Przechowywanie żywności – jakie normy muszą spełniać opakowania i pojemniki na żywność?

Przechowywanie żywności wymaga odpowiedzialności. Pojemniki na żywność, pudełka na żywność i folie spożywcze muszą mieć odpowiednie atesty i spełniać normy, które gwarantują, że z plastiku nie przedostaną się do produktów spożywczych szkodliwe dla zdrowia substancje. Sprawdź, jakie normy dla opakowań na żywność obowiązują, co to znaczy BPA free i jakie plastikowe pojemniki na żywność stosować. Przechowywanie żywności – podstawowe […]

Przechowywanie żywności wymaga odpowiedzialności. Pojemniki na żywność, pudełka na żywność i folie spożywcze muszą mieć odpowiednie atesty i spełniać normy, które gwarantują, że z plastiku nie przedostaną się do produktów spożywczych szkodliwe dla zdrowia substancje. Sprawdź, jakie normy dla opakowań na żywność obowiązują, co to znaczy BPA free i jakie plastikowe pojemniki na żywność stosować.

Przechowywanie żywności – podstawowe zasady

Produkty spożywcze muszą być przechowywane w odpowiedniej temperaturze, zgodnie z zaleceniami producenta. Nie należy ich spożywać po dacie przydatności, która powinna być wyraźnie widoczna na opakowaniu. Ważne są też warunki panujące w miejscu składowania żywności, takie jak wilgotność i temperatura. Właściwe warunki przechowywania po zakupie produktów są ważne nie tylko w domu, ale także w magazynach. Napoje, soki i woda, konserwy i słoiki z przetworami powinny być przechowywane w suchym, ciemnym i chłodnym miejscu, o dobrej cyrkulacji powietrza. Po zakupie nie ma konieczności przechowywania ich w lodówce przed otworzeniem, natomiast otworzone należy trzymać w warunkach chłodniczych i spożyć w przeciągu kilkudziesięciu godzin (zwykle 2–3 dni).

Przechowywanie żywności w magazynach – przepisy

Produkty spożywcze przechowywane w magazynach poza chłodniami nie mogą być narażone na wahania temperatury i wilgoć oraz bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Do ich zabezpieczenia służą folie spożywcze z filtrem UV. Przed promieniowaniem UV należy również chronić produkty takie jak słodycze, czekolada oraz mleko UHT. Produkty spożywcze wymagające temperatury poniżej 5 st. Celsjusza należy przechowywać w chłodniach. Bardzo ważna jest odpowiednia i stała temperatura. Warunki chłodnicze należy zapewnić również w czasie transportu. Magazynowanie i przechowywanie żywności to ważny element łańcucha dostaw. Bezpieczeństwo sanitarne mają zagwarantować odpowiednie przepisy i rozporządzenia, które określają wymogi, jakie musi spełniać miejsce przeznaczone na przechowywanie żywności.

Przepisy (krajowe i unijne) definiują wymagania wobec magazynu i zatrudnionych w nim pracowników oraz procesu przechowywania żywności. Magazyn musi np. posiadać urządzenia do monitorowania i rejestracji temperatury oraz wilgotności powietrza. Czujniki monitorujące warunki termiczne powinny znajdować się w miejscu przechowywania produktów najbardziej wrażliwych na zmianę temperatury i być umieszczone w taki sposób, aby mogły monitorować warunki w zależności od wysokości, na jakiej ułożone są produkty. To ważne, ponieważ w przypadku regałów wysokiego składowania różnice pomiędzy półką dolną i górną mogą wynosić aż 3 st. Celsjusza. Czujniki muszą podlegać regularnemu kalibrowaniu, a ich odczyty należy dokumentować. Przepisy określają też rodzaj pojemników na żywność, w jakich można przechowywać określone produkty. Normy dla opakowań na żywność są bardzo restrykcyjne, aby zapobiec ich szkodliwemu wpływowi na produkt i na zdrowie konsumenta. Wszystkie pojemniki na żywność powinny spełniać normę ATEST.

