Zwiększ bezpieczeństwo w firmie i na zewnątrz – lustra obserwacyjne oraz oznakowania budowlane i drogowe

Bezpieczeństwo w firmie i na terenie zewnętrznym do niej przynależnym, podobnie jak prawidłowe oznakowanie terenu budowy, to kwestie, których przestrzeganie normowane jest przez odpowiednie przepisy. Należy dołożyć wszelkich starań, by uczynić im zadość i zadbać o bezpieczeństwo i komfort pracowników, gości oraz wszystkich innych osób, które znajdą się na zarządzanym przez firmę terenie lub na placu budowy. Nie wiesz, […]

Bezpieczeństwo w firmie i na terenie zewnętrznym do niej przynależnym, podobnie jak prawidłowe oznakowanie terenu budowy, to kwestie, których przestrzeganie normowane jest przez odpowiednie przepisy. Należy dołożyć wszelkich starań, by uczynić im zadość i zadbać o bezpieczeństwo i komfort pracowników, gości oraz wszystkich innych osób, które znajdą się na zarządzanym przez firmę terenie lub na placu budowy. Nie wiesz, jakie znaki na drodze należy umieścić, gdzie kupić tablicę informacyjną na budowę i w jakich miejscach przydadzą się lustra obserwacyjne? Praktyczne wskazówki znajdziesz w tym artykule.

Znaki na drodze – gdzie i jak je umieścić?

To, ile jest znaków drogowych na danym terenie, regulują przepisy. Konieczne jest czytelne oznakowanie kierunku ruchu (znaki kierunkowe), nakazu skrętu w prawo czy zakazu wjazdu. Na prywatnej drodze wewnętrznej przyda się znak droga prywatna. Rura do znaku drogowego musi mieć odpowiednią wysokość, aby znak był dobrze widoczny. To istotne, ponieważ uchybienie w procedurach może skutkować sytuacją, kiedy znak drogowy nie jest ważny. Dzieje się tak, jeśli znak drogowynie spełnia wymagań i jest postawiony w nieprawidłowy sposób. Dlatego przy zakupie znaków drogowych i budowlanych należy upewnić się, że mają one certyfikat budowlano-techniczny wydany przez akredytowane laboratorium badawcze. Przepisy i warunki, jakie musi spełniać ustawienie znaku, są zawarte wRozporządzeniu Ministra infrastruktury z 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach oraz w jego załączniku dotyczącym wymogów odnośnie usytuowania znaków. Z rozporządzenia wynika na przykład, że rura do znaku drogowego powinna mieć minimum 2 m, licząc od poziomu drogi.

Gdzie kupić tablicę informacyjną na budowę?

Oznakowanie terenu budowy, czyli znaki budowlane BHP takie jak „Uwaga teren budowy” czy „Uwaga roboty budowlane” oraz tablica informacyjna, są niezbędne na każdym placu budowy (dotyczy to również obiektów przeznaczonych do rozbiórki). Znaki budowlane BHP mogą mieć również postać piktogramów (znaki budowlane graficzne). Ich ustawienie regulowane jest przez przepisy i muszą one pojawić się wszędzie tam, gdzie planowane jest rozpoczęcie nowej inwestycji wymagającej pozwolenia na budowę. Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa i zapobieganie nieszczęśliwym wypadkom. Znaki budowlane to w większości znaki ostrzegawcze – dla własnego dobra warto je dokładnie czytać i stosować się do ich zaleceń! Na terenie budowy (domu, garażu, obiektu usługowego, także w przypadku rozbiórki) konieczne jest również umieszczenie czytelnej tablicy informacyjnej. Zakup tablicy jest obowiązkiem inwestora – za jej brak grozi mandat w wysokości 500 zł, przy czym odpowiedzialność ponosi kierownik budowy. Tablica informacyjna powinna znajdować się na terenie budowy przez cały okres jej trwania. Gdzie kupić tablicę informacyjną na budowę? Bez problemu można kupić odpowiedni produkt w sklepach internetowych, w sklepach z materiałami budowlanymi lub w sklepach z akcesoriami BHP. Informacje, jakie należy zamieścić na tablicy, są określone w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 26 czerwca 2002 r. w sprawie dziennika budowy, montażu i rozbiórki, tablicy informacyjnej oraz ogłoszenia zawierającego dane dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia.

Tablica informacyjna na budowę powinna być wypełniona czytelnie, najlepiej drukowanymi literami (czarnymi – są dobrze widoczne na żółtym tle tablicy). Muszą znaleźć się na niej informacje takie jak:

  • nazwa robót,
  • termin robót (ich rozpoczęcie i zakończenie),
  • liczba pracowników na budowie.

