.

Poradnik: Infekcje wirusowe – jak im zapobiegać poprzez dezynfekcję miejsca pracy

Czas pandemii spowodował gwałtowny wzrost ilości, w jakiej kupowane są środki dezynfekujące i środki czyszczące. Ochrona zdrowia pracowników w środowisku pracy to ważna sprawa, dlatego sprawdź, jak zapewnić wszystkim bezpieczeństwo.

dbanie o higience w miejscu pracy

Wybór odpowiedniego produktu, określenie częstotliwości stosowania i zapewnienie skutecznej dezynfekcji pomieszczeń nie jest łatwym zadaniem. Dowiedz się, jak powinna wyglądać profilaktyka ochronna zdrowia pracowników i jakie są przepisy, których należy przestrzegać, by zminimalizować infekcje wirusowe w miejscu pracy.

Na czym polega profilaktyka ochronna zdrowia pracowników?

Aby dezynfekcja miejsca pracy była skuteczna, konieczne jest zrozumienie różnicy między różnymi rodzajami środków czyszczących dostępnych na rynku. Zaliczamy do nich:

 • detergenty (środki czyszczące)
 • środki dezynfekujące (środki higieniczne).

Niezależnie od tego, czy są przeznaczone do czyszczenia powierzchni, czy do celów higienicznych, detergenty i środki dezynfekujące są niezwykle istotne. Ich łączne stosowanie jest niezbędne, aby wyeliminować ryzyko, jakim są infekcje wirusowe, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym.

Detergenty (środki czyszczące)

Skuteczna dezynfekcja nie jest możliwa bez wcześniejszego oczyszczenia powierzchni. Dlatego konieczne okazują się środki czyszczące do tego służące.

Środki dezynfekujące

Czyszczenie usuwa 80% mikroorganizmów. Aby poradzić sobie z pozostałymi 20 procentami i zadbać o kluczową kwestię, jaką jest ochrona zdrowia pracowników w środowisku pracy, konieczne staje się użycie środka dezynfekującego, na przykład wybielacza.

Aby upewnić się, że środek dezynfekujący jest skuteczny wobec wirusów, sprawdź, czy jest zgodny z normą wirusobójczą NF EN 14476.

Określ swoje potrzeby w zakresie czyszczenia i dezynfekcji miejsca pracy

Przed sporządzeniem listy zakupów konieczne jest określenie, jakie środki czyszczące są potrzebne w zależności od rodzaju pomieszczenia i kwestii takiej jak twardość wody.

Rodzaj pomieszczenia

Środki czyszczące i środki dezynfekujące oraz częstotliwość sprzątania nie są takie same w kuchni, jak w przestrzeni biurowej. W przypadku firmy zacznij od określenia, której strefie ryzyka odpowiada dana przestrzeń.

Na przykład:

 • biura, sale konferencyjne i strefy ruchu odpowiadają strefie 1;
 • jadalnia należy do strefy 2;
 • toalety, prysznice lub kuchnie należą do strefy 3.

Zasady czyszczenia i dezynfekcji różnią się w zależności od rodzaju strefy. Wszystkie wymagają czyszczenia miejsc często dotykanych (klamki, poręcze itp.), a także codziennego zamiatania na mokro podłóg. Jednakże:

 • w obszarach strefy 1 podłogi można myć raz w tygodniu, a dezynfekcja miejsca pracy nie jest wymagana poza punktami kontaktu;
 • w obszarach strefy 2 podłogi muszą być myte codziennie, a dezynfekcja miejsca pracy jest wymagana raz w tygodniu;
 • w obszarach strefy 3 konieczne jest codzienne mycie podłóg i dezynfekcja.

Należy uwzględniać także rodzaj czyszczonych powierzchni roboczych. Personel sprzątający nie powinien używać tych samych produktów do dywanów, parkietu czy płytek.

Wreszcie, niezależnie od strefy, ważne jest regularne wietrzenie pomieszczeń, aby zapewnić wymianę powietrza, co jest niezbędnym krokiem w zapobieganiu zagrożeniu, jakim są infekcje wirusowe.

