
Zapoznaj się z parametrami. Palety – rodzaje oraz rozmiary palet
Dla każdej palety są podane wymiary, czyli długość, szerokość i wysokość. Jeśli wiesz, jaki towar będziesz przewoził i na co załadujesz palety, pomyśl o maksymalnym wykorzystaniu wymiarów palety. Ładunek nie może wystawać poza zewnętrzne krawędzie palety. Następnie umieszcza się je obok siebie w przestrzeni ładunkowej (na przykład samochodu), tak aby się nie przemieszczały. Konstrukcja z palet musi być stabilna.
Ponadto wskazana jest odpowiednia liczba wejść, czyli przestrzeni, w których paleta może zostać uchwycona przez urządzenie manipulacyjne (najczęściej wózek paletowy). Wyróżniamy palety dwuwejściowe – miejsce jest tylko z dwóch stron palety oraz palety czterowejściowe, które można odebrać z dowolnego miejsca.
Ważną rolę odgrywa również nośność (lub maksymalne obciążenie) palety. Rozróżniamy nośność dynamiczną i statyczną.
- Nośność statyczna: paleta z ładunkiem stoi równo na solidnym podłożu i nie przesuwa się wraz z nim.
- Pojemność dynamiczna: paleta z towarem jest w ruchu, np. podczas załadunku i rozładunku towaru.
Nośność zależy również od rozłożenia materiału – mniejsza nośność dotyczy towarów ułożonych losowo, wyższą nośność można uzyskać przy równomiernym wykorzystaniu całej powierzchni palety.
Jeśli chodzi o materiały, to najczęściej mamy palety drewniane, plastikowe i metalowe.
Palety drewniane – rodzaje
Jak sama nazwa wskazuje, europalety są najbardziej popularne w Europie, skąd rozpowszechniły się na całym świecie. Ich parametry określa norma europejska UNE–EN 13698–1. Mówi ona na przykład, że europaleta musi mieć 78 gwoździ wbitych w określonych miejscach i ścięte krawędzie słupów.
Rozmiar europalety to 1200 × 800 mm. Jest to wielokrotność wymiarów standardowych pojemników z tworzywa sztucznego, które są często używane do transportu i można je optymalnie rozłożyć na palecie. Waga europalety waha się w granicach 20-25 kg w zależności od gatunku drewna.
Nośność europalet wynosi od 1000 do 1500 kg w zależności od rozłożenia materiału.
Zalety europalet:
- można ich używać w dowolnym systemie przechowywania,
- nadają się również do magazynów automatycznych,
- można na nie załadować prawie każdy towar,
- można ich używać wielokrotnie (można je sprzedawać po użyciu).
Wady palet euro:
- paleta nie może się zamoczyć, ponieważ może to spowodować powstanie pleśni i gnicie drewna,
- istnieje ryzyko zaatakowania drewna przez owady i szkodniki,
- drewno szybciej się zużywa,
- nie nadaje się do przewozu niektórych chemikaliów i artykułów spożywczych lub towarów wymagających szczególnej czystości i higieny.
Uwaga: Nie wszystkie palety drewniane o wymiarach 1200×800 mm to europalety. Prawdziwa europaleta ma wypalone oznaczenie EUR. Inne palety drewniane są „w typie europalet”.
Można też spotkać się z określeniem półpaleta. Jest to paleta drewniana o wymiarach 800 i 600 mm. Można jej używać do transportu oraz do ekspozycji towaru w sklepie.
Wykorzystanie palet: palety jednorazowe na towary nietypowe
Do jednorazowego użytku produkowane są np. palety o nietypowych kształtach, które nie spełniają żadnych norm mogących zapewnić bezpieczeństwo podczas wielokrotnego użytkowania. Wykonane są one najczęściej z płyty wiórowej lub drewna drugiego gatunku. Nie nadają się do długotrwałego przechowywania.
Innym najczęściej spotykanym rodzajem palet są palety plastikowe. Większość plastikowych palet, podobnie jak drewniane, można używać wielokrotnie. A jeśli ulegną zniszczeniu, nie trzeba ich wyrzucać, można je poddać recyklingowi.
Palety plastikowe są wykonane z nieszkodliwego dla zdrowia materiału, który jest odpowiedni dla przemysłu spożywczego lub ładunków o wyższych wymaganiach dotyczących czystości i higieny. Wykorzystywane są również do transportu niektórych chemikaliów czy w przemyśle farmaceutycznym.
Dodatkowo niektóre plastikowe palety mają antypoślizgową powierzchnię, która zapobiega wypadkom podczas transportu i przechowywania na wózku.
Nośność dynamiczna palet plastikowych wynosi zwykle około 1000 kg, co odpowiada paletom drewnianym. Są jednak znacznie lżejsze.
Zalety palet plastikowych:
- wytrzymują temperatury od -30 do 70°C,
- są odporne na wilgoć i pleśń,
- są łatwe w konserwacji,
- są bardziej odporne na uderzenia niż drewno,
- są bezpieczniejsze w obróbce, w przeciwieństwie do drewna nie tworzą wiórów.
Wady palet plastikowych:
- nie można ich naprawić (w przeciwieństwie do drewnianych), jeśli uszkodzona jest tylko jedna część,
- są podatne na odkształcenia spowodowane przeciążeniem.
Palety – rodzaj: palety metalowe do transportu ciężkich towarów
Palety metalowe wykonane są z metalu lub stali. Dzięki temu mają dużą nośność statyczną 4000-5000 kg i są najczęściej stosowane w przemyśle maszynowym, motoryzacyjnym i metalurgicznym.
Aby zapobiec przesuwaniu się materiału, czasami umieszcza się na nich warstwę płyty OSB lub PCV. Trzeba jednak obchodzić się z nimi bardzo ostrożnie, zwłaszcza w regałach zrzutowych, ze względu na sztywność metalu i jego podatność na odkształcenia.
Palety metalowe są dostępne w wielu rodzajach. W Manutan znajdziesz palety wykonane według standardu i wymiarów drewnianych europalet, ale także palety płotowe z przedłużonymi ścianami bocznymi do transportu materiałów wielkogabarytowych lub niejednorodnych.
Przechowywanie palet
Pełne i puste palety są układane w stosy, tzn. układane jedna na drugiej. Ładunek (lub palety ułożone jedna na drugiej) nie może wystawać poza zewnętrzne krawędzie palet. Ładunek nie może odchylać się w żaden sposób i być chwiejny, aby nie zsunął się podczas przenoszenia.
Większość plastikowych palet dobrze układa się w stosy, ponieważ mają wydrążone nogi, które do siebie pasują. Puste palety zajmują wtedy minimum miejsca.
Na puste palety lub palety wycofane z użytkowania (np. z powodu uszkodzenia) należy zarezerwować specjalne miejsce w magazynie i tylko tam je przechowywać.
Aby uzyskać więcej informacji i porad dotyczących wyboru palet, skontaktuj się z naszym przedstawicielem handlowym. Przydatne mogą być na przykład:

Paleta euro drewniana, 14,4 x 120 x 80 cm – znajduje zastosowanie we wszystkich branżach wymagających składowania i transportu towaru.

Paleta plastikowa Manutan, 11,5 x 60 x 40 cm. Wykonana jest z drewna i umożliwia chwycenie ze wszystkich czterech stron. Jest lekka i przystosowana do stertowania, z możliwością mycia myjką wysokociśnieniową oraz środkami dezynfekującymi. Paleta nadaje się w całości do recyklingu.

Paleta metalowa – paleta z płozami, do wszechstronnego zastosowania w przemyśle maszynowym, odlewnictwie oraz w innych dziedzinach, o wymiarach 15 x 120 x 100 cm i nośności statycznej do 4000 kg.