Przyjemniejsze lato w biurze. Wskazówki, jak uniknąć upału w biurze w słoneczne dni

Letnie dni zachęcają do wyjazdu na wakacje lub na basen, rzadziej do przebywania w nagrzanym słońcem biurze. Mamy dla Ciebie wskazówki, jak przetrwać lato w biurze, a nawet jak się nim cieszyć. Doradzimy, jak dobrać odpowiedni wentylator chłodzący, utrzymać znośną temperaturę w biurze czy jak zaaranżować zewnętrzne przestrzenie do wypoczynku.

jak przetrwać upały w biurze

Temperatura w miejscu pracy – jak pokonać upał w biurze?

Temperatury za oknem przekraczają trzydzieści stopni, w biurze jest duszno, a wentylatory chłodzące pracują na pełnych obrotach. Celem jest przede wszystkim odpowiednia temperatura w pomieszczeniach biurowych. Jak to zrobić? Oto kilka wskazówek:

  • Unikaj bezpośredniego światła słonecznego. Używaj osłon zewnętrznych, takich jak żaluzje, rolety lub markizy.
  • Użyj rolet wewnętrznych z tkaninami zaciemniającymi lub zwykłych żaluzji aluminiowych.
  • Przewietrz pomieszczenia wieczorem i wczesnym rankiem. Dzięki temu schładzasz powietrze i ściany w pomieszczeniu.
  • Gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 25°C, otwórz okna i drzwi, tak by stworzyć przeciąg – najlepiej te najbardziej oddalone od siebie, aby powietrze przepływało po całej przestrzeni.

Maksymalna i minimalna temperatura w biurze

Temperatury w biurze nie mogą rosnąć w nieskończoność – maksymalna temperatura w pracy określona jest przez Kodeks pracy i przepisy BHP.

I tak na przykład temperatura powietrza przy pracy siedzącej powinna wynosić nie więcej niż 28°C.

Jednak nawet w przypadku jej przekroczenia pracodawca jest prawnie zobowiązany do wprowadzenia odpowiednich środków zapobiegawczych dopiero po przekroczeniu 36°C. W przypadku prac siedzących (w przeciwieństwie do tych bardziej wymagających fizycznie) podwyższona temperatura w miejscu pracy nie jest uważana za zagrożenie dla zdrowia.

Jeśli obniżasz wysoką temperaturę w miejscu pracy za pomocą klimatyzacji, upewnij się, że różnica między temperaturą zewnętrzną a temperaturą w klimatyzowanym pomieszczeniu nie przekracza 5-6°C. Zgodnie z wymogami przepisów BHP minimalna temperatura w biurze może wynosić 18 stopni C.

Wysoka temperatura w miejscu pracy – wiatraki chłodzące i wentylatory

Gdy w Twoich biurach panują tropikalne temperatury, przestrzegaj kilku zasad, aby uniknąć komplikacji zdrowotnych:

  • Rozpocznij pracę tak wcześnie, jak to możliwe, aby uniknąć najgorszego upału.
  • Pij dużo płynów, zwłaszcza wody i wody mineralnej, ogranicz kofeinę.
  • Zasłoń okna i ubierz się w luźne, przewiewne materiały.
  • Użyj akcesoriów takich jak wiatrak chłodzący lub wentylator.

Wentylator – jak wybrać do biura?

Wybierając wentylator chłodzący, zwróć uwagę na 5 kluczowych parametrów, którymi są: przepływ powietrza, wielkość i typ wentylatora, pobór mocy, poziom hałasu oraz funkcje dodatkowe.

Możesz określić przepływ powietrza, obliczając objętość pomieszczenia, w którym umieścisz wentylator chłodzący. Objętość w metrach sześciennych można obliczyć, mnożąc długość, szerokość i wysokość pomieszczenia. Następnie mnożysz liczbę przez współczynnik dla liczby wymian powietrza w ciągu 1 godziny – różni się on dla różnych pomieszczeń:

  • dla salonu to 1-2 wymiany,
  • dla łazienek (o podwyższonej wilgotności) 5-8 wymian,
  • w przypadku powierzchni biurowych to 5-9 wymian,
  • dla kuchni (o podwyższonej wilgotności) 6-10 wymian powietrza.

Wielkość wentylatora (mierzona jako średnica śmigła) wskazuje moc urządzenia. Im większa średnica, tym większa objętość powietrza. Na przykład wiatraki chłodzące nablatowe lub stojące mają średnicę od około 30 cm do 50 cm. Duże wiatraki sufitowe osiągają średnicę do 135 cm.

Moc wentylatora odnosi się do zużycia energii przez urządzenie na godzinę, które zwykle wynosi od 15 do 70 W. Zwróć na to uwagę zwłaszcza w sezonie letnim, kiedy wentylator będzie włączony przez długi czas.

Hałas, jaki generuje wentylator chłodzący – do biur zalecane są wentylatory chłodzące o mniejszej lub średniej głośności do 50 dB. Tańsze wentylatory o wyższym poziomie hałasu przeszkadzałyby w pracy.

Sprawdź również poziomy intensywności wentylacji, stabilność oraz wytrzymałość wentylatora.

WSKAZÓWKA: Sprawdź pełną ofertę wentylatorów i klimatyzatorów w sklepie internetowym Manutan.

Pozwól swoim pracownikom odpocząć latem poza biurem

Strefy relaksu dla pracowników to przyjemna odskocznia od rutyny pracy (i gorących biur). Aranżując je, weź pod uwagę charakter pracy, jaką wykonują Twoi pracownicy.

  • Jeśli cały dzień spędzają w pozycji siedzącej, powinni móc przez chwilę pochodzić, postać lub poleżeć.
  • Jeśli spędzają cały dzień przed monitorem komputera, daj im możliwość porozmawiania ze współpracownikami.
  • Jeśli rozmawiają z klientami przez cały dzień, daj im szansę na chwilę ciszy.

Jeśli pozwala na to miejsce, wydziel osobne pomieszczenie do odpoczynku. Strefa relaksu powinna być wyposażona w wygodne kanapy, fotele i stoliki kawowe, tak by można było wspólnie napić się kawy. Zaaranżuj strefę relaksu w taki sposób, aby można było w niej również pracować, jeśli pracownicy tego zechcą.

Zaproponuj swoim pracownikom spędzającym dzień w biurze w pozycji siedzącej możliwość rozciągania się – zaopatrz strefę relaksu w pomoce do masażu, piłkę gimnastyczną, matę, a nawet drabinki.

WSKAZÓWKA: Biblioteka firmowa idealnie wpisuje się w strefę relaksu. Pracownicy mogą tam wypożyczać specjalistyczne książki lub czasopisma.

Strefa relaksu na zewnątrz

Ładna letnia pogoda zachęca do spędzania czasu na zewnątrz. Jeśli chcesz urządzić miejsce do siedzenia na zewnątrz dla swoich pracowników, weź pod uwagę następującą kwestię: czy będziesz korzystać z mebli ogrodowych przez cały rok, czy tylko kilka razy w roku podczas imprez firmowych?

Następnie zastanów się:

  • Czy meble ogrodowe będą na świeżym powietrzu, czy pod zadaszeniem?
  • Czy będą znajdować na zewnątrz przez cały rok?
  • Czy masz odpowiednie zaplecze magazynowe do ich przechowywania zimą?

Dopiero wtedy zdecyduj, jaki rodzaj mebli i jaki materiał wybrać. Na niestrzeżonych terenach otwartych wybieraj produkty kotwione do podłoża, które są bardziej stabilne i nie przyciągają złodziei.

Jeśli w naszym sklepie internetowym nie znajdziesz odpowiednich produktów, z przyjemnością przygotujemy indywidualną ofertę mebli i wyposażenia zewnętrznego. Po prostu skontaktuj się z biurem obsługi klienta lub naszym przedstawicielem handlowym.

Może zainteresują Cię następujące produkty:


Więcej powiązanych artykułów