Zmniejsz ilość odpadów w swojej firmie – podpowiadamy, jak to zrobić

Zarządzanie odpadami w firmie to ważne i odpowiedzialne zadanie. Regulują je przepisy, do których każdy przedsiębiorca musi się dostosować. Osobną sprawą jest jednak taka gospodarka odpadami firmy, by znacząco zmniejszyć ich ilość, a nawet dodatkowo na nich zarobić! Zastanawiasz się, jak to możliwe? Ten artykuł wyjaśnia, jak zredukować odpady firmy i jak pozbyć się ich nadmiaru, nie płacąc […]

Zarządzanie odpadami w firmie to ważne i odpowiedzialne zadanie. Regulują je przepisy, do których każdy przedsiębiorca musi się dostosować. Osobną sprawą jest jednak taka gospodarka odpadami firmy, by znacząco zmniejszyć ich ilość, a nawet dodatkowo na nich zarobić! Zastanawiasz się, jak to możliwe? Ten artykuł wyjaśnia, jak zredukować odpady firmy i jak pozbyć się ich nadmiaru, nie płacąc za to ani złotówki, a nawet na tym zarabiając.

Gospodarka odpadami w firmie – sortowanie to obowiązek i podstawa zrównoważonego zarządzania

Każde gospodarstwo domowe oraz każda firma w Polsce ma od kilku lat obowiązek sortować śmieci zgodnie z zasadami opisanymi m.in. w Rozporządzeniu Ministra Klimatu. W wiatach śmietnikowych, w pomieszczeniach socjalnych i na korytarzach zakładów pracy umieszczone są różnokolorowe pojemniki na śmieci, do których należy wyrzucać posegregowane odpady. Zwykle są to pojemniki na plastik i metal, na szkło, na odpady organiczne oraz na odpady zmieszane. Pracodawca ma obowiązek dostarczyć odpowiednio oznakowane kosze na śmieci, a każdy pracownik sortować odpady generowane w firmie zgodnie z zasadami określonymi w Rozporządzeniu i w katalogu odpadów. Jeśli zakład generuje odpady niebezpieczne, konieczne jest zachowanie dodatkowych środków ostrożności i stosowanie się do odpowiednich przepisów dotyczących ich przechowywania i odbioru.

Odpady komunalne w firmie są odbierane na podstawie umowy zawieranej z zakładem zajmującym się odbiorem śmieci. Nie można ich tak po prostu wyrzucić do śmietnika miejskiego, nawet jeśli jest on ogólnie dostępny. Co ważne, pojemniki do sortowania śmieci do zakładu pracy można w niektórych przypadkach otrzymać na podstawie umowy odbioru odpadów. Jeśli umowa tego nie uwzględnia, przedsiębiorca musi zakupić odpowiednie kosze i worki na śmieci we własnym zakresie. Odpady w małej firmie, która generuje jedynie śmieci rodzajów podobnych jak gospodarstwa domowe, można w niektórych przypadkach wyrzucać do pojemników komunalnych, ale wymaga to uzgodnienia z gminą i oczywiście stosownej opłaty.

Zarządzanie odpadami w przedsiębiorstwie – sprzedaj, nie wyrzucaj

Gospodarka odpadami w przedsiębiorstwie produkcyjnym powinna być przemyślana. Oznacza to nie tylko stosowanie się do obowiązujących przepisów i ochronę środowiska naturalnego, ale także dążenie do jak największego zredukowania ilości odpadów, które trafią na wysypisko.

Jeśli przedsiębiorstwo generuje dużo odpadów organicznych, można przeznaczyć je na przykład na kompost. Można też umówić się z firmą zajmującą się przetwarzaniem biomasy, która nie tylko odbierze odpady bio, ale też za nie zapłaci lub wykona inną usługę w ramach współpracy.

Zarządzanie odpadami w przedsiębiorstwie generującym dużo kartonów może uwzględniać ich sprzedaż na makulaturę, za co firma otrzyma dodatkowe pieniądze, które można będzie przeznaczyć na przykład na lepsze oznakowanie kontenerów na śmieci lub plakaty wyjaśniające zasady segregowania odpadów. Odpady w firmie produkującej meble z drewna to między innymi duża ilość trocin. Można je sprzedać na ściółkę lub do innych celów. Nie wszystkie odpady trzeba wyrzucać – niektóre z nich mogą dać całkiem pokaźny przychód. Segregowanie i recykling odpadów w firmie opłaca się także dlatego, że zmniejsza ilość nieprzydatnych śmieci i częstotliwość ich odbioru, czyli należność dla firmy odbierającej odpady firmy.

Gospodarka odpadami firmy – zasady bezpieczeństwa

Zarządzanie odpadami w przedsiębiorstwie musi uwzględniać także odpowiednie ich przechowywanie do momentu, gdy zostaną odebrane przez firmę utylizującą odpady lub kupującą surowce poprodukcyjne na własne potrzeby. Należy zabezpieczyć je przed zepsuciem/zgniciem oraz kradzieżą. Oprócz odpowiednich, zamykanych kontenerów, przydatne są również zamykane wiaty śmietnikowe. Wybierając pojemniki na odpady, które będą stały na zewnątrz, warto zwrócić uwagę na jakość materiału, z jakiego są wykonane. Powinien być on odporny na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych i na promieniowanie UV. Różne kolory pojemników ułatwiają segregację odpadów. Warto je też czytelnie oznakować.

W Manutan znajdziesz przydatne produkty do sortowania śmieci oraz do zmniejszenia ilości odpadów organicznych (praktyczne kompostowniki), takie jak:

  • Plastikowe zewnętrzne pojemniki na odpady Manutan, pojemność 1100 l. Kod SKU: 1501485
  • Plastikowe pojemniki zewnętrzne na odpady segregowane, pojemność 100 l w wersji szarej z pokrywą. Kod SKU: 1501476
  • Zestaw 4 kolorowych plastikowych koszy na śmieci segregowane, pojemność 4×45, z piktogramami. Kod SKU: 007096
  • Wiata kryta z łukowym dachem Manutan. Kod SKU: 151238
  • Kompostownik Eco z podstawą, 470 l. Kod SKU: 1281073
  • Instrukcja segregacji odpadów – papier. Kod SKU: 19873698MR