Poradnik: Grzejniki – jakie wybrać. Wybór grzejnika biurowego lub magazynowego z Manutan

Komfort termiczny ma duży wpływ na jakość wykonywanej pracy. Narażenie na niskie temperatury może odcisnąć się na zdrowiu i wydajności pracowników. Wyposażając biuro lub magazyn w odpowiednie ogrzewanie, możesz zapewnić swoim zespołom optymalne warunki pracy. Głównym czynnikiem jest cena zakupu grzejników biurowych lub magazynowych, ale należy również wziąć pod uwagę koszt ich eksploatacji, czyli zużycie energii.

jak ogrzac miejsce pracy

Obecnie istnieje wiele rodzajów ogrzewania uzupełniającego: grzejniki radiatorowe, grzejniki gazowe, grzejniki konwektorowe elektryczne, piece konwektorowe elektryczne, grzejniki olejowe, wentylatorowe, ceramiczne, regulowane, wewnętrzne lub zewnętrzne… Pomożemy ci ocenić twoje potrzeby, poznać charakterystykę każdego modelu i lepiej zrozumieć, o co chodzi w kwestii ogrzewania w miejscu pracy.

Grzejnik – jaki wybrać. Co wziąć pod uwagę przy wyborze grzejnika do biura lub magazynu?

Kupując grzejniki do biura lub magazynu, należy uwzględnić wymagania lokalu oraz potrzeby pracowników. Oto lista rzeczy, które należy wcześniej ocenić, aby wybrać najbardziej odpowiednie profesjonalne grzejniki.

Grzejnik – jaki wybrać: moc grzejnika

Wydajność różnych modeli grzejników zależy od ich mocy. Aby wiedzieć, o jakiej mocy grzejnik wybrać, musisz poddać analizie przestrzeń, która będzie ogrzewana. W dobrze izolowanym pomieszczeniu o wysokości sufitu 2,5 m grzejnik o mocy od 700 W do 1000 W może ogrzać 10 m². W przypadku pomieszczeń większych niż 30 m² zaleca się zainstalowanie dwóch urządzeń grzewczych.

Charakterystyka ogrzewanej przestrzeni

Niezbędne jest uwzględnienie układu przestrzeni, a także lokalizacji otworów i przepływów powietrza w budynkach. Umiejscowienie drzwi i okien odgrywa rolę w naturalnej regulacji temperatury. Niezbędne jest ponadto zapoznanie się z właściwościami izolacyjnymi pomieszczeń.

Kontrolowanie kosztów ogrzewania pod względem zużycia energii

Jednym ze sposobów kontrolowania kosztów energii jest ocena jakości izolacji w budynku. Przykładowo, już podwójne szyby pomogą zaoszczędzić ciepło.

Zmiana całego systemu grzewczego budynku, jeśli stare grzejniki zużywają zbyt dużo energii, również stanowi element strategii oszczędzania energii.

Wskaźnik obłożenia budynków

Wybór ogrzewania uzupełniającego uzależniony jest natomiast od liczby pracowników i czynności wykonywanych w danym pomieszczeniu. Przy ogrzewaniu biurowym lub magazynowym należy wziąć pod uwagę liczbę pracowników i gości korzystających z ogrzewanej powierzchni.

Aby uniknąć niepotrzebnych wydatków na energię, budynek, który nie jest zbyt często używany, można wyposażyć w dodatkowe grzejniki, włączane okazjonalnie i szybko wytwarzające ciepło. Przestrzeń zajmowaną przez większą część tygodnia najlepiej wyposażyć w grzejniki, które zapewniają wysoki stopień bezwładności cieplnej.

typy grzejnikow elektrycznych

Grzejniki – jakie wybrać do biur lub magazynów?

Wśród szerokiej gamy dostępnych grzejników każdy typ odpowiada określonym potrzebom. Dlatego ważne jest, aby określić, który model będzie najpełniej odpowiadał środowisku i potrzebom użytkowników.

Termowentylatory i grzejniki radiatorowe

Grzejniki radiatorowe najlepiej jest zastosować w małym biurze, przebieralni lub kuchni. Ten produkt jest dostępny w małych, lekkich, przenośnych wersjach lub jako modele naścienne. Ich cena zmienia się w zależności od mocy, która jest bezpośrednio związana z kubaturą ogrzewanej powierzchni.

Termowentylatory ceramiczne mają tę zaletę, że zapewniają równomierne i stałe ciepło. Są również energooszczędne. Nagrzewnice oscylacyjne zapewniają dobrą dystrybucję ciepłego powietrza w całym pomieszczeniu.

Grzejniki gazowe

Grzejniki gazowe z wymuszonym obiegiem powietrza nadają się szczególnie do pomieszczeń o dużej kubaturze i środowisk przemysłowych. Z zapłonem ręcznym lub automatycznym grzejniki gazowe mogą ogrzewać powierzchnie do 750 m3, pod warunkiem że pomieszczenie, w którym się znajdują, jest odpowiednio izolowane. Grzejniki te wyposażone w wentylator wyrzucają do 2300 m3 ciepłego powietrza na godzinę. Mogą do tego posiadać elastyczny kanał, umożliwiający skierowanie gorącego powietrza do innego pomieszczenia.

