Przewodnik po zakupach: Wybierz środki ochrony indywidualnej z Manutan

Place budowy to miejsca, w których pracownicy są najbardziej narażeni na wypadki przy pracy. Jako pracodawca musisz wdrożyć odpowiednią politykę zarządzania ryzykiem, aby stworzyć bezpieczne środowisko pracy. Stosowanie środków ochrony indywidualnej (ŚOI) jest regulowane przepisami i wchodzi w grę tylko wtedy, gdy do ochrony przed zagrożeniami nie wystarcza już ochrona zbiorowa i zapobieganie takim zagrożeniom. W tym […]

Place budowy to miejsca, w których pracownicy są najbardziej narażeni na wypadki przy pracy. Jako pracodawca musisz wdrożyć odpowiednią politykę zarządzania ryzykiem, aby stworzyć bezpieczne środowisko pracy. Stosowanie środków ochrony indywidualnej (ŚOI) jest regulowane przepisami i wchodzi w grę tylko wtedy, gdy do ochrony przed zagrożeniami nie wystarcza już ochrona zbiorowa i zapobieganie takim zagrożeniom. W tym artykule dowiesz się, jak wybrać odpowiednie rodzaje środków ochrony indywidualnej dla swoich zespołów pracujących na placu budowy.

Jaki jest cel stosowania ŚOI w miejscu pracy?

ŚOI oznacza środki ochrony indywidualnej. Jest to część ogólnego podejścia firmy do zdrowia i bezpieczeństwa pracowników.

W krajach Unii Europejskiej pracodawca jest odpowiedzialny za wdrożenie środków zapewniających zdrowie i bezpieczeństwo pracowników. Pracodawca musi ustanowić politykę zarządzania bezpieczeństwem w miejscu pracy, która obejmuje ocenę ryzyka, zapobieganie incydentom i szkolenia pracowników.

Gdy zidentyfikowanych zagrożeń nie można całkowicie wyeliminować, w celu zabezpieczenia miejsca pracy zapewniane są środki ochrony zbiorowej (ŚOZ). ŚOZ chronią nie tylko pracowników, ale także osoby znajdujące się w pobliżu obszaru ryzyka (odwiedzających, inspektorów itp.). Jeśli nie można wdrożyć środków ochrony zbiorowej, pracodawcy muszą stosować środki ochrony indywidualnej (ŚOI). Na placach budowy często stosuje się jednocześnie ŚOZ i ŚOI dla określonego ryzyka.

Obecnie innowacje przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa w miejscu pracy firm w kilku obszarach. Przykładowo analiza danych z placu budowy może pomóc w przewidywaniu sytuacji ryzykownych.

Środki ochrony indywidualnej na placu budowy: Co mówią przepisy?

Środki ochrony indywidualnej są szczególnie używane na placach budowy, dlatego że sektor budowlany zawsze był narażony na wypadki przy pracy. W 2019 r. odnotowano w tej branży najwyższy wskaźnik wypadków na 100 000 pracowników. W UE od 15% do 30% pracowników jest narażonych na zagrożenia bezpieczeństwa, takie jak nadmierny hałas, wibracje, zapylenie, wysokie lub niskie temperatury, działanie substancji chemicznych lub czynników biologicznych.

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego 2016R425 zachęca każdą zainteresowaną stronę w łańcuchu dostaw do zapewnienia zgodnych z normami ŚOI. Zapewniając optymalną jakość produktów, Manutan ukazuje swoje zaangażowanie w bezpieczeństwo pracowników. Manutan opracował gamę środków ochrony indywidualnej, które chronią wszystkich pracowników od stóp do głów, obejmującą ponad 50 000 produktów ponad 70 marek.

Wybór odpowiednich środków ochrony indywidualnej do stosowania na placu budowy

Środki ochrony indywidualnej w miejscu pracy muszą być dobrane zarówno do wykonywanej pracy, jak i do osoby, która ma być chroniona. Pracownicy nie powinni mieć utrudnionych ruchów ani odczuwać dyskomfortu. Aby dokonać właściwego wyboru, należy również wziąć pod uwagę różne rodzaje środków ochrony indywidualnej na placu budowy, które będą noszone w tym samym czasie.

Ochrona słuchu

Istnieją trzy kryteria, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze nauszników. Po pierwsze, poziom ochrony powinien być proporcjonalny do natężenia hałasu, na jaki narażeni są pracownicy. Nadmierna ochrona izoluje pracowników od otoczenia, podczas gdy niektóre dźwięki mogą ostrzegać ich o pobliskich zagrożeniach lub manewrach wykonywanych przez współpracowników. W związku z tym konieczne jest przeanalizowanie poziomu hałasu, aby wybrać najlepszą ochronę słuchu.

Ponadto gdy konieczna jest komunikacja między pracownikami, możliwe jest uzupełnienie ochrony słuchu o mikrofon. Niektóre urządzenia ochronne są zaprojektowane tak, aby blokować określone fale dźwiękowe, jednocześnie umożliwiając słyszenie rozmowy.

Wreszcie wybrana ochrona musi być wygodna i kompatybilna z innymi środkami ochrony indywidualnej na placu budowy, takimi jak kaski lub okulary ochronne.

Ochrona głowy i twarzy

Kategoria ochrony głowy i twarzy obejmuje głównie kaski i hełmy ochronne, kasko-czapki i przyłbice. Ten rodzaj ŚOI zapewnia ochronę przed licznymi czynnikami, takimi jak: Ochrona przed upadkiem, porażeniem prądem, rozpryskami cieczy itp.

Aby zapewnić maksymalną ochronę głowy, wyżej wymienione środki ochrony indywidualnej do stosowania na placu budowy muszą być dobrane odpowiednio do pracy wykonywanej przez ich użytkownika. Kaski budowlane chronią przed spadającymi przedmiotami. W przypadku prac związanych z drewnem kaski posiadają osłonę siatkową twarzy, która chroni przed odpryskami i umożliwia noszenie ochronników słuchu. Kaski zaprojektowane z myślą o zagrożeniach elektrycznych są przeznaczone dla osób pracujących w pobliżu linii wysokiego napięcia.

Większość kasków jest regulowana, aby dopasować się do kształtu głowy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Akcesoria umożliwiają stosowanie dodatkowych zabezpieczeń w razie potrzeby, takich jak kominiarka, którą można nosić pod kaskiem budowlanym w przypadku ekstremalnie niskich temperatur. Inne dostępne akcesoria obejmują ochronę podbródka, nauszniki redukujące hałas i lampy czołowe.

Chociaż nie przewiduje tego żaden konkretny standard, powszechnie stosuje się odpowiednie kolory kasków. Kolor biały jest przeznaczony dla kierownika lub nadzorcy obiektu. Niebieski jest noszony przez robotników lub elektryków na placach budowy. Żółty oznacza zawody murarskie, pomarańczowy zawody leśne, a czerwony jest stosowany przez pozostałe osoby w celach BHP.

Sprzęt ochrony dróg oddechowych

Wybór maski oddechowej musi uwzględniać ryzyko, na jakie narażony jest użytkownik:

  • W przypadku narażenia na aerozole i cząstki stałe ochronę stanowią specjalne rodzaje masek oddechowych, takie jak półmaski i maski;
  • Ryzyko związane z gazami i oparami jest kontrolowane za pomocą większych masek wyposażonych w filtr;
  • W środowisku pozbawionym tlenu urządzenia są bardziej wytrzymałe i posiadają system doprowadzania powietrza.

Jednorazowe maski FFP 1, 2 i 3 są najczęściej stosowanym rozwiązaniem. Każdy numer odpowiada poziomowi ochrony, przy czym maska FFP 3 zapewnia największą ochronę.

Ochrona oczu

Istnieje kilka rodzajów ochrony oczu: Okulary, gogle ochronne, osłony twarzy i hełmy spawalnicze. Ochrona oczu może uzupełniać sprzęt ochrony dróg oddechowych w przypadku zagrożenia przed szkodliwymi cząstkami, gazami i oparami chemicznymi. Ten rodzaj środków ochrony indywidualnej na placu budowy chroni również przed światłem słonecznym i promieniowaniem (takim jak łuki spawalnicze).

Istnieje sześć kategorii ochrony oczu, od najniższego do najwyższego ryzyka, a także kilka innych opcji. Kolory różnią się w zależności od tego, czy są używane wewnątrz czy na zewnątrz pomieszczeń. Do użytku na zewnątrz preferowane są urządzenia z filtrem UV i polaryzacyjnym. Ochrona anti-fog jest przydatna, gdy okulary są noszone z maską. Ochrona przed zarysowaniami zapobiega ich zbyt szybkiemu zużyciu.

Ochrona stóp

Na placach budowy ochrona stóp jest niezbędna. Podobnie jak w przypadku wszystkich kategorii ŚOI ochrona ta musi być dostosowana do zagrożeń, na jakie narażony jest pracownik, zapewniając jednocześnie najlepsze możliwe cechy ergonomiczne. Najpopularniejszym sprzętem do ochrony stóp na placach budowy jest obuwie ochronne, takie jak buty robocze rigger. Są to buty ze sztywnymi noskami, które chronią stopy w przypadku uderzeń, na przykład przez spadające przedmioty. Preferowane są wysokie buty i obuwie ochronne zapewniające optymalną ochronę.

Większość butów ochronnych ma również antypoślizgowe podeszwy zapewniające lepszą przyczepność na śliskich powierzchniach. Niektóre buty ochronne mają również właściwości ortopedyczne, pomagając zapobiegać problemom z układem mięśniowo-szkieletowym związanym z postawą, długotrwałym staniem i chodzeniem.

Rękawice i ochrona dłoni

Ręce są szczególnie narażone na wypadki przy pracy w wielu zawodach. Istnieje pięć głównych kategorii rękawic ochronnych:

  • Rękawice robocze;
  • Odporne na przecięcia rękawice i mankiety;
  • Rękawice chroniące przed chemikaliami;
  • Rękawice do ochrony termicznej;
  • Rękawice jednorazowe.

Każda kategoria rękawic ochronnych jest związana z określonym ryzykiem; mogą one chronić przed przecięciami, chemikaliami, oparzeniami lub zanieczyszczeniami. Materiały wykorzystywane do produkcji rękawic zależą również od ich przeznaczenia. Rękawice lateksowe lub butylowe są używane w laboratoriach, a jednorazowe rękawice polietylenowe lub lateksowe w ochronie zdrowia. W przypadku standardowych prac roboczych preferowane są wytrzymałe materiały, takie jak skóra, nylon lub bawełna.

W sektorze budowlanym stosowane są głównie rękawice robocze, rękawice antywibracyjne i rękawice odporne na przecięcia, w zależności od ryzyka, na jakie narażony jest użytkownik, w oparciu o jego zawód i rodzaj placu budowy, na którym pracuje. Rękawice ochronne z nitami nadają się na przykład do przenoszenia śliskich przedmiotów. Rękawice antywibracyjne bez palców chronią dłoń, pozwalając na wykonywanie prac manualnych.

Sprzęt chroniący przed upadkiem z wysokości

Sprzęt zapobiegający upadkom wymaga szczególnej uwagi. Ze względu na to, że może on również pomóc w ochronie przed innymi zagrożeniami, pracodawcy muszą zacząć od zabezpieczenia miejsca pracy za pomocą środków ochrony zbiorowej, takich jak siatki lub poręcze. Jeśli ryzyko nie jest w pełni kontrolowane, pracownicy muszą być wyposażeni w specjalne środki ochrony indywidualnej, takie jak uprzęże, linki, karabińczyki, automatyczne nawijarki lub punkty kotwiczenia. Gotowe do użycia zestawy umożliwiają wybór kompatybilnego sprzętu.

Systemy ochrony przed upadkiem składają się z trzech elementów:

  • Stały lub tymczasowy punkt kotwiczenia to szyna, trójnóg lub linia życia, do której przymocowana jest osoba narażona na ryzyko;
  • Osoba jest wyposażona w uprząż dostosowaną do jej środowiska pracy (uprząż uniwersalna, zabezpieczająca przed upadkiem, ratunkowa lub podwieszana);
  • System łączący łączy osobę z punktem kotwiczenia; może to być linka, lina, automatyczna nawijarka lub skrzynka.

Ochrona pleców i stawów

Pracownicy budowlani są szczególnie narażeni na bóle pleców. Pasy na plecy zostały zaprojektowane w celu odciążenia kręgosłupa podczas wykonywania prac. Są one używane podczas przenoszenia ciężkich ładunków lub wykonywania powtarzalnych zadań. Aby dokonać właściwego wyboru, należy wziąć pod uwagę zarówno kształt ciała użytkownika, jak i jego aktywność. Ten rodzaj środków ochrony indywidualnej na placu budowy zapobiega bólowi i powstawaniu chorób związanych z zaburzeniami układu mięśniowo-szkieletowego. Zapewnia również ulgę plecom w przypadku istniejącego wcześniej bólu.

Ochraniacze stawów zmniejszają nacisk na nadgarstki, łokcie i kolana. Oferta obejmuje różne produkty, których ergonomiczne aspekty i materiały zaspokajają potrzeby związane z różnymi rodzajami aktywności. Aby wybrać najbardziej odpowiednią ochronę, należy również wziąć pod uwagę sylwetkę użytkownika.

Ochronna odzież robocza

Odzież ochronna jest niezbędna zarówno do pracy w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Ta odzież ochronna na plac budowy może wytrzymać bardzo niskie i bardzo wysokie temperatury. Może chronić pracowników m.in. przed promieniowaniem UV, rozpryskami stopionego metalu, ekstremalnym zimnem czy deszczem. Poza rolą ochronną, pomaga określić rolę pracownika na placu budowy.

Odzież ta należy do podkategorii odzieży o wysokiej widoczności. Odzież ostrzegawcza jest regulowana przez normy, które są zgodne z kilkoma klasami. W zależności od środowiska pracy różne kolory kojarzone są z konkretnymi zawodami. Na placach budowy najczęściej stosowanym kolorem był żółty, ale obecnie zastępuje go pomarańczowy, ponieważ kolor ten przyciąga mniej owadów. Odzież ostrzegawcza ma na celu zwiększenie widoczności wśród współpracowników, aby uniknąć wypadków. Dobra polityka bezpieczeństwa w miejscu pracy obejmuje zapewnienie na placu budowy środków ochrony indywidualnej dostosowanych do zagrożeń i poszczególnych osób. Musi ona być wspierana przez podnoszenie świadomości pracowników na temat bezpieczeństwa w pracy i właściwej konserwacji środków ochrony indywidualnej. Odkryj naszą gamę produktów: „ŚOI”.