
Artykuł 207-237 Kodeksu pracy określa obowiązki, które musi spełnić każdy pracodawca w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Na przykład, gdzie umieścić znaki bezpieczeństwa i higieny pracy lub jak wprowadzić sygnały informacyjne na wszystkich stanowiskach pracy, w których może dojść do wypadku, chociażby przy parzeniu kawy.
Znaki bezpieczeństwa stosowane w zakładzie pracy mają zwykle jeden z czterech kolorów. Ma on znaczenie, ponieważ:
- czerwony oznacza zakaz,
- niebieski oznacza polecenie,
- żółty to ostrzeżenie,
- zielony oznacza bezpieczeństwo.
Oprócz ogólnej kolorystyki, która jest ważna i zrozumiała na całym świecie, spotykamy się jeszcze z poniższymi rodzajami znaków bezpieczeństwa.
Znaki zakazu są okrągłe, przekreślone po przekątnej od lewej do prawej. Obramowanie znaków i przekreśleń jest czerwone. W środku znajduje się białe pole z czarnym graficznym symbolem, który pokazuje, czego nie robić.
Znaki ostrzegawcze stosowane w zakładzie pracy i w innych miejscach mają kształt trójkąta. Trójkąt i symbol graficzny są czarne, pole wewnętrzne jest żółte. Symbol zwykle wskazuje na konkretne zagrożenie. Na przykład ogień, substancje radioaktywne, elektryczność, zagrożenie upadkiem itp. Ale można też spotkać się z wykrzyknikiem, który jest ogólnym znakiem ostrzegawczym przed niebezpieczeństwem. Dzięki nim możliwe jest oznakowanie miejsc niebezpiecznych w zakładzie pracy.
Niebieskie okrągłe znaki z białym symbolem to komendy. Zgodnie z obrazkiem na znaku można wyraźnie rozpoznać polecenie, którego musimy przestrzegać. Na przykład może to być polecenie założenia kasku, rękawiczek, ochronnej odzieży roboczej, jazdy w jedynym nakazanym kierunku itp.
Zielone kwadratowe lub prostokątne znaki z białym symbolem oznaczają bezpieczeństwo. Schody i korytarze to miejsca, gdzie można spotkać znaki BHP ochrony przeciwpożarowej i ewakuacyjne. Dzięki nim będziesz wiedział, dokąd biec w bezpieczne miejsce, gdzie jest apteczka lub punkt pierwszej pomocy. Dzięki nim z łatwością odnajdziesz również windę ewakuacyjną czy główny wyłącznik zasilania. Przede wszystkim pozwalają one jednak na oznakowanie schodów zgodnie z BHP, ale podobną formę i wygląd będą miały także znaki informacyjne dotyczące prania.
Czerwone kwadraty lub prostokąty oznaczają elementy ochrony przeciwpożarowej. Dzięki białemu symbolowi w czerwonym polu możesz zobaczyć, gdzie znajdują się hydranty, gaśnice i inne niezbędne przy gaszeniu pożaru akcesoria.
Upewnij się, że dodatkowy przekaz nie znajduje się bezpośrednio na znaku, a na kwadratowej lub prostokątnej dodatkowej tablicy. W przypadku znaków bezpieczeństwa przeciwpożarowego, jakimi są znaki BHP, informacje w postaci obrazka wraz z dodatkowym tekstem tworzą tabelę bezpieczeństwa.
Nie martw się, wszystkie znaki i tabliczki bezpieczeństwa są zgodne z rozporządzeniem Ministra Pracy i normą PN-93/N-01256/03. Określa ona szczegółowo wygląd znaków i zasady ich umieszczania w zakładzie pracy.
Znaki bezpieczeństwa w pracy – jak je prawidłowo rozpoznać?