Zalecana twardość wody

Twardość wody to ilość zawartego w niej kamienia mierzona w skali PPM. Im wyższy PPM, tym twardsza woda. Kamień zakłóca działanie, jakie mają środki czyszczące. W przypadku bardzo twardej wody należy użyć odpowiedniego środka odkamieniającego, a w niektórych przypadkach może okazać się konieczne częstsze czyszczenie.

Sprzęt niezbędny do sprzątania w miejscu pracy

Nie należy zapominać o sprzęcie używanym przez personel sprzątający. Obliczając zapotrzebowanie na wózki do sprzątania, należy wziąć pod uwagę wielkość i strefy zagrożenia w miejscu pracy.

Odkryj wszystkie akcesoria do czyszczenia dostępne na stronie Manutan. Jako propagator „dobrej pracy” w firmach stawiamy na ergonomiczne wyposażenie. Oprócz zapobiegania ryzyku wystąpienia MSD (zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego) nasze sprzęty zapewniają osobom sprzątającym wydajniejszą pracę.

Środki czyszczące – rodzaje i zastosowanie

Dostępnych jest wiele produktów do dezynfekcji miejsca pracy i spełniających wymogi ochrony zdrowia pracowników w środowisku pracy.

Środki czyszczące

Środki czyszczące i detergenty służą do sprzątania i dezynfekcji powierzchni, punktów styku i podłóg na różnych stanowiskach pracy. Dostępne są produkty gotowe do użycia lub  takie, które należy rozcieńczyć wodą. Zalecamy łączone stosowanie środków do czyszczenia i dezynfekcji we właściwej kolejności.

Wielopowierzchniowy środek do dezynfekcji powierzchni umożliwia czyszczenie i dezynfekcję miejsca pracy za pomocą jednego produktu. Zgodny z normą NF EN 14476 gwarantuje eliminację wirusów, pod warunkiem że jest prawidłowo używany.

W przypadku toalet poleca się wybieranie środka dezynfekującego do usuwania kamienia, który łączy w sobie czyszczenie, usuwanie kamienia i dezynfekcję, specjalnie zaprojektowanego, aby skutecznie eliminować zarówno kamień, jak i wirusy.

W przypadku powierzchni kuchennych należy wybrać detergent dezynfekujący o składzie specjalnie zaprojektowanym do tego typu miejsc. Ten złożony produkt pomaga kontrolować rozprzestrzenianie się infekcji wirusowych.

Przejrzyj katalog Manutan, aby znaleźć wszystkie dostępne środki czyszczące.

Środki higieniczne

Środki higieniczne są niezbędne do zakończenia dezynfekcji miejsca pracy, a tym samym zmniejszenia ryzyka rozprzestrzeniania się  wirusów, czyli minimalizuje infekcje wirusowe.

Mydło do użytku przemysłowego

Mydło do użytku przemysłowego przeznaczone jest dla pracowników wykonujących prace narażone na działanie środków powodujących mocne zabrudzenia. Tak jest na przykład w branży budowlanej, logistycznej, przemysłowej, ale także fryzjerskiej i mechanicznej.

W biurach, w których obecne są tylko pomieszczenia z sektora trzeciego, tego typu mydło, zdolne do usuwania uporczywych plam z oleju, kleju, tłuszczu lub smoły, nie jest potrzebne.

Żel myjący z mikrokulkami pozwala skutecznie oczyścić i odtłuścić skórę, nie uszkadzając i nie wysuszając jej.

W obszarach bez dostępu do wody ważne jest z kolei, aby zapewnić personelowi chusteczki czyszczące, tak by zachowana była profilaktyka ochronna zdrowia pracowników.

Odkryj nasz wybór mydeł do użytku przemysłowego.

Mydło do codziennego użytku

W toaletach w miejscu pracy należy umieścić mydło do codziennego użytku, aby pracownicy mogli umyć ręce. Delikatna, przyjazna dla skóry formuła, wolna od substancji toksycznych, to idealne rozwiązanie dla ochrony zdrowia pracowników w środowisku pracy.

