Sprzątanie w firmie: dowiedz się, jak to robić i jak dbać o pracowników sprzątających

Jak przeprowadzić generalne porządki w firmie? Przeczytaj nasz poradnik, w którym odnosimy się zarówno do przestrzeni biurowych, magazynowych, jak i terenów zielonych.

Profesjonalna ekipa sprzątająca

Podczas generalnych porządków w firmie wykonaj także inwentarz materiałów i pozbądź się zbędnych odpadów. Zacznij od pomieszczeń na samej górze i stopniowo kieruj się w dół. Po wszystkim zadbaj o tereny zielone. Jeżeli zatrudnisz profesjonalny zespół, możesz mieć pewność, że wykorzystają oni odpowiednie środki i metody, a całe sprzątanie przebiegnie szybko i sprawnie.

Warto zaznaczyć, że generalne sprzątanie znacząco różni się od codziennych porządków. Wyróżnia się jego cztery etapy:

 1. Etap pierwszy: pozbycie się odpadów, segregacja, zamiecenie większych śmieci z podłogi.
 2. Etap drugi: czyszczenie całego wyposażenia w pomieszczeniu oraz sufitu, ścian i podłogi.
 3. Etap trzeci: mycie szkła, okien i szklanych powierzchni, a także dezynfekcja.
 4. Etap czwarty: przejście przez wyczyszczone pokoje z kierownikiem i upewnienie się, że nie będą wymagane żadne poprawki.

Łącząc sprzątanie z inwentarzem, łatwo dostaniesz się do wszystkich zakamarków magazynów oraz innych pomieszczeń. Skorzystaj z usług profesjonalnej ekipy sprzątającej, która pomoże Ci w trudniejszych i wymagających pracach. Natomiast w lżejszych porządkach mogą wesprzeć Cię pracownicy.

„Możesz rozpoznać dobrą firmę sprzątającą po tym, jak dostosuje metody sprzątania do specyfiki Twojego miejsca pracy. Na przykład, jeżeli zlecisz czyszczenie świetlówek w magazynie na wysokości 4 metrów nad ziemią oraz umycie okien i żaluzji zewnętrznych w biurowcu, powinni być na to odpowiednio przygotowani. Dobra firma sprzątająca zatrudnia należycie przeszkolonych fachowców, którzy nie boją się pracy na wysokościach i mają zapewniony profesjonalny sprzęt” – wyjaśnia dyrektor sprzedaży jednej z firm sprzątających.

Gdy będziesz miał do czynienia z tego typu firmą, sprawdź, czy zatrudnia doświadczonych fachowców, czy pracowników w niepełnym wymiarze godzin, którzy nie wiedzą, co robią. Zapytaj, czy znają obowiązujące w Polsce przepisy BHP oraz czy należą do jednej z organizacji, na przykład Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Firm Sprzątających. W ten sposób będziesz miał pewność, że ich praca jest warta swojej ceny.

Sprzątanie na produkcji i magazynów

Przestrzeń przemysłowa często jest pełna zakamarków, nierównych powierzchni i urządzeń, z którymi należy się obchodzić ze szczególną ostrożnością i zapewniać im odpowiednią pielęgnację. Dlatego zwróć uwagę na czystość posadzki w magazynach i na halach produkcyjnych. Zadbaj, aby na podłodze nie było żadnego pyłu lub kurzu, które mogłyby wpływać na jakość produkcji.

„Kiedy rozpoczynasz ogólne sprzątanie w magazynie, w którym nie ma specjalnej wentylacji próżniowej, najpierw skup się na kurzu na podłodze, ścianach, świetlówkach, rurach, a jeśli masz taką możliwość, na półkach magazynowych. Niektóre magazyny można posprzątać tylko podczas inwentaryzacji, ponieważ towary są albo za duże, albo bardzo ciężkie i nie przeniesiesz ich łatwo na drugą stronę hali” mówi dyrektor firmy sprzątającej.

Dobry plan sprzątania powinien obejmować:

 • zamiatanie i odkurzanie całej podłogi profesjonalnym sprzętem,
 • odkurzenie ścian, grzejników, rur, lamp i wentylacji oraz klimatyzacji,
 • wewnętrzne czyszczenie wentylacji i klimatyzacji, wymianę filtrów,
 • umycie odkurzonych przedmiotów i elementów pomieszczenia,
 • dokładne czyszczenie oraz odtłuszczenie regałów w magazynach,
 • odkurzanie i czyszczenie mat antyzmęczeniowych,
 • czyszczenie wykładzin i dywanów.

