracującym mebli biurowych dobrej jakości – wygodnych foteli oraz biurka o odpowiedniej wysokości. Najlepszym wyborem są biurka i stoły o regulowanej wysokości, tak by każdy pracownik mógł ustawić je zależnie od indywidualnych uwarunkowań i potrzeb. Dobrze dobrane meble biurowe to mniejszy odsetek absencji pracowników z uwagi na kłopoty zdrowotne – bóle kręgosłupa. W pozycji siedzącej szczególnie obciążony jest odcinek lędźwiowy, dlatego przynajmniej raz na godzinę wskazana jest przerwa w pracy przy komputerze. Warto wówczas wstać i zrobić kilka prostych ćwiczeń rozluźniających i rozciągających mięśnie. Dobrym rozwiązaniem są również biurka do pracy w pozycji stojącej, a także podłokietniki oraz podnóżki, które pozwalają zachować prawidłową postawę.

Zasady BHP przy komputerze

Zasady pracy przy komputerze określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1.12.1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Każdy pracodawca ma obowiązek przeszkolić pracowników spędzających co najmniej połowę dobowego wymiaru (czyli co najmniej 4 godziny dziennie) w zakresie obowiązujących przepisów i zapewnić im odpowiedni sprzęt oraz bezpieczeństwo jego użytkowania. Zasady BHP przy komputerze obowiązują niezależnie od tego, czy praca wykonywana jest w biurze, czy w domu (zdalnie). Przepisy te odnoszą się również do praktykantów oraz stażystów.

Zgodnie z przepisami BHP każdy pracownik ma prawo po każdej godzinie nieprzerywalnej pracy przy komputerze do zmiany rodzaju pracy na taką, która nie będzie obciążała wzroku lub będzie wykonywana w zmienionej pozycji ciała. Jeśli nie jest to możliwe, zgodnie z paragrafem 7 rozporządzenia pracownik musi mieć możliwość zrobienia 5-minutowej przerwy co godzinę pracy przed ekranem komputera.

Stanowisko komputerowe – BHP

Zasady BHP przy komputerze obejmują również ustawienie monitora. BHP mówi, że ekran powinien być ustawiony tak, by znajdował się w odległości od 40 cm do 75 cm od pracownika, na wysokości jego oczu – górna krawędź nie powinna być powyżej oczu pracownika.  Odległość między poszczególnymi monitorami nie powinna wynosić mniej niż 60 cm, a jeśli pracownik siedzi tyłem do sąsiedniego monitora, odległość powinna wynosić przynajmniej 80 cm. Ekran komputera powinien posiadać filtr i mieć warstwę zapobiegającą odbijaniu się światła. Klawiatura komputera powinna znajdować się co najmniej 10 cm od brzegu biurka, a jej znaki muszą być czytelne. Ważna jest również odpowiednia wysokość stołu, tak by właściwie ustawić monitor i żeby pracownik miał zapewnioną prawidłową postawę ciała przy pracy. Podczas pracy przy komputerze powinien być zachowany kąt prosty między ramieniem a przedramieniem, kolana nie powinny dotykać blatu, a stopy powinny opierać się na podłodze lub podnóżku. Fotel biurowy powinien posiadać podstawę na kółkach i pozwalać na obrót o 360°. Siedzisko powinno mieć regulację wysokości, a oparcie regulację pochylenia do przodu i do tyłu.

BHP przy komputerze – przerwy przy pracy przy komputerze dla ochrony wzroku

Przerwy podczas pracy przy komputerze ważne są nie tylko dla dobrej kondycji kręgosłupa, ale także dla oczu. Patrzenie w ekran męczy wzrok, dlatego wskazane jest robienie krótkich przerw optymalnie co 15 minut, a raz na godzinę dłuższej przerwy przy pracy przy komputerze, podczas której można się przejść i rozprostować nogi oraz plecy, jak i zrelaksować oczy. W czasie krótkich przerw co kwadrans warto przenieść wzrok na oddalony punkt, na przykład za okno. Zieleń ma kojący wpływ na narząd wzroku.

Pracodawca nie ma obowiązku zapewnić okularów ochronnych pracownikom wykonującym swoje obowiązki przy komputerze. Jego obowiązkiem jest natomiast wysyłanie pracowników na okresowe badania kontrolne, w tym do okulisty. Jeśli lekarz medycyny pracy stwierdzi konieczność zakupu okularów korekcyjnych, pracownik może ubiegać się o zwrot kosztu ich zakupu. Przepisy nie określają, jak często pracownik może wymieniać okulary korygujące, korzystając z dofinansowania pracodawcy.

Organizacja stanowiska pracy przy komputerze – przydatne akcesoria

Stanowisko pracy przy komputerze powinno pozwalać swobodnie korzystać ze wszystkich potrzebnych sprzętów takich jak drukarka. Dobrym rozwiązaniem jest też umieszczenie w zasięgu ręki pracownika potrzebnych do pracy akcesoriów, np. segregatorów i organizatorów, aby mógł po nie sięgnąć, nie wstając zza biurka.

Fotel biurowy powinien mieć podłokietniki. Przydatnym elementem wyposażenia są również podnóżki oraz maty na podłogę.

W trosce o komfort pracowników rozważ zakup następujących produktów: