Odśnieżanie terenu wokół firmy – sprawdź, jaki sprzęt będzie potrzebny

Zima to trudny czas nie tylko dla drogowców. Niskie temperatury i opady śniegu mogą dać się we znaki wszystkim, a należy pamiętać, że odśnieżanie chodników i dróg nie w każdym przypadku leży po stronie gminy czy miasta. O tereny wokół nieruchomości, w tym o chodnik przy budynku, powinien dbać jej właściciel i to do niego należy obowiązek odśnieżania chodnika. Obowiązkiem właściciela nieruchomości […]

Zima to trudny czas nie tylko dla drogowców. Niskie temperatury i opady śniegu mogą dać się we znaki wszystkim, a należy pamiętać, że odśnieżanie chodników i dróg nie w każdym przypadku leży po stronie gminy czy miasta. O tereny wokół nieruchomości, w tym o chodnik przy budynku, powinien dbać jej właściciel i to do niego należy obowiązek odśnieżania chodnika. Obowiązkiem właściciela nieruchomości jest również w niektórych przypadkach odśnieżanie parkingu i dróg wewnętrznych. Podpowiadamy, w jaki sprzęt warto się zaopatrzyć i o czym należy pamiętać, by właściwie zadbać o bezpieczeństwo zimą.

Odśnieżanie chodnika – kiedy jest obowiązkiem właściciela nieruchomości?

W miastach większość chodników należy do gminy i to do jej władz należy obowiązek odśnieżania i dbania o czystość ciągów pieszych, podobnie jak dróg przeznaczonych do ruchu kołowego. Obowiązek ten wynika z ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu porządku w gminach. Nie każdy teren i chodnik jest jednak nim objęty. Przepisy, a dokładnie art. 5 ust. 1 pkt 4 Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach stanowią, że utrzymanie czystości i odśnieżanie chodnika położonego bezpośrednio przy granicy nieruchomości (oraz oczywiście na jej terenie) jest obowiązkiem właściciela nieruchomości, jest nim także objęty użytkownik wieczysty lub najemca. Może nim być osoba prywatna, ale także wspólnota mieszkaniowa, spółdzielnia lub firma. To do niego należy uprzątnięcie śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń. Właściciel nieruchomości jest również zobowiązany do odśnieżania drogi wewnętrznej.

Odśnieżanie chodnika – szczegółowe przepisy

Przepisy stanowią, że chodnik położony bezpośrednio przy nieruchomości (przy jej ogrodzeniu) to taki, którego nie oddziela od granicy prywatnego terenu na przykład pas zieleni, trawnik lub rów melioracyjny. Jeśli chodnik nie przylega bezpośrednio do granicy nieruchomości, stanowi drogę publiczną, która powinna być odśnieżana i utrzymywana w czystości przez gminę lub zarządcę drogi. Warto też wiedzieć, że obowiązkiem zarządcy drogi jest wywiezienie odgarniętego śniegu, nawet jeśli chodnik przylega bezpośrednio do nieruchomości i to jej właściciel go odśnieża.

Prawo przewiduje karę finansową oraz karę nagany za nieodśnieżenie chodnika (art. 117 Kodeksu wykroczeń). W przypadku poniesienia przez kogoś szkody w wyniku zaniedbania odśnieżenia chodnika przylegającego do nieruchomości przez jej właściciela to on ponosi odpowiedzialność w pierwszej kolejności. W niektórych przypadkach może jednak ponosić ją również gmina lub samorząd.

Odśnieżanie parkingów, przystanków i ciągów komunikacyjnych jest obowiązkiem gminy. Jeśli jednak parking usytuowany jest na terenie wewnętrznym firmy lub wspólnoty mieszkaniowej, to ona powinna zadbać o usuwanie śniegu. Odśnieżanie pojazdów jest obowiązkiem ich właściciela.

Posypywanie chodnika solą i piaskiem oraz odśnieżanie dachu – kto powinien to robić?

Przepisy nie nakładają na właściciela drogi wewnętrznej ani chodnika położonego przy granicy nieruchomości obowiązku posypywania jej solą lub piaskiem. Jednak w przypadku firm i wspólnot mieszkaniowych jest to dobra praktyka, która ułatwia życie pracownikom oraz mieszkańcom i zmniejsza ryzyko nieszczęśliwych wypadków.

Odśnieżanie dachu to obowiązek właściciela lub zarządcy budynku. Należy tu podkreślić, że dotyczy to również sytuacji, gdy firma wynajmuje budynek – także wtedy usuwanie śniegu zalegającego na dachu budynku jest obowiązkiem właściciela lub zarządcy nieruchomości.

Odśnieżanie chodnika i drogi wewnętrznej – jaki sprzęt odśnieżający jest potrzebny?

Jeśli właściciel nieruchomości lub najemca (w tym firma) jest zobowiązany do odśnieżania jedynie niewielkiego fragmentu drogi publicznej przylegającej do terenu budynku albo działki, wówczas do odgarniania śniegu wystarczy zwykły zgarniacz. Może on być wykonany z plastiku lub z aluminium i mieć różną szerokość. Zgarniacz do śniegu z dużą szerokością (80 cm) roboczą umożliwia szybsze odśnieżanie z dużych obszarów. Warto też zainwestować w sprzęt o większej trwałości. Dobrym wyborem jest na przykład zgarniacz śniegu z metalową listwą wzdłuż szerokości roboczej. Do posypywania drogi i chodnika solą lub piaskiem przyda się wózek rozrzutowy, który sprawdzi się także wiosną czy latem jako rozrzutnik na przykład nawozu. Nowoczesne wózki rozrzutowe umożliwiają ustawienie ilości sypanego materiału i są łatwe do sterowania za pomocą rękojeści.

Gdy do odśnieżenia jest duża powierzchnia, w tym droga wewnętrzna czy parking, dobrym rozwiązaniem są pługi śnieżne. Warto też wówczas zainwestować w usługi odśnieżania, jakie oferuje profesjonalna firma odśnieżająca. Dzięki temu łatwiej zadbać o bezpieczeństwo zimą i komfort pracowników lub mieszkańców.

Bezpieczeństwo zimą – przechowywanie materiałów do posypywania chodnika

Do przechowywania materiałów do posypywania chodnika przydadzą się pojemniki na sól drogową, żwir, piasek i sorbenty. Pojemnik powinien być wyprodukowany z trwałego materiału, który jest odporny na działanie kwasów, zasad, soli i większości związków chemicznych. Ważna jest konstrukcja zawiasów – dobrze, jeśli umożliwia ustawienie pojemnika pod ścianą i wygodne podniesienie klapy do pozycji otwartej oraz pełne otwarcie i obrócenie klapy na tył. Pojemniki zaleca się ustawiać w zimie miejscach takich jak chodniki, przystanki, osiedla, mosty, stacje benzynowe, szkoły, centra handlowe, czyli wszędzie tam, gdzie należy zadbać o bezpieczeństwo ciągów pieszych i dróg.

W Manutan oferujemy narzędzia do odśnieżania i inne przydatne zimą akcesoria takie jak:

  • Zgarniacz aluminiowy z drewnianym trzonkiem, szerokość 50 cm, kod SKU:   827365
  • Plastikowy zgarniacz z aluminiowym trzonkiem, szerokość 80 cm, kod SKU:   1179013
  • Sól techniczna drogowa, 25 kg, kod SKU:  1079001
  • Wózek do posypywania Gardena XL, 18 l, kod SKU:   1501948
  • Pojemniki na sól drogową, piasek, sorbenty, 250 l, kod SKU: 1185016