
Nowy rok szkolny zacznie się już niebawem, czas zatem pomyśleć o szkolnej wyprawce i uzupełnieniu przyborów potrzebnych do nauki. Skompletowanie wszystkich niezbędnych akcesoriów nie jest trudne, o ile zaplanujesz to odpowiednio wcześniej i przygotujesz szczegółową listę. Co powinna zawierać wyprawka szkolna dla dziecka i czy w tym roku możesz liczyć na dofinansowanie jej zakupu? Sprawdź!
Wyprawka szkolna – co powinna zawierać?
Wyprawka szkolna dla dziecka powinna uwzględniać wszystkie przedmioty i przybory szkolne, które potrzebne są do nauki na danym poziomie i w danej szkole. Lista akcesoriów może się zatem różnić w zależności od wieku dziecka i od specyfiki placówki, do której uczęszcza. W szkole muzycznej czy sportowej potrzebne mogą być dodatkowe elementy wyprawki, ale lista podstawowych jej składników jest w zasadzie niezmienna. Warto przygotować zawczasu dokładny spis tego, czego dziecko będzie potrzebować do nauki w nowym roku szkolnym. W przypadku uczniów starszych klas niektóre elementy wyprawki, takie jak plecak czy kalkulator szkolny, nie muszą być wymieniane na nowe każdego roku. Trzeba jednak sprawdzić, czy na pewno są one w dobrym stanie i w razie potrzeby zaplanować ich zakup. Jeśli potrzebna jest wyprawka szkolna do 1 klasy, wszystkie akcesoria powinny być nowe. Upewnij się też, jakie są tegoroczne wytyczne dla uczniów klas pierwszych i że niczego w wyprawce dla Twojej pociechy nie brakuje.
Wyprawka szkolna – lista przyborów
Podstawowa wyprawka szkolna dla ucznia klas szkoły podstawowej powinna zawierać:
- wygodny plecak lub tornister,
- worek szkolny,
- obuwie na zmianę i strój gimnastyczny (spodenki, koszulka i buty sportowe),
- zeszyty: w kratkę, w linie i w pięciolinię,
- okładki i etykiety na zeszyty,
- bloki rysunkowe i techniczne,
- piórnik i akcesoria, takie jak długopisy, ołówek, temperówka, gumka, linijka, korektor,
- klej szkolny i nożyczki szkolne,
- kredki, flamastry, zakreślacze,
- teczki na prace rysunkowe i sprawdziany.
Na stronie gov.pl można znaleźć dokładne wytyczne, co powinna uwzględniać wyprawka szkolna do 1 klasy. Są to:
- zeszyt do jęz. polskiego w 3 linie 16/32-kart. Konieczna niebiesko-czerwona liniatura! 1 szt.
- zeszyt do matematyki – w kratkę 16/32-kart. Konieczna niebiesko-czerwona liniatura! 1 szt.
- zeszyt ogłoszeń – w kratkę 16-kart.
- zeszyty do religii i j. angielskiego – 32-kart. w kratkę
- kredki, ołówki 2–3 szt., gumka, linijka, temperówka, klej, nożyczki szkolne
- piórnik
- plastelina – 12 kolorów
- kubeczek do wody
- farby plakatowe i akwarele
- kredki świecowe
- komplet pędzelków
- blok rysunkowy biały i kolorowy
- blok techniczny biały i kolorowy
- blok techniczny kolorowy duży format
- strój gimnastyczny w worku
- obuwie na zmianę w worku
- 3 teczki z gumką – do sprawdzianów, do plastyki i do jęz. angielskiego
- zeszyty 1 szt. w 3 linie do sprawdzianów z jęz. polskiego oraz w kratkę 32 kartki do sprawdzianów z matematyki
- dodatkowe ćwiczenia WSiP – Pisanie, Liczenie, Czytanie i Informatyka
- blok techniczny kolorowy 3 szt.
Przybory szkolne (kredki, farby, flamastry, zeszyty, teczki na sprawdziany i prace rysunkowe) dla malucha powinny być podpisane imieniem i nazwiskiem dziecka, podobnie jak worek na kapcie i strój na WF, piórnik i plecak lub tornister.
Oprócz tego wyprawka szkolna dla dziecka powinna zawierać szczoteczkę do zębów i pastę do zębów dla dzieci, kubeczek i ręcznik. Warto spakować też chusteczki higieniczne i chusteczki nawilżane dla dzieci oraz żel antybakteryjny do mycia rąk. Przydatne jest również pudełko na drugie śniadanie oraz poręczny bidon na wodę.
Uczniowie starszych klas podstawówki i liceów mogą sami decydować, co powinno znaleźć się w ich szkolnym plecaku, warto jednak dokładnie przyjrzeć się liście zakupów i ewentualnie ją uzupełnić. Dobrym pomysłem jest zakup plecaka, w którym młody człowiek będzie mógł bezpiecznie przewozić laptopa.
Wyprawka szkolna dla dziewczynki i dla chłopca – czy są jakieś różnice?
Wyprawka szkolna dla ucznia powinna zawierać dokładnie te same przedmioty zarówno w przypadku chłopców, jak i dziewczynek. Jednak wygląd szkolnych przyborów to już zupełnie inna sprawa. Warto zapytać dziecko, jakie wzory i kolory mu się podobają – nauka powinna być przyjemnością, a ładne i wpasowane w gust dziecka szkolne przybory to duża część sukcesu. Piórnik szkolny dla chłopca zwykle będzie mniej ozdobny niż piórnik szkolny dla dziewczynki, będzie też utrzymany w bardziej stonowanych kolorach. Podobnie jest z wyborem plecaka lub tornistra, ale wszystko zależy od indywidualnego gustu pociechy.
Rodzice powinni zadbać przede wszystkim o to, aby szkolne akcesoria, takie jak piórnik i plecak, były funkcjonalne i dobrej jakości. Dobrym wyborem jest worek szkolny z nadrukiem, który pomoże uczniom pierwszych klas uniknąć pomyłek w szatni. Może to być np. postać z ulubionej bajki albo filmu dla dzieci.
Rozporządzenie – wyprawka szkolna z dofinansowaniem
W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, można starać się o dofinansowanie zakupu przyborów potrzebnych do nauki dla dziecka w ramach programu „Dobry Start”. Od lipca 2024 r. można już składać wniosek. Wyprawka szkolna w tym roku dofinansowana będzie przez ZUS kwotą 300 zł, a jeśli odpowiednio wcześnie złoży się wniosek, to pieniądze zostaną wypłacone już w sierpniu. Zasady wnioskowania są takie same jak w poprzednich latach.
Jak wybrać odpowiedni plecak dla dziecka?
Wybór szkolnego plecaka lub tornistra to niebagatelna sprawa. Źle dobrany może przyczynić się do wad postawy i być sporym obciążeniem dla młodego kręgosłupa. Warto wybrać plecak lub tornister, który ma regulowane szelki i pasek odciążający. Dobrym wyborem są również plecaki na kółkach, do których można zapakować znacznie więcej niż do klasycznego plecaka, który dziecko nosi na ramionach. Zawsze jednak należy dbać o to, aby plecak lub tornister nie były nadmiernie załadowane – należy wkładać do nich jedynie niezbędne rzeczy potrzebne na dany dzień.