Znaki bezpieczeństwa w zakładzie pracy mają praktyczne zastosowanie tylko wtedy, gdy zostaną prawidłowo umieszczone i jest ich wystarczająco dużo. To jedyny sposób, by sprawić, że pracownicy będą je widzieć nawet w sytuacji zagrożenia. Wiąże się to również z regularnymi kontrolami, aby upewnić się, że znaki ostrzegawcze nie wyblakły lub nie złuszczyły się. Przy każdym dodanym znaku sprawdź też, czy wokół nie ma ich zbyt wiele. W takim przypadku dodatkowe znaki nie zdadzą egzaminu, ponieważ będzie je trudno zauważyć wśród innych.
W prawie wszystkich przypadkach producenci oferują znaki ostrzegawcze i tablice w solidnych plastikowych oraz samoprzylepnych oprawkach w różnych rozmiarach.
Stosuj znaki wykonane z materiału fotoluminescencyjnego przede wszystkim do:
- oznakowania dróg ewakuacyjnych,
- nad wyjściami ewakuacyjnymi,
- nad gaśnicami i hydrantami.
Ludzie mogą je łatwiej zobaczyć w ciemnych przestrzeniach, nawet w przypadku awarii zasilania, a ewentualna ewakuacja odbędzie się sprawniej i bezpieczniej.
Pobierz pełną gamę znaków bezpieczeństwa z katalogu Manutan.
Wyłącznik główny i tablica rozdzielcza
Zgodnie z prawem musisz upewnić się, że główny wyłącznik zasilania jest stale dostępny i wyraźnie oznaczony. Idealnie nadaje się do tego naklejka bezpośrednio na skrzynce elektrycznej. Jest to zielony prostokątny znak z białym symbolem błyskawicy.
Drogi ewakuacyjne
Wszystkie drogi ewakuacyjne z budynku muszą być również trwale oznakowane – drogi, wyjścia, windy ewakuacyjne. Wszędzie tam, gdzie jest to technicznie możliwe, do orientacji używaj znaków świecących wystarczająco długo lub wykonanych z materiału fotoluminescencyjnego. Zielone znaki kwadratowe bądź prostokątne z białymi symbolami strzałek służą do oznaczania dróg ewakuacyjnych. Często uzupełnia je także biała figurka oraz symbol schodów, drzwi czy windy.
Obszary niebezpieczne, ryzyko upadku
Jeśli w twojej firmie są miejsca, w których istnieje ryzyko upadku, zaznacz je. W ten sposób ostrzegasz pracowników, że coś może spaść im na głowę lub oni mogą spaść – np. z rampy, z podwyższonego miejsca pracy, do prasy itp. Tutaj sięgnij po ogólne znaki ostrzegawcze Danger of Falling. Istnieją ich warianty, na przykład Niebezpieczeństwo wpadnięcia do dołu. Jest to znak ostrzegawczy z żółtym polem i czarnym symbolem w obrysie czarnego trójkąta.
Zwróć także uwagę na wąskie przestrzenie i krawędzie drzwi harmonijkowych oraz przesuwnych. Pomaluj lub oklej taśmą w żółto-czarne kreskowania wszystkie krawędzie, w przypadku których istnieje ryzyko zderzenia się z nimi osoby lub pojazdu. W przypadku drzwi jest to zazwyczaj ich dolna część. Pamiętaj, że musisz oznaczyć to wewnątrz i na zewnątrz. W przypadku wąskich obszarów pomaluj lub oklej kreskowaniem drzwi po obu stronach krawędziach, tam, gdzie istnieje ryzyko kolizji.
Apteczka
Musisz wyposażyć każde miejsce pracy w apteczkę pierwszej pomocy. Jednocześnie zaznacz w widoczny sposób miejsce, w którym będziesz ją przechowywać, zielonym kwadratem lub prostokątem z białym krzyżykiem, na przykład w formie naklejki do szafki.
WSKAZÓWKA: Jeśli nie wybierzesz znaków ostrzegawczych i BHP w naszym sklepie internetowym, z przyjemnością przygotujemy dla ciebie ofertę dostosowaną do potrzeb. Zadzwoń do swojego przedstawiciela handlowego lub działu obsługi klienta, a wspólnie zaproponujemy idealne rozwiązanie dla ciebie i twoich pracowników.