Jeśli pracownicy ciągle pochylają się nad przesyłkami, ładują lub rozładowują towary, zaopatrz ich w stół nożycowy. Oszczędza to plecy i usprawnia codzienną pracę. Podpowiemy, o czym warto pomyśleć, zanim wybierzesz się na zakupy.
Czym jest i do czego służy podnośnik nożycowy?
Stół nożycowy pomaga ustawić ładunek w ergonomicznej pozycji, w której pracuje się lepiej i wygodniej. Dzięki temu zmniejsza się potrzeba ciągłego i wielokrotnego schylania czy podnoszenia.
Eksperci ds. ergonomii i fizjologii pracy przestrzegają, że nawet przy obciążeniu 5 kg plecy będą bolały, jeśli ładunek trzymany jest z dala od ciała, pracownik pochyla się z nim do przodu lub obraca. Efektem będzie chroniczny ból pleców i trwałe uszkodzenie krążków międzykręgowych. Dlatego zaleca się eliminować niewłaściwe ułożenie kręgosłupa lub ramion podczas pracy. Ustawienie miejsca pracy powinno być zawsze dobrane indywidualnie – jeśli na poranną zmianę przychodzi kobieta o wzroście 150 cm, a po południu mężczyzna o wzroście 190 cm, ustawienie stołu powinno pasować obojgu.
Podnośniki nożycowe – gdzie skorzystać ze stołu podnośnego nożycowego
Stół podnośny nożycowy (inna nazwa to podnośnik stołowy) można wykorzystać podczas wielu działań w firmie – od przyspieszenia załadunku i rozładunku z ciężarówek poprzez naprawę i montaż pojazdów po łatwiejsze składowanie towaru na półkach, a nawet tapicerowanie mebli. Niektóre modele stołów nożycowych posiadają także kółka, dzięki czemu z łatwością można przemieszczać załadowany materiał.
Stół podnośnikowy zawsze składa się z platformy nośnej oraz dwóch skrzyżowanych podpór, które zapewniają stabilność ładunku. W przypadku ręcznych stołów podnośnych do podnoszenia ładunku używa się pedału nożnego, w przypadku podnośników elektrycznych ustawia się je za pomocą sterownika.
Stół podnośny nożycowy ułatwia powtarzalne czynności – na przykład załadunek towaru na palety.
Główne zalet stołów nożycowych to:
- redukcja obciążenia – modele ręczne na kołach mogą unieść do 1 tony, a niektóre modele elektryczne do 4 ton;
- lepsza ergonomia pracy – pracownicy oszczędzają wysiłek przy ręcznym podnoszeniu ciężarów i unikają bólów pleców;
- oszczędność czasu przy załadunku i rozładunku towaru;
- większe bezpieczeństwo podczas przenoszenia ciężkich materiałów na wysokości.
Stoły hydrauliczne nożycowe – jaki wybrać?
Podobnie jak w przypadku innych produktów, również przy wyborze podnośnika nożycowego warto wybrać stół nożycowy dostosowany do wykonywanej przez siebie pracy. Zupełnie innego rodzaju podnośnika będzie potrzebował mechanik autobusowy, a innego pracownik magazynu.
Dlatego przed zakupem stołu nożycowego zastanów się:
- Jak ciężkie ładunki będziesz podnosić? Udźwig stołów podnośnych nożycowych waha się od 300 kg do 4 ton. Zalecamy wybrać ładowność wyższą od maksymalnej przewidywanej masy ładunku.
- Jak wysoko musisz podnieść ładunek? Spójrz na maksymalną wysokość podnoszenia – w naszej ofercie znajdziesz stoły nożycowe, które można podnieść aż do 1600 cm. Zalecamy zakup urządzenia, którego maksymalna wysokość podnoszenia przekracza maksymalną potrzebną wysokość podnoszenia.
- Jak duży ładunek będziesz podnosić? Odpowiednio do jego wymiarów dobierasz wymiary podnośnika.
- 4. Potrzebujesz mobilnego czy stacjonarnego stołu podnośnego? Jeśli chcesz przemieszczać stół nożycowy po warsztacie i używać go podobnie jak wózka paletowego, zaopatrz się w wersję mobilną z kółkami. Stoły nożycowe stacjonarne, które można również zakotwiczyć w ziemi, nadają się do powtarzalnych operacji w tym samym miejscu – np. rozładunku towaru z przenośnika.
- Ile jesteś skłonny zainwestować w stół podnośny? Ceny poszczególnych typów podnośników hydraulicznych są bardzo zróżnicowane. Cena ręcznych stołów podnośnych, w których przypadku podnosi się platformę za pomocą pedału nożnego, waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Elektryczne stoły hydrauliczne nożycowe, które wytrzymają znacznie większe obciążenia niż ręczne, to wydatek rzędu nawet kilkunastu tysięcy.
Wysokiej jakości stół nożycowy powinien zawsze posiadać zabezpieczenia, takie jak możliwość przymocowania go do podłogi, wyłącznik awaryjny oraz ewentualnie listwę zabezpieczającą pod platformą.
Wybierając stół podnośny nożycowy, klienci skupiają się na udźwigu, zakresie wysokości i zabezpieczeniach. Ważnymi czynnikami są również jakość konstrukcji oraz możliwość przenoszenia i przechowywania. Podejmując decyzję, nie powinno się jednak zapominać o swoim budżecie – warto poszukać równowagi między ceną a jakością.
WSKAZÓWKA: Jeśli zdecydujesz się na zakup mobilnego stołu podnośnego, zachowaj ostrożność przy wyborze materiału kół. Gumowe kółka lepiej nadają się do jazdy po nierównych nawierzchniach, z kolei na gładkich sprawdzą się kółka poliuretanowe. Przeczytaj więcej na ten temat w naszym poradniku. >>
W Manutan pomożemy wybrać stół nożycowy zgodnie z preferencjami!
Potrzebny ci stół nożycowy do mniejszego warsztatu samochodowego, magazynu, a może na pocztę? Mamy ogromne doświadczenie i chętnie doradzimy w wyborze. Po prostu skontaktuj się z nami!
Przydatne mogą okazać się następujące produkty z naszej oferty: