
Sztaplarka, czyli wózek widłowy lub paletowy, to urządzenie bardzo przydatne w magazynie czy w warsztacie. Pozwala układać w stosy i transportować różnego typu ładunki, co ułatwia pracę i znacznie skraca czas potrzebny na jej wykonanie. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są rodzaje sztaplarek, kiedy wystarczy zwykła sztaplarka ręczna, a kiedy przyda się elektryczny wózek widłowy, czym jest sztaplarka przemysłowa i jak wybrać odpowiednie urządzenie do danego miejsca pracy.
Czym jest i do czego służy sztaplarka?
Sztaplarka to urządzenie używane do podnoszenia i transportu ciężkich ładunków. Pozwala układać palety w stosy, czyli je sztaplować. Zamienne nazwy to wózek widłowy, wózek jezdniowy podnośnikowy lub paleciak. Nazwa „sztaplarka” wywodzi się z języka niemieckiego, od wyrazu „sztapel”, który oznacza ładunek ułożony warstwami. Sztaplarka wyposażona jest w widły, za pomocą których unoszone są ładunki. Może mieć napęd spalinowy lub elektryczny, w ofercie są też sztaplarki ręczne. To bardzo przydatne urządzenie umożliwiające w łatwy sposób składować i magazynować palety oraz różnego rodzaju towary. Sprawdzają się we wszelkiego typu magazynach, w dużych sklepach, centrach handlowych oraz w różnego rodzaju przedsiębiorstwach. Aby obsługiwać sztaplarkę w przestrzeni magazynowej, nie jest potrzebne prawo jazdy, ale gdy jest ona użytkowana na drodze publicznej, konieczne jest posiadanie prawa jazdy kategorii B uprawniającego do prowadzenia pojazdów. Uprawnienia do prowadzenia wózków widłowych daje ukończenie odpowiedniego kursu (zależnie od rodzaju użytkowanej sztaplarki), pracownik musi też obowiązkowo przejść szkolenie w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Jakie są rodzaje sztaplarek?
Sztaplarki różnią się napędem oraz ładownością, a także zastosowaniem. Dostępne są sztaplarki z napędem spalinowym, gazowym, sztaplarki elektryczne, a także wózki widłowe obsługiwane ręcznie. Wózki widłowe mają też różną wysokość podnoszenia. Sztaplarki wysokiego składowania są wyposażone w wysięgnik, dzięki któremu można układać palety warstwami na znacznych wysokościach. Sztaplarka ma rolki lub poliuretanowe kółka, które pozwalają jej przemieszczać się pomiędzy regałami i z łatwością przenosić ładunki. Ładowność wózka widłowego zwykle wynosi od 400 do 1000 kg. Niektóre sztaplarki mogą jednak przenosić ładunki o wadze nawet kilku ton. Dostępne są sztaplarki czołowe, które cechuje duża uniwersalność i które nadają się zarówno do transportu bliskiego zbóż, jak i przewożenia dowolnego innego materiału w różnych miejscach. Do przewożenia długich pni i desek przeznaczone są sztaplarki boczne, które umożliwiają manewrowanie i przewożenie nawet bardzo długich pni.
Jak wybrać odpowiedni wózek widłowy?
Decydując się na zakup lub wynajem sztaplarki, należy wziąć pod uwagę parametry techniczne, takie jak udźwig wózka paletowego (jego ładowność), napęd oraz typ sztaplarki. Jeśli wózek widłowy ma poruszać się po rozległym terenie i na zewnątrz, dobrym wyborem będzie sztaplarka wyposażona w wysokoprężny silnik spalinowy. Wózek widłowy z napędem gazowym jest bardziej ekologiczny, ale droższy w eksploatacji. Sztaplarka z silnikiem elektrycznym sprawdzi się w magazynach i halach do transportu ładunków na większe odległości. Natomiast jeśli sztaplarka ma służyć jedynie do układania towarów i palet lub do ich transportu na niewielkie odległości, z powodzeniem wystarczy ręczny wózek widłowy. Dostępne są one zarówno w wersji niskiego podnoszenia, która umożliwia przewożenie europalet, jak i wysokiego składowania, która pozwala składować palety na półkach.
Sztaplarka dobrej jakości zapewnia sprawną obsługę i dużą wydajność, zarówno przy przeładunku, jak i transporcie. Taka układarka posłuży przez długie lata i zapewni większy komfort oraz bezpieczeństwo pracy. W sklepie Manutan znajdziesz ręczne wózki widłowe oraz sztaplarki elektryczne wyposażone w elektroniczny system sterowania i podnośnik. Wystarczy zapoznać się z naszą ofertą, a w razie wątpliwości napisać maila do naszego przedstawiciela handlowego, który pomoże wybrać wózek widłowy najlepiej dostosowany do konkretnych potrzeb.
FAQ
1. Czy sztaplarka jest tym samym co wózek widłowy?
Tak, sztaplarka to inna nazwa wózka widłowego lub paletowego.
2. Jaki napęd może mieć sztaplarka?
Oprócz sztaplarek ręcznych dostępne są wózki widłowe z silnikiem spalinowym, elektrycznym, gazowym lub na olej.
3. Jaki rodzaj sztaplarki jest najbardziej ekonomiczny w użytkowaniu?
Wszystko zależy od tego, do czego będziemy używać sztaplarki. Najtańsza w obsłudze jest sztaplarka ręczna, ale nie wszystkie ładunki można za jej pomocą załadować i przemieścić. Najcichszy i najbardziej ekologiczny jest silnik elektryczny. Nieco tańszy w użytkowaniu jest silnik gazowy, z kolei napęd na olej jest zwykle najdroższy.