Plastikowe pojemniki na żywność – czym jest BPA?

Opakowania plastikowe do żywności, w tym folie spożywcze, to bardzo wygodny sposób pakowania, przechowywania i transportu produktów spożywczych. Pojemniki na żywność muszą być jednak odpowiednio przystosowane do jej przechowywania. Poważnym problemem jest migracja substancji z opakowań plastikowych. Pod wpływem substancji obecnych w żywności, np. etanolu, cząsteczki plastiku mogą przedostawać się do przechowywanych w pojemnikach czy zapakowanych w folię produktów. Niektóre ze związków, które może zawierać plastik, są tak szkodliwe dla zdrowia, że na terenie Unii Europejskiej obowiązuje zakaz ich używania. Dotyczy to konkretnie bisfenolu A, czyli BPA, który wpływa na utwardzenie plastiku i wcześniej był chętnie dodawany do produktów wykonanych z tego materiału, takich jak butelki, a nawet kroplówki. Obecnie w krajach Unii Europejskiej obowiązuje norma BPA free dla opakowań plastikowych mających styczność z żywnością lub służących do jej podawania (i do podawania leków). Na opakowaniach należy szukać oznakowania BPA free, co oznacza, że produkt nie zawiera BPA. Plastikowe pojemniki bez tego atestu nie nadają się do kontaktu z żywnością.

Pojemniki i pudełka na żywność – jakie wybrać?

Przede wszystkim należy wyróżnić pojemniki jednorazowe i wielokrotnego użytku, w jakich przechowuje się żywność. Wybór zależy od tego, jaki rodzaj pojemników jest potrzebny. Zarówno pojemniki i pudełka jednorazowe, jak i wielorazowe muszą być wykonane z bezpiecznego materiału i posiadać unijny certyfikat ATEST na żywność. W przypadku pojemników wielokrotnego użytku, takich jak skrzynki do magazynowania żywności, dodatkowo ważne jest łatwe utrzymanie ich w czystości. Dobrym rozwiązaniem jest gładka powierzchnia. Jeśli produkty spożywcze muszą być przechowywane w chłodni, pojemnik powinien być wykonany z materiału przeznaczonego do niskich temperatur. Opakowania nie powinny pozostawiać na żywności zapachu, niezależnie od tego, czy są jednorazowym opakowaniem, czy pojemnikiem wielokrotnego użytku stosowanym w magazynowaniu i transporcie.

W Manutan mamy w ofercie wytrzymałe, higieniczne i z atestem pojemniki do magazynowania, przechowywania i transportowania żywności. Być może zainteresują Cię następujące produkty:

  • Skrzynki plastikowe do przechowywania żywności, kod SKU; 840253

Wielofunkcyjne pojemniki z tworzywa sztucznego odpowiednie przede wszystkim do przechowywania artykułów spożywczych. Wykonane z polietylenu o wysokiej gęstości, odpowiednie do przechowywania w chłodni. Produkt posiada ATEST i jest przeznaczony do kontaktu z żywnością.

  • Skrzynka do magazynowania żywności, 62,9 l, kod SKU: 949231
  • Skrzynka na pieczywo i wyroby cukiernicze, 13,5 x 60 x 40 cm, kod SKU: 1221001

Skrzynka na żywność z gładką powierzchnią. Wykonana z polietylenu wysokiej gęstości HDPE.

Spełnia wymagania norm certyfikatu ATEST na żywność.

  • Skrzynka na mięso, 12,5 x 60 x 40 cm, kod SKU: 1221006

Higieniczna skrzynka do transportu i przechowywania mięsa oraz produktów mięsnych.

Skrzynka jest nietoksyczna, odporna na działania chemikaliów i nie pozostawia na żywności żadnych zapachów. Łatwa do zmywania gładka powierzchnia z polietylenu wysokiej gęstości HDPE. W całości podlega recyklingowi. Spełnia ścisłe wymagania higieniczne potrzebne w przypadku styczności z żywnością, posiada certyfikat ATEST.