Znaki drogowe w firmach: kto o nich decyduje i kto monitoruje przestrzeganie przepisów

Wchodzisz na zamknięty teren firmy i wahasz się, czy przepisy ruchu drogowego obowiązują również za bramą. Podstawowe zdecydowanie tak. Jednocześnie obowiązują również specyficzne ograniczenia właściwe dla danej firmy. Dlatego zawsze uważnie podążaj za znakami drogowymi i sprawdź, czy wjazd za szlaban nie jest płatny i za co możesz dostać mandat.

opóżniacz na terenie firmy

Z punktu widzenia prawa, jeśli na terenie firmy poruszamy się po drogach, obowiązują na nich przepisy ruchu drogowego. Przepisy określają drogi zakładowe jako „drogi celowe”. Dzieje się tak, ponieważ służą one do łączenia poszczególnych budynków firmowych, do łączenia z innymi drogami lub do zarządzania gruntami rolnymi i leśnymi.

Z kolei miejsca, w których nie obowiązują przepisy ruchu drogowego, to np. lotniska, boiska prywatne, tory wyścigowe i tzw. tereny off-roadowe. Ustawodawstwo nie podaje ich definicji, ale to nie znaczy, że jest się na nich całkowicie wyjętym spod prawa.

W dużym uproszczeniu pamiętaj, że jesteś po prostu na celowo zbudowanych ciągach komunikacyjnych na terenie firmy i musisz postępować zgodnie z „dekretem” ustalonym wewnętrznie.

Oznakowanie dróg w zakładzie pracy

Różnice pojawiają się w momencie, gdy znajdziesz się na terenie prywatnym. Zazwyczaj rozpoznasz go po tym, że nie będziesz mógł na niego wejść bez zgody właściciela. Przepisy ruchu drogowego obowiązują tutaj tak samo, ale musisz również przestrzegać przepisów ustalonych przez właściciela.

Pojazdy i maszyny budowlane użytkowane na terenie firmy nie wymagają obowiązkowego ubezpieczenia, ale trzeba je mieć na drogach publicznych. Więc jeśli prowadzisz np. meleksa i nigdy nie wyjeżdżasz poza bramę zakładu pracy, nie musisz wykupywać ubezpieczenia. Ale nadal jesteś odpowiedzialny za szkody.

Ponieważ nie znajdujesz się na drodze publicznej, policja lub straż miejska nie może nałożyć na Ciebie kary za naruszenie przepisów ruchu drogowego. Jednak zasady nadal obowiązują, a w razie wypadku i późniejszego postępowania ocenia się ich przestrzeganie.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy drogi na terenie firmy są zamknięte dla ruchu publicznego z prawnego punktu widzenia, poproś o opinię odpowiedni urząd administracji drogowej.

Jest to również powód, dla którego na terenach zamkniętych znajdują się stałe i tymczasowe znaki drogowe oraz poziome oznakowanie dróg wewnętrznych.

Kto odpowiada za oznakowanie dróg wewnętrznych?

Kto stawia znaki drogowe na drogach wewnętrznych? Kierownictwo firmy zwykle wymaga, abyś jeździł na terenie należącym do firmy z mniejszą prędkością ze względu na sieci użyteczności publicznej. Wie też najlepiej, gdzie jest największy ruch ludzi, samochodów czy sprzętu roboczego. Dlatego we współpracy z inżynierem bezpieczeństwa określa usytuowanie znaków drogowych, czyli to, gdzie należy wyznaczyć główne drogi, a gdzie umieścić znak ślepa ulica, znak uwaga piesi czy oznaczenie dróg ewakuacyjnych w zakładzie pracy. Kierownictwo firmy ustala też, gdzie powinny znajdować się na drogach wewnętrznych lustra drogowe lub przejścia dla pieszych.

W przypadku zakazu prowadzenia pojazdów nie możesz zasiąść za kierownicą nawet w zamkniętym obszarze. Czasami może się zdarzyć, że pracownicy otrzymają zakaz sądowy. Niezależnie od powodów, dla których sąd podjął taki krok, zakaz prowadzenia pojazdów obowiązuje powszechnie, tj. nawet w zamkniętej przestrzeni.

W praktyce oznacza to, że takiej osobie nie wolno siedzieć za kierownicą nawet za bramą na terenie firmy. Dlatego też, gdyby mechanik nieposiadający prawa jazdy jeździł po warsztacie lub garażu naprawionymi samochodami, naruszyłby zakaz prowadzenia pojazdów.

Parkowanie na drodze wewnętrznej

Na parkingach domów towarowych lub szpitali obowiązują wszystkie przepisy ruchu drogowego. Są to miejsca ogólnodostępne, niezależnie od tego, czy przy wejściu znajduje się szlaban. Wszystkie wykroczenia, tj. złe parkowanie, są tutaj zwykle karane przez policję.

Na parkingach firmowych, które są oddzielone od dróg publicznych szlabanem, jest inaczej. Oprócz normalnych zasad ruchu drogowego miejsca parkingowe i inne zasady ruchu są również określane i zazwyczaj egzekwowane przez właściciela terenu. Policja nie może Cię ścigać. Jednak do założenia parkingu asfaltowego konieczne jest przestrzeganie np. przepisów budowlanych.

Znaki drogowe – gdzie kupić? Lustro drogowe – jak załatwić?

Jeśli nie znalazłeś odpowiednich produktów w naszym sklepie internetowym, z przyjemnością przygotujemy indywidualną ofertę znaków drogowych, progów spowalniających i luster drogowych. Zadzwoń do swojego przedstawiciela handlowego lub obsługi klienta (800 24 24 24), a wspólnie zaproponujemy idealne rozwiązanie dla Ciebie i Twoich pracowników.

Znak drogowy – cena

Ile kosztuje znak drogowy? Jeśli chodzi o znaki drogowe, ceny są zróżnicowane i zależą zarówno od samego znaku, jak i od producenta. W Manutan znajdziesz wszystkie potrzebne na drogach wewnętrznych znaki drogowe i oznakowania oraz progi spowalniające i najazdy kablowe. Wniosek o postawienie znaku drogowego na drodze wewnętrznej należy złożyć do odpowiedniego urzędu. Cena postawienia jednego znaku to, w zależności od jego rodzaju, od 60 do 180 zł.