Drogi ewakuacyjne – przepisy i oznakowanie dróg ewakuacyjnych

Prawidłowe oznaczenia dróg ewakuacyjnych w zakładzie pracy to ważna sprawa. Dowiedz się, jak powinno wyglądać oznakowanie dróg ewakuacyjnych, tak by na przykład można było bezpiecznie zejść po schodach podczas przerwy w dostawie prądu.

Oznakowanie ewakuacyjne: jak prawidłowo oznaczyć drogę ewakuacyjną?

Powtórzmy podstawowe zasady ewakuacji.

Ewakuacja to szybkie i bezpieczne przemieszczanie się ludzi, zwierząt i ważnych przedmiotów z budynku lub miejsca zagrożonego sytuacją awaryjną. Najczęstszą przyczyną ewakuacji jest pożar. Ponadto możemy spotkać następujące zagrożenia:

  • powódź,
  • wyciek gazu,
  • eksplozja
  • zawalenie się obiektu
  • trzęsienie ziemi.

Droga ewakuacyjna umożliwia możliwie najszybsze wydostanie się z budynku w sytuacji zagrożenia. Bardzo ważne jest właściwe oznakowanie i rozmieszczenie tablic.

Znaki ewakuacyjne – rozmieszczenie

Jak powinno wyglądać właściwe oznakowanie drogi ewakuacyjnej?

Zgodnie z przepisami do oznaczenia drogi ewakuacyjnej stosuje się 5 podstawowych typów zielonych tablic ściennych ze strzałkami wyznaczającymi:

  • kierunek ewakuacji i poruszania się na drodze ewakuacyjnej (korytarzu) – mają one zastosowanie np. w miejscach, gdzie jest kilka wariantów kierunku ewakuacji, ale tylko niektóre są prawidłowe,
  • drzwi ewakuacyjne – umieszczane są nad drzwiami prowadzącymi na zewnątrz,
  • ciągły kierunek ewakuacji i poruszania się – umieszczane są np. w przejściu bez drzwi lub przy drzwiach prowadzących np. do innego korytarza,
  • kierunek ewakuacji na klatce schodowej (stanowiącej drogę ewakuacyjną) – najczęściej umieszcza się ją na podestach schodowych,
  • kierunek ewakuacji dla osób z niepełnosprawnościami – należy umieścić je, podobnie jak tablice wyznaczające kierunek ewakuacji, w miejscach, w których następuje zmiana kierunku.

Odległość znaków od siebie oraz ich liczba nie jest określona. Zawsze umieszcza się je w taki sposób, aby kierunek poruszania się był wyraźny – szczególnie w korytarzach, w których jest wiele zakrętów lub w pobliżu schodów.

Oznaczenia dróg ewakuacji: znaki fotoluminescencyjne są pomocne w ciemności

Cała droga ewakuacji, łącznie z drzwiami i wszystkimi możliwymi przeszkodami, musi być odpowiednio oświetlona, aby umożliwić orientację nawet w przypadku awarii zasilania. Pierwszą opcją jest więc umieszczenie oświetlenia awaryjnego na ścianie. Drugą opcją wspierającą oznakowanie dróg ewakuacyjnych jest wybór oznakowania fotoluminescencyjnego zamiast plastikowych lub samoprzylepnych znaków. Takie oznakowanie dróg ewakuacji świeci nawet w ciemności i jest całkowicie bezobsługowe.

Drogi ewakuacyjne – przepisy

Zgodnie z przepisami znak fotoluminescencyjny musi być umieszczony jak najbliżej podłogi (lub na niej). W praktyce najczęściej umieszcza się go na ścianie na wysokości 110-150 cm od podłogi dla lepszego oświetlenia.

Oprócz umieszczenia znaków na podłogach nie zapomnij również o schodach. Dobrze jest podświetlić przynajmniej krawędzie pierwszego i ostatniego stopnia taśmami luminescencyjnymi (i antypoślizgowymi) na wypadek awarii prądu.

Ewakuacja w przypadku pożaru: postępowanie i wyjście ewakuacyjne – przepisy

Gdy ktoś w budynku zauważy dym, ogień lub inną nietypową sytuację, wciska przycisk alarmu pożarowego, aby aktywować alarm. Jeśli w budynku nie ma syreny ani przycisku alarmowego, należy zacząć krzyczeć „Pali się!”. Do ogłaszania alarmu może również służyć głośnik.

Należy też niezwłocznie zadzwonić na numer alarmowy 112 i podać operatorowi jak najwięcej szczegółów. Oprócz tego:

  • Zamknij wszystkie okna w pobliżu. Tlen podsyca proces spalania i rozprzestrzeniania się ognia.
  • Wyłącz wszystkie urządzenia elektryczne i zakręć kurki z gazem i wodą. Pozostaw włączone światła dla lepszej orientacji w budynku.
  • Rozpocznij ewakuację zgodnie z instrukcjami prewencyjnej straży pożarnej. Jeśli jesteś członkiem patrolu, upewnij się, że cała grupa pracowników opuściła budynek.
  • Kieruj się do wyznaczonego miejsca spotkania. Zawsze staraj się zapewnić osobom udzielającym pierwszej pomocy i strażakom wolną drogę.
  • Jeśli któryś z pracowników zaginie, natychmiast zgłoś to członkowi zespołu ratowniczego. Podaj jak najwięcej informacji o osobie – jak wygląda, czy ma jakieś znane Ci komplikacje zdrowotne i gdzie może przebywać.

WAŻNE: Nigdy nie używaj windy do ewakuacji. Oprócz niebezpieczeństwa utknięcia w niej szyb windy działa jak komin, a cyrkulacja powietrza podczas ruchu windy rozprzestrzenia ogień. W dużych budynkach biurowych windy zwykle same blokują się po uruchomieniu alarmu. Zawsze korzystaj ze schodów i klasycznego wyjścia z budynku.

Gdy wyznaczana jest droga ewakuacyjna, znaki muszą być rozmieszczone tak, aby było jasne, że winda nie jest wyjściem awaryjnym.

Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze odpowiednich znaków bezpieczeństwa do swojego miejsca pracy, skontaktuj się z naszym przedstawicielem handlowym. Pomocne mogą być:

AIG2747528

Fotoluminescencyjne tablice ewakuacyjne z oznaczeniem EXIT, ze strzałką kierunkową, mocowanie do ściany – mechanicznie lub za pomocą folii samoprzylepnej. Znaki są odporne na promieniowanie UV oraz czynniki pogodowe.

AIG2731638

Fotoluminescencyjne tablice ewakuacyjne z oznaczeniem wyjścia ewakuacyjnego na prawo. Mocowanie do ściany – mechanicznie lub za pomocą folii samoprzylepnej. Znaki są odporne na promieniowanie UV oraz czynniki pogodowe.

AIG2743866

Fotoluminescencyjne tablice ewakuacyjne – Schody ewakuacyjne na prawo na dole. Odporne na promieniowanie UV oraz czynniki pogodowe.

AIG3562131

Znak Drzwi ewakuacyjne (22 warianty).


Więcej powiązanych artykułów