„Sprzątanie dużych powierzchni nie powinno trwać dłużej niż jeden dzień, aby nie zakłócać pracy produkcji. Kiedy angażujesz własnych pracowników, nie zapominaj o bezpieczeństwie pracy. W magazynie pełnym wózków widłowych i innych maszyn istnieje ryzyko upadku lub obrażeń. Kiedy tworzysz szczegółowy plan, w tym harmonogram z firmą sprzątającą, możesz łatwo uniknąć ryzyka” wyjaśnia dyrektor firmy sprzątającej.

Jak sprzątać przestrzeń biurową?

Najbardziej brudne przestrzenie są tam, gdzie wielkość pomieszczenia jest mniejsza, a gdzie znajduje się więcej osób. Nawet w regularnie sprzątanych miejscach często znajdziesz kurz, brud pod sufitem czy na biurku. Najbrudniejsze jednak zawsze są toalety oraz kuchnie. Generatory ozonu, wynajęte raz na kilka miesięcy, doskonale sobie z tym poradzą.

Generalne sprzątanie biura to także:

 • sprzątanie kuchni, w tym wyciągów, zmywarek, lodówek, kuchenek mikrofalowych, półek, szafek, zlewozmywaka i podłogi,
 • sprzątanie stref wyjściowych – wypranie mat, dywanów i czyszczenie sufitów, recepcji, gniazdek i przeszkolonych części,
 • dezynfekcja wszystkich biurek i stołów oraz elektroniki, zarówno z sal konferencyjnych, jak i biura,
 • czyszczenie sof, tapicerek krzeseł i dokładne ich odkurzenie,
 • mycie drzwi oraz okien, klamek i dezynfekcja tych powierzchni,
 • dezynfekcja włączników w całym budynku,
 • precyzyjne czyszczenie i dezynfekcja urządzeń i strefy sanitarnej.

„Jeśli chodzi o toalety w dużych przestrzeniach przemysłowych, zwykle są one wyłożone płytkami od podłogi do sufitu. Dzięki temu można je czyścić specjalnymi bezdotykowymi maszynami. Doskonale sprawdzi się maszyna wysokociśnieniowa, która zawiera również aplikator dezynfekujący, odkurzacz wodny i suszarkę do powierzchni. Jedna maszyna doskonale oczyści całą przestrzeń” – tłumaczy dyrektor firmy sprzątającej

Sprzątanie terenów zielonych

Wszelkie chodniki, ścieżki i schody wymagają regularnego, corocznego czyszczenia. Skorzystaj z myjek wysokociśnieniowych, które poradzą sobie zarówno z przyklejoną do chodnika gumą, jak i plamą z oleju. Bardzo łatwo usuną także chwasty między płytkami.

Świetnym rozwiązaniem jest połączenie sprzątania na zewnątrz z czyszczeniem całości elewacji budynku. Jednak należy pamiętać, że jeśli to zadanie ma być wykonane dokładnie, nie obędzie się bez mycia wszystkich okien. Bez tego będą jedynym brudnym elementem, który i tak będzie trzeba wyczyścić.

Aby w pełni cieszyć się z czystego terenu zielonego, warto dodać do tych porządków również:

 • czyszczenie znaków drogowych, balustrad oraz luster,
 • czyszczenie szlabanów parkingowych,
 • czyszczenie progów zwalniających,
 • czyszczenie ogrodzenia.

Na co zwracać uwagę podczas kontroli czyszczenia?

Jeżeli uzgodniłeś dokładnie wszystkie etapy sprzątania i elementy wymagające dokładnego czyszczenia, zawrzyj w umowie również przebieg i harmonogram pracy. Wypisz, jak ma wyglądać stan końcowy gotowej przestrzeni oraz:

 • termin, w jakim firma podejmie się czyszczenia i kiedy będzie można zobaczyć jego efekty,
 • jakość używanych przez pracowników produktów czyszczących,
 • zakup wszystkich środków czyszczących,
 • rodzaj używanych przez pracowników urządzeń czyszczących,
 • metody kontroli, na przykład test bioluminescencji w kuchni i łazience.

Dołóż starań, aby stosowane preparaty były naturalne i ekologiczne. Dzięki temu wspomożesz działania na rzecz ochrony środowiska i zadbasz o zdrowie osób pracujących. Wiele zaawansowanych technologii, które pozwolą na szybsze i dokładniejsze czyszczenie, oferują firmy sprzątające. Jeśli masz zamiar samodzielnie podjąć się porządków, przygotujemy dla Ciebie ofertę środków czystości oraz niezbędnych maszyn. Doradzimy Ci, jakie metody i środki będą najlepsze w Twoim przypadku.