Sprawdź naszą ofertę mydeł codziennego użytku i dozowników do mydła. Przezroczyste do sprawdzania poziomu napełnienia, bezdotykowe dla maksymalnej higieny lub stylowe do nowoczesnego wystroju… oferujemy szeroką gamę produktów dla firm.

Środki dezynfekujące do rąk

Regularne mycie rąk wodą w miejscu pracy nie zawsze jest możliwe. Aby rozwiązać ten problem, pracodawcy powinni zapewnić żel do dezynfekcji rąk. Musi zawierać on co najmniej 60% alkoholu dla skutecznego działania antybakteryjnego i antywirusowego. Jest to niezbędny krok w ograniczaniu rozprzestrzeniania się infekcji wirusowych, ponadto uzupełnia środki dezynfekcji w miejscu pracy.

Przy wejściu do jadalni, w recepcji, obok ekspresów do kawy… Zastanów się nad zapewnieniem dozownika żelu dezynfekującego, aby każdy mógł regularnie i skutecznie odkażać ręce.

Odkryj nasze żele do dezynfekcji rąk i dozowniki żelu do dezynfekcji rąk.

Aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj nasz poradnik, jak wybrać środki higieniczne i czyszczące.

Unikaj zagrożeń związanych z produktami do czyszczenia i dezynfekcji

Środki czyszczące zawierają chemikalia, które czasami są niebezpieczne dla zdrowia użytkowników i środowiska. Aby zmniejszyć ryzyko, koniecznie należy przestrzegać warunków ich użytkowania i przechowywania.

Oznakowania ostrzegawcze

Oznakowania wskazujące rodzaj zagrożenia dostarczają cennych informacji na temat toksyczności środka czyszczącego lub dezynfekującego. Zapoznanie się i zrozumienie tych wskazówek ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego użytkowania i bezpiecznego przechowywania tych produktów, a także ich właściwej utylizacji, gdy staną się odpadem.

W katalogu Manutan każda strona produktu zawiera dedykowaną kartę charakterystyki (SDS), z którą należy się dokładnie zapoznać. Zawiera ona:

 • informacje o niebezpiecznych składnikach;
 • co należy zrobić w przypadku przypadkowego rozproszenia;
 • warunki obsługi i przechowywania;
 • informacje toksykologiczne i ekologiczne;
 • wskazówki dotyczące utylizacji.

Personel sprzątający powinien być przeszkolony w zakresie użytkowania, przechowywania i usuwania każdego produktu. Zaleca się posiadanie szafy do przechowywania niebezpiecznych produktów, należy też przestrzegać zasad przechowywania.

Wreszcie, pracodawcy muszą zapewnić pracownikom zajmującym się niebezpiecznymi produktami lub odpadami środki ochronne, takie jak rękawice do czyszczenia lub gogle.

Ochrona środowiska

W celu zmniejszenia zagrożeń związanych z produktami potencjalnie niebezpiecznymi dla pracowników i środowiska zaleca się wybór środków, które są zarówno przyjazne dla środowiska, jak i skuteczne w dezynfekcji miejsca pracy.

Etykiety

Możesz sprawdzić, czy produkt jest ekologiczny, zapoznając się z jego etykietą. Są one zawsze wyraźnie podane na stronie internetowej Manutan.

Jeśli chodzi o środki higieniczne i środki czyszczące, 3 główne etykiety potwierdzają przyjazność dla środowiska:

 • Europejskie oznakowanie ekologiczne;
 • Od kołyski aż po kołyskę;
 • Nordycki Łabędź.

Etykiety te poświadczają, że formuły spełniają określone normy w zakresie ich wpływu na środowisko i zdrowie.

Wybór produktów

Gama przyjaznych dla środowiska i zrównoważonych produktów wciąż nie jest zbyt szeroka, aby zapewnić skuteczną dezynfekcję miejsca pracy, ale istnieje wybór. Dezynfekcja miejsca pracy będzie teraz dziecinnie prosta. Aby dowiedzieć się więcej, zobacz naszą kategorię „Higiena rąk”.