.

Segregowanie śmieci w firmie – o czym powinni wiedzieć pracownicy?

Segregacja śmieci w gospodarstwach domowych oraz w firmach to obecnie obowiązek. Warto znać jej zasady, a szczegółowa instrukcja, jak prawidłowo segregować śmieci, powinna w zakładzie pracy znaleźć się w widocznym miejscu. Segregacja odpadów to ważna sprawa z uwagi na dobro środowiska naturalnego, ale także ze względu na portfel przedsiębiorcy. Nie chodzi wcale o kary – niektóre odpady można po prostu ponownie wykorzystać, zatem sortowanie śmieci po prostu się opłaca.

KORSegregowanie śmieci w firmie – o czym powinni wiedzieć pracownicy

Prawidłowa segregacja śmieci – przepisy

Zasady segregowania śmieci wydają się proste: metalowe i plastikowe odpady wrzucamy do odpowiednio oznakowanych pojemników, podobnie postępujemy ze szkłem i odpadami organicznymi – wszystkie one powinny znaleźć się w specjalnie do tego celu przeznaczonych koszach. Pozostałe rodzaje śmieci teoretycznie należy wrzucić do pojemnika na odpady zmieszane, ale tu trzeba zachować ostrożność. Jeśli twój zakład pracy wyrzuca na przykład elektrośmieci czy odpady skażone, ich odbiorem i utylizacją musi zająć się odpowiednia firma. Nie można tak po prostu wyrzucić ich do pojemnika na odpady zmieszane.

Segregacja odpadów jest regulowana przez Rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów. Jest to obowiązek zarówno w odniesieniu do osób prywatnych, jak i zakładów pracy, niezależnie od specyfiki ich działalności. Na każdą firmę nałożony jest obowiązek sortowania śmieci w miejscu ich powstania. Na stronach Ministerstwa Klimatu dostępny jest Katalog Odpadów, w którym określono poszczególne rodzaje odpadów, a każdy z nich ma przypisany numer (Rozporządzenie Ministra Klimatu z 2 stycznia 2020 r. w sprawie katalogu odpadów Dz.U 2020 poz. 10). Segregowanie śmieci musi odbywać się zgodnie z określonymi w tym katalogu zasadami.

Segregacja śmieci – instrukcja, jak prawidłowo segregować śmieci

Najprostsze i najbardziej efektywne poinstruowanie pracowników, jak segregować śmieci, to zakup kilku pojemników w różnych kolorach i oznakowanie ich w czytelny sposób. Można też umieścić w widocznym miejscu plakat informujący, jak prawidłowo segregować śmieci. Odpowiednio oznakowane kosze na śmieci powinny znaleźć się nie tylko w halach produkcyjnych, ale także w biurze czy zakładowej kuchni. W pomieszczeniach należy zapewnić kosze na odpady zmieszane i organiczne, na plastik i metal oraz szkło. Zakład pracy powinien mieć też podpisaną umowę z firmą odbierającą odpady, która precyzuje, jak często i w jakich terminach odbierane będą odpady danego rodzaju. Jeśli w twojej firmie powstaje dużo śmieci określonego typu, na przykład pudeł kartonowych, dobrze jest mieć odpowiednio duże pojemniki do ich przechowywania i zwiększyć częstotliwość ich odbioru przez firmę zajmującą się odpadami. Pracownicy mogą być pomocni w określeniu, jak dużo odpadów danego rodzaju generowanych jest w ciągu dnia, a co za tym idzie – jak często należy je odbierać.

Jak sortować śmieci – zasady przechowywania odpadów, zanim zostaną odebrane

Prawidłowa segregacja śmieci w firmie to jeszcze nie wszystko. Zanim zostaną one odebrane przez firmę zajmującą się odbiorem odpadów, muszą zostać odpowiednio zabezpieczone. Zasada ta nie dotyczy jedynie odpadów niebezpiecznych – obejmuje wszystkie śmieci generowane w danym miejscu pracy. Rozwiązaniem są zamykane kosze na odpady i altanki śmietnikowe, do których nie mają dostępu osoby postronne. Na przykład, jeśli w twojej firmie powstają odpady organiczne, nie wystarczy po prostu wyrzucić je do kosza. Pojemnik musi być zabezpieczony tak, by nie dostały się do niego zwierzęta, by nic nie wyciekło ani nie zostało porwane przez wiatr.

Odpady niebezpieczne – jak prawidłowo segregować śmieci tego rodzaju

Odpady niebezpieczne to m.in.: farby, lakiery, rozpuszczalniki, emulsje, tusze, barwniki, lateks, kleje, chemikalia, pigmenty, smoła, popiół, żużel, pyły metaliczne, materiały wybuchowe, szlamy, pozostałości laboratoryjne i odpady medyczne. Innymi słowy, są to wszystkie materiały, w których występują substancje określane jako niebezpieczne.

Jeśli dana firma generuje odpady niebezpieczne, zobligowana jest prawnie do ich gromadzenia i przechowywania w specjalistycznych, odpowiednio do tego celu przeznaczonych pojemnikach. Zależnie od tego, czy są to ciecze, odpady stałe czy na przykład pyły, potrzebne będą pojemniki innego typu. Odpady niebezpieczne muszą być też odpowiednio oznakowane i skatalogowane, a ich odbiorem zajmuje się specjalistyczna firma.

Pracownicy muszą zostać przeszkoleni odnośnie do zasad postępowania z odpadami niebezpiecznymi na szkoleniu BHP. Szczegółowe zasady postępowania określa Rozporządzenie Ministra Klimatu z dnia 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów, Dz.U. 2020 poz. 1742).

Sortowanie śmieci i recykling – to się opłaca!

Segregacja śmieci to także dobry sposób na odzyskiwanie niektórych materiałów i wykorzystywanie ich ponownie w procesie produkcji. Jeśli firma generuje dużo odpadów papierowych czy szkła, możesz na tym zarobić, sprzedając je do celów recyklingu. To korzystne zarazem dla budżetu firmy, jak i dla środowiska, warto się zatem nad tym zastanowić. Pracownicy będą dodatkowo zmotywowani do sortowania odpadów, wiedząc, że przyczyniają się do ochrony środowiska naturalnego i jednocześnie dbają o dobry wizerunek oraz finanse swojego przedsiębiorstwa.

Segregacja śmieci w firmie – podsumowanie

Najprościej jest zastosować w zakładzie pracy oznaczenia pojemników na śmieci kolorami. Standardowo:

  • pojemnik niebieski – na papier
  • pojemnik zielony – na szkło
  • pojemnik żółty – na metale i tworzywa sztuczne
  • pojemnik brązowy – na bioodpady
  • pojemnik czarnym – na odpady zmieszane.

Zasady sortowania warto wydrukować i w postaci czytelnego plakatu powiesić w widocznym miejscu w pobliżu pojemników.

W Manutan oferujemy następujące produkty ułatwiające segregowanie śmieci: