Wydajna praca w magazynie z Manutan EXPERT

Od czasu kryzysu zdrowotnego pracownicy w logistyce są wystawieni na próbę. W sercu magazynu pracownicy muszą odpowiednio zarządzać zapasami i dostarczać je klientom szybko i wydajnie. Praca w magazynie wymaga zatem odpowiedniego sprzętu, aby sprostać wymagającym zadaniom współczesnej branży dystrybucyjnej. Kluczem do sukcesu jest nie tylko środowisko pracy, ale także wyposażenie magazynu, które łączy w sobie wydajność […]

Od czasu kryzysu zdrowotnego pracownicy w logistyce są wystawieni na próbę. W sercu magazynu pracownicy muszą odpowiednio zarządzać zapasami i dostarczać je klientom szybko i wydajnie. Praca w magazynie wymaga zatem odpowiedniego sprzętu, aby sprostać wymagającym zadaniom współczesnej branży dystrybucyjnej. Kluczem do sukcesu jest nie tylko środowisko pracy, ale także wyposażenie magazynu, które łączy w sobie wydajność i dobre samopoczucie, ciągłe doskonalenie i ergonomię. „Well-working” to kluczowy obszar zainteresowania Manutan EXPERT. Dlatego Manutan EXPERT oferuje wysokiej jakości, produkty w rozsądnej cenie, zaspokajające codzienne potrzeby i wspierające pracę, która przyczynia się zarówno do rozwoju pracownika, jak i sukcesu firmy.

Praca w magazynie: dążenie do ciągłego doskonalenia w celu optymalizacji logistyki.

Dzięki różnym metodom ciągłego doskonalenia możliwa jest optymalizacja zarządzania magazynem; oszczędzając w ten sposób czas oraz zwiększając produktywność i efektywność w realizacji każdego zamówienia.

W firmach Lean Management koncentruje się na eliminacji marnotrawstwa zasobów, szczególnie stosując metodę 5S (Seiri, Seiso, Seiton, Seiketsu i Shitsuke), której celem jest ciągłe doskonalenie realizowanych zadań. Istnieje również metoda Kanban, która pozwala zoptymalizować zarządzanie zapasami „just-in-time”.

Oto cztery kluczowe kroki optymalizacji magazynu i zaangażowania zespołów:

  1. Podnoszenie świadomości wśród menedżerów;
  2. Wprowadzenie wskaźników wydajności;
  3. Regularna komunikacja KPI[1];
  4. Wprowadzenie aktywnego słuchania pracowników.

Szczegółowe informacje na temat tych kroków można znaleźć w naszym artykule na temat ciągłego doskonalenia.

Kierownik magazynu, który zarządza zasobami i zespołami materiałowymi, zajmuje kluczowe stanowisko dla płynnego przebiegu pracy w magazynie i jego usprawnienia.

Żadna metoda nie jest korzystniejsza od drugiej. Aby osiągnąć cele w zakresie wydajności i rentowności, należy raczej zastosować kombinację wszystkich tych uzupełniających się strategii.

Wydajna praca w magazynie wyposażonym w efektywny sprzęt

Jesteśmy przekonani, że uzupełniając metody pracy efektywnymi produktami, firmy mogą zwiększyć swoją wydajność i satysfakcję swoich pracowników z pracy, czy to w magazynie, w biurze, czy w domu.

Magazynowanie zapewniające efektywną pracę w magazynie

Wszystkie powyższe podejścia zgadzają się w jednym: czyste i zorganizowane środowisko pracy zwiększa efektywność. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiednich mebli do przechowywania: szafy z regulowanymi szufladami i/lub półkami, szafki komputerowe ze schowkami, szafki narzędziowe, szafki z drzwiami przesuwanymi (z witrynami i bez), szafy konfigurowalne, szatnie, magazyny na narzędzia itp. Dla każdego mamy to, co zaspokoi wszystkie jego potrzeby! Jak powiedział kiedyś szkocki autor Samuel Smiles: „Miejsce na wszystko i wszystko na swoim miejscu”.

Oznaczenia podłóg zapewniające bezpieczną pracę w magazynie

Aby zoptymalizować bezpieczeństwo i organizację magazynu, ważne jest oznaczenie wejść, kierunków przepływu i stref niebezpiecznych w języku zrozumiałym dla każdego pracownika magazynu, poprzez oznaczenia podłóg. Za pomocą aplikatora taśmy z łatwością nałożysz oznaczenia podłogowe w odpowiednich kolorach.

Na przykład, zgodnie z Dyrektywą europejską 92/58/EWG:

  • Kolor czerwony oznacza zakaz, zagrożenie lub materiały i wyposażenie zabezpieczające przed pożarem;
  • Żółty lub pomarańczowy to sygnał ostrzegawczy;
  • Niebieski oznacza obowiązek;
  • Kolor zielony oznacza ewakuację lub pierwszą pomoc.

Do oznakowania przeszkód lub stref niebezpiecznych stosuje się żółto-czarne lub czerwono-białe paski. Wreszcie kolorowe paski (często białe) umieszczane na ziemi służą do oznaczania ciągów komunikacyjnych, zwłaszcza dla kierowców wózków widłowych.

Oprócz taśmy do oznakowania miejsc składowania lub dróg transportowych można zastosować inne dodatkowe elementy oznakowania takie jak strzałki, krzyżyki, nóżki, kształty T lub L.

Kosze i karty dla lepszego prewencyjnego uzupełniania zapasów

Dla efektywniejszego zarządzania zapasami, możesz zastosować metodę Kanban, a zwłaszcza system podwójnych przegródek. Dla każdego produktu muszą być dostępne co najmniej dwie przegródki. Pierwsza przegródka znajdująca się z przodu stanowi zasoby operacyjne. Druga przegródka (lub dodatkowe przegródki) znajdująca się z tyłu stanowi zasoby rezerwowe. Pod pierwszą przegródką znajduje się karta „Kanban” z nazwą produktu, jego obrazkiem i ewentualnie innymi informacjami. Gdy ta przegródka się opróżni, karta będzie widoczna dla wszystkich, na przykład dzięki etykiecie lub uchwytowi na dokumenty i sygnalizuje konieczność uzupełnienia zapasów. Drugi przegródka przejmie wówczas funkcję zapasów operacyjnych do czasu uzupełnienia zapasów.

Ergonomiczne produkty dostosowane do zadań fizycznych

Ergonomiczne środowisko pracy pomaga zachować komfort, zdrowie i bezpieczeństwo Twojego zespołu. Dotyczy to szczególnie pracy w magazynie, która często wiąże się z trudną pracą fizyczną: przenoszeniem ładunków, powtarzalnymi ruchami, długotrwałym staniem, dużym tempem pracy, narażeniem na niskie temperatury itp. Bardzo często prowadzi to do zawodowych chorób fizycznych, zwanych także schorzeniami układu mięśniowo-szkieletowego (MSD). Obecnie 58% europejskich pracowników uważa, że ​​cierpi na jedną lub więcej chorób układu mięśniowo-szkieletowego. Chodzi tu głównie o bóle w dolnej części pleców oraz bóle mięśni kończyn górnych.

Oprócz zapobiegania ryzyku chorób układu mięśniowo-szkieletowego, zapewnienie ergonomicznego sprzętu jest motorem motywacji, zaangażowania, a tym samym wydajności pracowników firmy. Dlatego ważniejsze niż kiedykolwiek jest zapewnienie, aby miejsca pracy były zaprojektowane z myślą o ludziach, którzy z nich korzystają. W magazynie ergonomiczne wyposażenie można dostosować do każdego rodzaju sytuacji i czynności.

Stanowiska warsztatowe

Szczególną uwagę należy zwrócić na siedzenie na stanowiskach warsztatowych. Możesz zdecydować się na wysokie krzesełko, na którym możesz siedzieć i stać, lub krzesło warsztatowe, w którym możesz regulować wysokość siedziska i podnóżka.

Praca stojąca

Do pracy wymagającej wielogodzinnego stania niezbędna jest mata przeciwzmęczeniowa. Idealnie powinna mieć ścięte krawędzie, aby zapewnić bezpieczeństwo i łatwe przemieszczanie personelu i wózków. Ten rodzaj maty wspomaga krążenie krwi, łagodzi bóle pleców, zmniejsza zmęczenie oraz izoluje od hałasu, zimnej podłogi i ewentualnych wibracji.

Praca operatora

Operatorzy powinni używać mobilnego stołu podnośnego, wózka widłowego lub składanego wózka ręcznego do podnoszenia i przenoszenia ciężkich ładunków. Tego typu sprzęt do przechowywania pomaga wyeliminować niepotrzebne pochylanie się do przodu i napięcie mięśni, zapobiegając w ten sposób bólom pleców.

Stanowiska pakowania

Na stanowiskach pakowania wymagających wysiłku fizycznego i powtarzalnych ruchów pracownicy muszą być odpowiednio wyposażeni. Najlepszym wyposażeniem jest kompletny stół do pakowania, na którym wszystko jest pod ręką, a także odpowiednie narzędzia, takie jak ergonomiczny dyspenser taśmy. Dzięki niewielkiej wadze stołu wyposażonego w regulowany hamulec, wysuwane ostrze oraz rączkę dopasowującą się do kształtu dłoni, jest łatwy w obsłudze. Ponadto przygotowanie zamówienia jest bezpieczne.

Manutan EXPERT codziennie na magazynie wspiera Cię w wydajnej pracy. Dzięki produktom codziennego użytku w niskich cenach poprawa wydajności pracowników i warunków pracy jest teraz dostępna dla wszystkich.

Aby uzyskać więcej informacji, pobierz nasz przewodnik „Well-working”.