Jak urządzić warsztat majsterkowicza, żeby wszystko było pod ręką?

Wystarczająca przestrzeń, dobre oświetlenie warsztatu, dostęp do świeżego powietrza, duży stół roboczy i miejsce do przechowywania narzędzi – to według doświadczonego technika fundamenty funkcjonalnego warsztatu. Podpowiadamy, jak zachować porządek i wydajność podczas pracy w warsztacie.

sposoby na organizacje warsztatu

W poprzednim artykule radziliśmy, jak dobrać meble do warsztatu. Dziś powiemy Ci, jak zorganizować pracę w warsztacie. Poprosiliśmy specjalistę, Richarda Šumpicha o praktyczne rady. Skoncentrujemy się na następujących kwestiach:

  • wentylacja w warsztacie,
  • oświetlenie warsztatu,
  • ogrzewanie warsztatu,
  • podstawowe wyposażenie warsztatu,
  • rozmieszczenie i oznaczenie rzeczy,
  • ergonomia i zachowanie porządku.

Wentylacja w warsztacie i oświetlenie warsztatu

Jak urządzić warsztat? Przede wszystkim weź pod uwagę dwie podstawowe potrzeby: wystarczają ilość powietrza i światła.

Pracy w warsztacie nie da się wykonać bez urządzeń elektrycznych, które emitują ciepło. Brama garażowa do warsztatu jest idealna do transportu materiałów i maszyn, ale do wentylacji konieczne jest okno lub klimatyzacja. Szczególnie istotna jest wentylacja w warsztacie samochodowym, ale dostęp do świeżego powietrza jest potrzebny w każdym innym rodzaju warsztatu.

Zgodnie z przepisami BHP idealna ilość światła na 1 m2 w miejscu pracy wynosi od 500 do 1000 luksów. 1000 luksów to w przybliżeniu natężenie światła przy zachmurzonym niebie. Naturalne światło dzienne stanowi około 1,5–5% całkowitego oświetlenia przestrzeni. Aby oświetlenie warsztatu było zbliżone do naturalnego światła, najlepiej używać lamp z regulacją intensywności lub odcienia światła.

„Jedno źródło światła na suficie nigdy nie jest wystarczające. Przestrzeń nie powinna być zbyt ciemna, ale też nie może być za jasna. Dobrze jest podzielić światło na kilka źródeł i zawsze instalować oświetlenie warsztatu w taki sposób, aby uniknąć cieni. Dzięki temu unikniemy bólu oczu i głowy” – mówi Richard Šumpich.

Ważne jest również ogrzewanie warsztatu. Jeśli chcesz pracować w komfortowych warunkach również zimą, zadbaj o źródło ciepła w warsztacie.

instalacja elektryczna w warsztacie

Urządzenie warsztatu – instalacja elektryczna

Jeśli dopiero przygotowujesz instalację elektryczną, zastanów się dokładnie nad rozmieszczeniem gniazd i przełączników. Dobrze jest, jeśli nie trzeba zawsze podchodzić do drzwi, aby zapalić światło. Tak jak włącznik światła przy łóżku jest obecnie standardem w sypialniach, miej go pod ręką również w warsztacie – może być umieszczony na przykład za stołem.

Podobnie rozmieść szuflady, urządzając na przykład domowy warsztat stolarski. Na poziomie powierzchni roboczej sprawdzą się one lepiej niż na podłodze. Szuflady przydadzą się w każdej ilości. Urządzając warsztat, dobrze jest umieścić je na wszystkich ścianach i na różnych wysokościach. Nigdy nie wiadomo, jak w przyszłości ustawione będą meble i jak długie będą przewody do urządzeń, które kupisz.

Jeśli masz już urządzony warsztat, prawdopodobnie jest w nim co najmniej jeden przedłużacz i dużo splątanych kabli. Dla lepszego widoku można je zwinąć w pętlę i zapiąć na rzep lub sznurek.

Organizowanie i oznaczanie rzeczy

Podstawą utrzymania porządku jest to, by każdy przedmiot w warsztacie miał swoje miejsce. Nie jest jednak dobrym pomysłem kupowanie dziesiątek pudełek z nadzieją, że umieścisz w nich wszystkie potrzebne rzeczy. Zamiast tego pomyśl od razu (lub zapytaj współpracowników), jakie narzędzia będą faktycznie używane. Podstawowe wyposażenie warsztatu, czyli najczęściej używane narzędzia powinny być zawsze w zasięgu wzroku.

Układaj rzeczy w szafce lub na półce według następującego schematu:

  • na poziomie stołu roboczego najczęściej używane narzędzia (młotki, śrubokręty, taśma miernicza),
  • niżej rzeczy rzadziej używane, ale niezbyt ciężkie (poziomice, farby),
  • cięższe narzędzia (piły, szlifierki) na dolnych półkach.

Urządzając warsztat zakładowy lub domowy warsztat majsterkowicza, zachowaj jak najwięcej wolnej przestrzeni na podłodze. Docenisz to podczas obsługi większych narzędzi oraz podczas późniejszego sprzątania. Użyj półek, stojaków poziomych i paneli wiszących na narzędzia. Umieść wiszący panel za blatem roboczym i trzymaj na nim najczęściej używane rzeczy. Narzędzie można oznaczyć markerem permanentnym bezpośrednio na panelu i nadać mu stałe miejsce.

Używaj markerów lub etykiet również na półkach, pudełkach i organizerach. Teraz możesz wiedzieć, gdzie są które wkręty, ale bez wyraźnych oznaczeń nie będziesz pamiętał o tym za rok i możesz niepotrzebnie kupić je ponownie.

„Jeśli idziesz do klienta, zawsze miej co najmniej dwa zestawy narzędzi. Jeden w warsztacie na przypisanym mu miejscu, a drugi w walizce lub torbie podróżnej” – radzi Richard Šumpich.

Możesz użyć uchwytu magnetycznego do zawieszenia metalowych narzędzi w warsztacie. Silniejszy magnes lub teleskop magnetyczny przyda się natomiast, by podnieść zablokowane śruby.

Podstawowe wyposażenie warsztatu należy skompletować już na etapie urządzania miejsca pracy i ewentualnie zakupić niezbędne uchwyty lub stojaki.

Warsztat w pracy i warsztat domowy: ergonomia i sprzątanie oraz dodatkowe wyposażenie warsztatu

Kiedy już zadecydujesz, jakie narzędzia do warsztatu są potrzebne i jak je bezpiecznie przechowywać, zadbaj o wystarczającą ilość miejsca do ich używania. Zwróć uwagę na ergonomię przy wyborze stołu i krzesła. Jeśli pozwala na to miejsce, kup dwa stoły o różnej wysokości – jeden do pracy na siedząco i jeden do pracy w pozycji stojącej.

Sprzęt ochronny, taki jak rękawice, słuchawki lub gogle, musi być łatwo dostępny na powierzchni roboczej.

„Aby dobrze pracować w warsztacie, konieczne jest utrzymanie w nim porządku. W żadnym warsztacie nie może zabraknąć miotły, łopaty i odkurzacza. Ważny jest również dostęp do wody, dzięki czemu brud, np. z farby, można od razu zetrzeć ściereczką. Kiedy woda to za mało, dobrym pomocnikiem jest rozpuszczalnik, techniczny alkohol” – wyjaśnia Richard.

Kiedy organizujesz warsztat, nie zapominaj, że nie chodzi tylko o pracę, ale przede wszystkim o to, by pracownik czuł się tam dobrze. Zastanów się, co sprawi radość Twoim kolegom w warsztacie – na przykład radio lub głośnik.