Warto zwrócić uwagę przy zakupie produktu, czy tablica wykonana jest z wytrzymałego, odpornego na warunki atmosferyczne materiału (najlepiej sprawdza się PCV). Musi przecież wytrzymać w dobrym stanie cały czas, przez który trwa budowa.

Lustra obserwacyjne – do czego służą i kiedy są potrzebne?

Lustro wjazdowe, lusterko sferyczne, lustro drogowe, lustro kontrolne – to różne nazwy stosowane na użytek przydatnych akcesoriów, jakimi są lustra obserwacyjne. Dzięki zamontowaniu lustra drogowego przy wjeździe na parking lub na teren firmy łatwiej jest kontrolować ruch pojazdów i osób pieszych, dzięki czemu zwiększa się bezpieczeństwo. Z tego samego powodu dobrym rozwiązaniem jest lustro do garażu. Montuje się je przy wyjeździe, żeby kierowca widział, czy drogą dojazdową nie zbliża się jakiś pojazd lub pieszy. Tego rodzaju lustra obserwacyjne to często tak zwane paraboliczne lustra kontrolne w kształcie półkuli. Podobnego typu lustra obserwacyjne można montować również wewnątrz, na przykład w sklepie czy przy recepcji, by zwiększyć bezpieczeństwo i przejrzystość w pomieszczeniu.

W przypadku produktu, jakim jest lustro drogowe, cena zależy od kilku parametrów. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę materiał, z jakiego wykonane jest lustro wjazdowe. Dobrym wyborem są lustra obserwacyjne z odpornej na uszkodzenia powierzchni odblaskowej z polerowanej stali nierdzewnej i ze specjalną powłoką, która zapobiega zaparowaniu i chroni przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Ważnymi elementami są również rama lustra, uchwyt oraz słupek, do którego mocowane jest lustro drogowe (jest on zazwyczaj kupowany osobno).

Przy wyborze warto też zwrócić uwagę na kwestie takie jak średnica powierzchni odbicia i odległość obserwacyjna, jaką ma lustro drogowe. Ta ostatnia może wynosić 15, 20 lub 25 m.

W Manutan kupisz podstawowe znaki drogowe oraz lustra obserwacyjne. Nasze znaki kierunkowe i inne podstawowe znaki drogowe oraz znaki budowlane mają certyfikat budowlano-techniczny wydany przez akredytowane laboratorium badawcze Techniczno-badawczego instytutu budowlanego Praga, s.p.

Być może zainteresują cię następujące produkty:

  • Lustro drogowe okrągłe ze specjalnym wykończeniem powierzchni HYDRO odporne na negatywne czynniki pogodowe, kod SKU: 311080
  • Lustro Compact od Simplehuman ze zintegrowanym czujnikiem, kod SKU: 9730902MR

Czujnik aktywuje oświetlenie LED na krawędzi lustra, gdy się zbliżysz.

Oświetlenie LED jest wyposażone w światło Tru-lux o natężeniu 600 luksów. Ponadto lustro może symulować światło dzienne dzięki wskaźnikowi kolorów (CRI) wynoszącemu 90. To, w połączeniu z funkcją 3-krotnego powiększenia lustra, zapewnia, że każdy szczegół twarzy jest wyraźnie widoczny. Z tyłu lusterka znajduje się uchwyt pierścieniowy, który ułatwia trzymanie podczas użytkowania. Lusterko można ładować, a średnia żywotność baterii wynosi tydzień.

  • Kontrolne lustra paraboliczne, półkula, kod SKU: 151120
  • Znak „Zakaz wjazdu” z certyfikatem budowlano-technicznym wydanym przez akredytowane laboratorium badawcze Techniczno-badawczego instytutu budowlanego Praga, s.p., kod SKU: 19874111MR
  • Znak „Nakaz jazdy w prawo” (skręcanie za znakiem) z certyfikatem budowlano-technicznym wydanym przez akredytowane laboratorium badawcze Techniczno-badawczego instytutu budowlanego Praga, s.p., kod SKU: 19874147MR
  • Znak drogowy regulujący pierwszeństwo „Stop, daj pierwszeństwo jazdy” (A6) z certyfikatem budowlano-technicznym wydanym przez akredytowane laboratorium badawcze Techniczno-badawczego instytutu budowlanego Praga, s.p., kod SKU: 210032
  • Ostrzegawczy znak drogowy „Uwaga, próg spowalniający” (A7b) z certyfikatem budowlano-technicznym wydanym przez akredytowane laboratorium badawcze Techniczno-badawczego instytutu budowlanego Praga, s.p., kod SKU: 210021
  • Budowlana tablica informacyjna – ogłoszenie, kod SKU: 19873653MR