
Jaki wózek widłowy kupić?
Wózki widłowe różnią się pod względem:
- sposobu obsługi i przeznaczenia,
- napędu (wózek widłowy elektryczny, gazowy, spalinowy),
- maksymalnej ładowności (400 kilogramów i 5 ton).
To, który wózek widłowy wybierzesz, zależy głównie od czynności, do której będzie on używany oraz od tego, czy będziesz się nim posługiwał wewnątrz magazynu, czy na zewnątrz.
Jaki typ wózka widłowego wybrać?
Wybierz typ wózka widłowego w zależności od tego, co i jak planujesz obsługiwać. Dostępne są następujące rodzaje wózków:
- Wózki widłowe czołowe: są uniwersalne, niezawodne, a dzięki różnym opcjom ustawienia, nośności i napędu można je stosować do każdego materiału w dowolnej operacji. Wózek widłowy czołowy nadaje się do wszystkich miejsc pracy.
- Wózek widłowy boczny: idealny do długich ładunków (na przykład długich desek lub paneli).
Możesz kupić wózek widłowy elektryczny z miejscem dla kierowcy, ale także wersję wózka widłowego obsługiwaną ręcznie.
Wózek widłowy – przepisy
Kursy na wózki widłowe gwarantują bezpieczeństwo obsługi. Prawo jazdy nie zawsze jest konieczne.
Zgodnie z przepisami tylko przeszkoleni pracownicy mogą prowadzić wózek widłowy lub tzw. jaszczurkę. Muszą przejść kurs bezpieczeństwa w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP), a jeśli korzystają z wózka również na drogach publicznych, muszą posiadać prawo jazdy. Nie wystarczy jednak prawo jazdy kategorii B. Uprawnienia na wózki widłowe są wydawane przez UDT na konkretny typ wózka: wózek widłowy zwykły (czołowy IIWJO) lub wózek specjalizowany (z wysięgnikiem, IWJO – wszystkie typy wózków).
Pracownik musi przejść szkolenie w zakresie typu wózka widłowego, który będzie obsługiwał. Za kurs zazwyczaj płaci pracodawca. Koszt uprawnień na wózki widłowe różni się w zależności od rodzaju uprawnień (cena zaczyna się od ok. 990 zł), a operator wózka elektrycznego musi powtarzać szkolenie raz w roku. Uprawnienia do kierowania wózkiem elektrycznym gwarantują większe bezpieczeństwo w miejscu pracy. Ich brak podlega karom.
Wózek widłowy z napędem: elektryczny, czyli przyjazny dla środowiska
Jaki wózek widłowy kupić do hali, a jaki na zewnątrz? Wybierz napęd w zależności od tego, czy będziesz używać wózka wewnątrz magazynu, czy raczej na zewnątrz hali.
Dostępne są 3 opcje napędu:
- Spalinowy silnik wysokoprężny: zazwyczaj wyposażone są w niego wózki widłowe terenowe.
- Silnik elektryczny: idealny w pomieszczeniach, w magazynach i halach do transportu materiałów na większe odległości. Silnik elektryczny jest cichszy (niż olej napędowy) i bardziej przyjazny dla środowiska. Często używane są wózki elektryczne ładowane z przodu.
- Napęd gazowy: podobnie jak wózek widłowy elektryczny jest przyjazny dla środowiska, ale konieczne jest zorganizowanie dostaw gazu, co przekłada się na wyższe koszty użytkowania.
Jeśli nie potrzebujesz transportować towarów na duże odległości, skorzystaj z wózków ręcznych – możesz użyć wózków niskiego podnoszenia np. do transportu europalet, a wózków wysokiego podnoszenia do układania lub składowania palet na półkach.
Wózek widłowy klasy premium powinien być wyposażony w najnowocześniejsze systemy sterowania i zapewniać wysoką stabilność. W ofercie Manutan znajduje się np. ręczny wózek widłowy BT Staxio z elektronicznym sterowaniem i podnośnikiem. Nasi przedstawiciele handlowi chętnie pomogą w doborze wózka widłowego dostosowanego do Twojej działalności. Możesz do nas zadzwonić, napisać e-mail lub porozmawiać na czacie.
Być może zainteresują Cię następujące produkty Manutan:


