Poradnik zakupowy: Ekologiczne opakowania Manutan EXPERT

Na całym świecie wzrasta świadomość ekologiczna. Ludzie stają się bardziej przyjaźni dla środowiska, ponieważ wspólnym celem jest ochrona planety i jej zasobów naturalnych. Dla przykładu oczywistością powinno stać się stosowanie opakowań przyjaznych środowisku, zwłaszcza w biznesie. Plastik, szkło, karton, papier, drewno: jaki jest najlepszy ekologiczny materiał na opakowania? Oto nasz przewodnik zakupowy, który pomoże Ci wybrać […]

Na całym świecie wzrasta świadomość ekologiczna. Ludzie stają się bardziej przyjaźni dla środowiska, ponieważ wspólnym celem jest ochrona planety i jej zasobów naturalnych. Dla przykładu oczywistością powinno stać się stosowanie opakowań przyjaznych środowisku, zwłaszcza w biznesie. Plastik, szkło, karton, papier, drewno: jaki jest najlepszy ekologiczny materiał na opakowania? Oto nasz przewodnik zakupowy, który pomoże Ci wybrać opakowanie przyjazne dla środowiska.

Co oznacza opakowanie przyjazne dla środowiska?

Po pierwsze, takie opakowanie nadaje się do recyklingu, a zatem wykonane jest z materiału, który można ponownie wykorzystać. Ten rodzaj opakowania nazywany jest „przyjaznym dla środowiska”, ponieważ chroni je poprzez ponowne wykorzystanie materiału zamiast jego likwidacji. Stosowanie opakowań nadających się do recyklingu to skuteczny sposób ochrony zasobów naturalnych, ograniczający ilość odpadów, a tym samym poziom zanieczyszczeń.

Jak sprawdzić, czy opakowanie nadaje się do recyklingu?

Produkty i opakowania używane na co dzień wyposażane są w różnorodne symbole. Dzięki tym oznaczeniom możemy rozpoznać, co nadaje się do recyklingu, a co nie.

Jakie są symbole recyklingu?

Aby przyjąć właściwe podejście ekologiczne i podejmować właściwe decyzje, należy poznać znaczenie poszczególnych symboli recyklingu. Są to piktogramy umieszczone na produktach codziennego użytku i opakowaniach.

Zielona kropka oznacza, że ​​firma produkująca opakowanie lub produkt jest partnerem europejskiego programu opakowań ekologicznych objętego dyrektywą w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych – 94/62/WE.

Symbol paska Möbiusa oznacza opakowanie nadające się do recyklingu.

Celem tych dwóch symboli jest poinformowanie konsumenta o procentowym udziale surowców wtórnych wykorzystanych do produkcji danego opakowania lub produktu.

Piktogram ma charakter edukacyjny: po prostu zachęca konsumentów do wyrzucania śmieci do kosza.

Nie wyrzucaj opakowania lub produktu z tym logo do zwykłego kosza na śmieci, lecz do specjalnego pojemnika na odpady sortowane.

Ten symbol znajduje się na wszystkich opakowaniach nadających się do recyklingu, ponieważ jest obowiązkowy.

Piktogram ten informuje konsumenta o składzie opakowania plastikowego poprzez wskazanie akronimu materiału i jego kategorii. Liczba wskazuje konkretny rodzaj użytego tworzywa sztucznego.

To oznaczenie dotyczy pojemników szklanych i zachęca do ich recyklingu.

Wszystkie opakowania aluminiowe nadające się do recyklingu są oznaczone tym piktogramem.

Te oznakowania ekologiczne wskazują, że opakowanie spełnia rygorystyczne kryteria mające na celu zmniejszenie śladu ekologicznego.

Jakiego plastiku nie można poddać recyklingowi?

Plastik jest materiałem najtrudniejszym do recyklingu. Ponieważ większość opakowań jest wykonana z tworzyw sztucznych, aby wybrać opakowanie nadające się do recyklingu, niezbędna jest znajomość przynajmniej ich składu. Dlatego wprowadzono system przypisywania tworzywom kodów od 1 do 7.

Kody te pozwalają na identyfikację parametrów i właściwości poszczególnych rodzajów tworzyw sztucznych oraz pomagają zorientować się, które opakowanie z tworzywa sztucznego nadaje się do recyklingu. Wyróżnia się 4 grupy tworzyw sztucznych: PP (polipropylen), PET (politereftalan etylenu), HDPE (polietylen o dużej gęstości) i LDPE (polietylen o małej gęstości).

Przykładowo politereftalan etylenu, który stosuje się do pakowania produktów takich jak butelki na napoje bezalkoholowe czy butelki na olej, należy do tworzyw sztucznych kategorii 1, czyli w 100% podlegających recyklingowi.

Polistyren (PS), który wcześniej nie nadawał się do recyklingu, teraz nadaje się w całości do recyklingu. Ciekawe osiągnięcie, ponieważ materiał ten jest szeroko stosowany.

Które opakowanie jest najbardziej ekologiczne?

Stosowanie opakowań przyjaznych środowisku wymaga dobrej znajomości surowców produkcyjnych i możliwości ich recyklingu.

Opakowanie i zachowanie przyjazne dla środowiska

Dzisiejszym trendem jest zero waste, a więc zero odpadów. Mając to na uwadze, coraz więcej sieci spożywczych oferuje sprzedaż produktów luzem, a nie w grubych torebkach papierowych. Celem jest zachęcenie klientów do zaprzestania używania plastikowych toreb lub jeszcze lepiej, do przyniesienia własnego pojemnika.

Manutan EXPERT oferuje opakowania przyjazne dla środowiska; postanowiliśmy włączyć się w ochronę środowiska. Więcej informacji znajdziesz w naszym poradniku zakupu produktów przyjaznych środowisku dla biur i magazynów.

Które opakowanie powoduje najmniejsze zanieczyszczenie?

Najmniejsze zanieczyszczenie powodują odpady, które najłatwiej poddać recyklingowi lub kompostować, ponieważ ulegają one biodegradacji. Poniżej znajduje się lista opakowań najbardziej przyjaznych środowisku, pozwalających zachować zrównoważony rozwój.

Drewno

Opakowania drewniane są najmniej szkodliwe dla środowiska. Powód jest prosty: tego typu opakowania w największym stopniu nadają się do recyklingu, a ich produkcja ma najmniejszy wpływ na środowisko.

Szkło

Szkło produkowane jest z naturalnych materiałów, takich jak piasek, wapień i węglan wapnia. Można je poddawać recyklingowi w nieskończoność, co jest jego największą zaletą. Z drugiej strony jego produkcja, transport i recykling wymagają znacznych ilości energii. Jednak dzięki nieograniczonej możliwości wielokrotnego użycia pozostaje ciekawym opakowaniem przyjaznym dla środowiska.

Metal

Zaletą metalu jest łatwy recykling, który wymaga stosunkowo niewielkiej ilości energii. Dodatkowo, nowe produkty mogą być wykonane z opakowań metalowych, np. beczka z uszczelnionym wieczkiem lub beczka regenerowana z luźnym wieczkiem, którą oferuje Manutan EXPERT.

Aluminium, szeroko stosowane w opakowaniach żywności, również w 100% nadaje się do recyklingu i nie traci swoich właściwości fizykochemicznych. Chociaż energia elektryczna potrzebna do początkowej produkcji jest bardzo duża, recykling aluminium stanowi jedynie 5% tego zużycia.

Plastik

Plastik ma reputację materiału bardzo zanieczyszczającego. Jednakże poczyniono znaczne wysiłki, aby zapewnić jego efektywny recykling. Dlatego należy zwracać uwagę na logo znajdujące się na opakowaniach z tworzyw sztucznych, które zalecają zachowania przyjazne dla środowiska. Opakowania plastikowe Manutan EXPERT do transportu produktów takie jak folia bąbelkowa, płyty na dokumenty, a także pojemniki do przechowywania pochodzące z recyklingu, to doskonałe przykłady lepszego wykorzystania plastiku.

Dlaczego warto stosować opakowania kartonowe?

Koperty i opakowania kartonowe lub grubego papieru wykonywane są najczęściej z drewna. Ich zaletą jest zatem łatwy recykling. Ponadto opakowania kartonowe można wielokrotnie poddawać recyklingowi. Dzięki ciągłemu postępowi w recyklingu zabrudzone pudełka po żywności można obecnie wrzucać do pojemników sortujących przeznaczonych dla opakowań kartonowych, ponieważ nawet w stanie zabrudzonym można je poddać recyklingowi. Choć cena zakupu opakowań kartonowych jest nadal nieco wyższa niż opakowań z tworzyw sztucznych, to i tak są one tańsze niż materiały czysto naturalne, takie jak bambus, włókno trzciny cukrowej czy skrobia kukurydziana.

Manutan EXPERT oferuje wysokiej jakości opakowania kartonowe, przyjazne dla środowiska, na przykład pudełka kartonowe z pojedynczym grzbietem, pudełka kartonowe z podwójnym grzbietem czy wytrzymałe palety kartonowe do transportu różnorodnych produktów.

Dobra praktyka w zakresie opakowań przyjaznych dla środowiska

Oprócz wyboru odpowiedniego materiału opakowaniowego należy przyjąć praktyki środowiskowe w celu zmniejszenia śladu węglowego:

●      Zmniejszaj rozmiar i wagę opakowań, szczególnie podczas transportu i unikaj jak największej ilości pustych przestrzeni w opakowaniu. możliwy;

●      Usuń niepotrzebne opakowanie. Nadmiar materiału, którego celem jest zwiększenie atrakcyjności opakowania lub jego praktyczności, powoduje jedynie zwiększenie ilości odpadów, a co za tym idzie większe sortowanie i zanieczyszczenie;

●      Wybierz odpowiednich dostawców opakowań: coraz więcej z nich pracuje z materiałami, które posiadają certyfikat ekologiczny.

Możliwe jest zatem stosowanie wyłącznie opakowań przyjaznych dla środowiska i wdrażanie praktyk prowadzących do zrównoważonego rozwoju bez obniżania wydajności i jakości. Podjęcie znaczących kroków na rzecz środowiska w żadnym wypadku nie oznacza rezygnacji z zadowolenia konsumentów; dzięki czemu możesz spokojnie kontynuować swoje zajęcia.