Grzejniki termostatyczne są regulowane przez termostat, aby utrzymać stałe ciepło w pomieszczeniach firmy. Mają tę zaletę, że efektywnie wykorzystują gaz. Te przenośne grzejniki są mocowane bezpośrednio do butli z propanem lub butanem. Grzejniki termostatyczne są dostępne jako modele wewnętrzne lub zewnętrzne.

Gazowe grzejniki tarasowe przeznaczone są do użytku na zewnątrz. Ich butla z gazem pasuje do podstawy. Można je łatwo przenosić dzięki zintegrowanym kółkom. Nie wymagają ponadto podłączenia do prądu.

Ogrzewacze elektryczne

Ogrzewacze elektryczne tarasowe bywają wolnostojące lub podwieszane. Mogą być używane na zewnątrz, ale tylko przy suchej pogodzie.

Magazyny natomiast mogą być wyposażone w różnego rodzaju ogrzewacze elektryczne: grzejniki konwekcyjne elektryczne (inna nazwa to grzejniki konwektorowe elektryczne), ogrzewacze elektryczne płytowe, promiennik podczerwieni lub piece konwektorowe elektryczne. Niektóre grzejniki magazynowe, takie jak grzejniki ceramiczne, mogą być używane w ten sam sposób co konwencjonalny wentylator w celu uzyskania efektu chłodzenia.

Do biura wybierz estetyczne ogrzewacze elektryczne dopasowane do mebli. Zaleca się wybór urządzeń z termostatem, który pozwala na łatwą kontrolę temperatury. Niektóre posiadają zegar. W zależności od potrzeb możesz zdecydować się na mobilny grzejnik elektryczny lub model naścienny

Problemy związane z ogrzewaniem miejsca pracy

Na dobre samopoczucie i bezpieczeństwo pracowników wpływają właściwa temperatura, odpowiednie oświetlenie i ergonomiczne meble. O ile cena grzejników biurowych i magazynowych jest czynnikiem decydującym o ich doborze, to należy również wziąć pod uwagę ochronę personelu przed niskimi temperaturami.

Grzejniki – jakie wybrać, by wspierać politykę CSR?

Polityka CSR (Corporate Social Responsibility) oznacza zaangażowanie firmy w kwestie zrównoważonego rozwoju. Zapewnienie pracownikom wydajnego sprzętu grzewczego do biur i magazynów zalicza się do działań zgodnych z CSR.

Zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa pracowników jest częścią odpowiedzialności społecznej, jednego z trzech filarów CSR. System grzewczy, który pozwala uniknąć nadmiernego zużycia zasobów, jest również częścią polityki CSR poprzez filar odpowiedzialności za środowisko. W niektórych przypadkach może być wskazana wymiana wszystkich grzejników biurowych i magazynowych, jeśli są stare i zużywają zbyt dużo energii.

Jakie są konsekwencje zbyt niskiej temperatury powietrza w pracy?

Niska temperatura w miejscu pracy może pojawić się zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, i może być trudna do wyczucia, gdy pracownik zajęty jest swoimi zadaniami. Istnieje wiele możliwych konsekwencji narażenia na niskie temperatury w pracy. Mogą wystąpić wypadki, takie jak poślizgnięcie się lub utrata zręczności. Długotrwała ekspozycja na zimno zwiększa również ryzyko zaburzeń mięśniowo-szkieletowych.

W ciężkich przypadkach może wystąpić hipotermia. To reakcja organizmu człowieka, który nie jest już w stanie regulować swojej wewnętrznej temperatury. Konsekwencje mogą być poważne i długoterminowe. Oznakami ostrzegawczymi hipotermii są silne zmęczenie, zimna skóra, drętwienie, senność, dezorientacja, a nawet utrata przytomności

Jak chronić pracowników przed zbyt niską temperaturą w pracy?

Aby zapobiec wyziębieniu w pracy, można zastosować kilka środków zapobiegawczych:

  • postępować zgodnie z europejską dyrektywą 89/656 EEC, która określa obowiązki firm w odniesieniu do ekstremalnie niskich temperatur;
  • zapewnić system ogrzewania miejsca pracy i pomieszczenia socjalnego oraz szatni;
  • dostosować harmonogramy w celu uniknięcia pracy na mrozie;
  • zapobiegać izolacji pracowników w środowisku, w którym zimno może stanowić zagrożenie;
  • informować pracowników o zagrożeniach związanych z niskimi temperaturami w pracy;
  • w miejscach narażonych na niskie temperatury można instalować wykładziny antypoślizgowe;
  • szkolić personel w zakresie pierwszej pomocy związanej z wyziębieniem organizmu.

Firma Manutan wybrała gamę dodatkowych akcesoriów grzewczych, które najlepiej odpowiadają wielorakim potrzebom przedsiębiorstw. Postępuj zgodnie z naszymi radami, aby znaleźć najbardziej odpowiednie produkty do swojej strategii zakupowej. Manutan rozwinął również własną markę, promując europejską produkcję, wewnętrzne testowanie produktów, zrównoważony rozwój i uczciwą cenę.

Sprawdź nasze kategorie „Grzejniki biurowe” i „Grzejniki magazynowe”, aby wybrać spośród wielu dostępnych modeli.