Poradnik: Ekologiczne opakowania Manutan dla twojej firmy

Chroń środowisko naturalne, przyjmując nowe nawyki i wybierając opakowania ekologiczne. Pomoże ci w tym nasz przewodnik.

Opakowania przyjazne środowisku

Na całym świecie budzą się sumienia ekologiczne. Wszyscy stają się bardziej świadomi ekologicznie, ponieważ wspólnym celem jest ochrona planety i jej zasobów naturalnych. Używanie opakowań przyjaznych dla środowiska to coś, co powinno być na porządku dziennym, zwłaszcza w przypadku firm. Plastik, szkło, karton, papier, drewno: jaki jest najlepszy wybór, jeśli chodzi o opakowania ekologiczne? Oto nasz przewodnik, który pomoże ci wybrać opakowanie przyjazne środowisku.

Co to jest opakowanie ekologiczne?

Opakowanie przyjazne środowisku nadaje się do recyklingu. Takie opakowania wykonane są z materiału, który można przetworzyć w celu ponownego użycia. Ten rodzaj opakowania nazywany jest „ekologicznym”, ponieważ pomaga chronić środowisko za sprawą przekształcenia materiału, a nie produkcji opakowania od zera. Stosowanie opakowań nadających się do recyklingu jest skutecznym sposobem ochrony zasobów naturalnych, ponieważ zmniejsza ilość odpadów, a tym samym poziom zanieczyszczenia środowiska.

Jak sprawdzić, czy opakowanie nadaje się do recyklingu?

Produkty i opakowania używane na co dzień są oznaczone różnymi symbolami. Pozwalają odróżnić, co nadaje się do recyklingu, a co nie.

Znaki recyklingu i ich znaczenie

Symbol na opakowaniu - zielona kropka

Zielona kropka oznacza, że firma produkująca opakowanie lub produkt jest partnerem europejskiego programu eko-opakowania, dyrektywy w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych – 94/62/WE.

Wstęga Mobiusa

Ten symbol, zwany Wstęgą Möbiusa, wskazuje, że opakowanie nadaje się do recyklingu.

Symbol recyklingu
Recykling - symbol

Celem tych dwóch symboli jest poinformowanie konsumenta o procencie surowców z recyklingu użytych do wytworzenia opakowania lub produktu, na którym są umieszczone.

Symbol: wrzuć puste opakowanie do kosza!

Celem tego symbolu jest edukacja: po prostu zachęca konsumentów do wyrzucania odpadów do kosza.

Symbol: nie wyrzucać do kosza!

Ten symbol oznacza, że opakowania lub produktu nie należy wyrzucać do kosza na śmieci zmieszane, ale do konkretnego pojemnika.

Symbol: produkt, który nadaje się do recyklingu

Ten symbol znajduje się na wszystkich opakowaniach nadających się do recyklingu, jest to obowiązkowe oznaczenie.

Ten symbol informuje konsumenta o tym, że w składzie opakowania znajduje się plastik/tworzywo sztuczne, z uwzględnieniem akronimu jego materiału i kategorii. Liczba wskazuje konkretny rodzaj użytego plastiku.

Przeznaczony do opakowań szklanych, ten symbol oznacza, że należy je poddać recyklingowi.

Wszystkie opakowania aluminiowe nadające się do recyklingu są oznaczone w ten sposób.

Certyfikat FSC
Certyfikat PEFC

Te ekoetykiety wskazują, że opakowanie spełnia surowe kryteria mające na celu zmniejszenie jego śladu środowiskowego.

Co nie nadaje się do recyklingu?

Plastik to jeden z najtrudniejszych materiałów do recyklingu. Większość opakowań to tworzywa sztuczne. Aby wybrać opakowania nadające się do recyklingu, należy znać ich skład. W związku z tym wprowadzono system kodowania tworzyw sztucznych, ponumerowany od 1 do 7.

To kodowanie umożliwia identyfikację cech i właściwości różnych rodzajów tworzyw sztucznych oraz sprawdzenie, które opakowania z tworzyw sztucznych nadają się do recyklingu. Istnieją 4 rodziny tworzyw sztucznych: PP (polipropylen), PET (politereftalan etylenu), HDPE (polietylen o dużej gęstości) i LDPE (polietylen o małej gęstości).

Na przykład politereftalan etylenu, który jest używany do pakowania produktów takich jak butelki na napoje bezalkoholowe lub butelki na olej, jest tworzywem sztucznym kategorii 1, w 100 proc. podlegającym recyklingowi.

Polistyren (PS), który wcześniej nie nadawał się do recyklingu, teraz również może być mu poddany. Jest to interesująca zmiana, stosowana na szeroką skalę.

Co nadaje się do recyklingu i co z tego otrzymujemy?

Stosowanie ekologicznych opakowań wymaga dobrej znajomości surowców użytych do ich produkcji i możliwości ich ponownego przetworzenia.

Opakowania przyjazne środowisku i ekologiczne zachowanie

Obecnie panuje trend zero waste. Mając to na uwadze, coraz więcej sieci sklepów spożywczych oferuje sprzedaż produktów luzem na wynos w papierowych torebkach. Chodzi o to, aby zachęcić klientów do zaprzestania używania plastikowych toreb lub w najlepszym przypadku do przyniesienia własnego pojemnika.

W Manutan oferujemy opakowania przyjazne środowisku, ponieważ zależy nam na ochronie środowiska naturalnego. Aby dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z naszym poradnikiem nowych ekologicznych produktów biurowych i magazynowych.

Opakowania ekologiczne: przykłady

Opakowanie ekologiczne to takie, które najłatwiej poddaje się recyklingowi lub kompostowaniu, czyli jest biodegradowalne. Poniżej znajduje się lista najlepszych opakowań ekologicznych.

Ekologiczne opakowania Manutan

Drewno

Opakowania drewniane są najmniej szkodliwe dla środowiska. Powód jest prosty: to rodzaje opakowań, które najlepiej poddaje się recyklingowi i których produkcja ma najmniejszy wpływ na środowisko.

Szkło przeznaczone do recyklingu

Szkło wykonane jest z naturalnych materiałów, takich jak piasek, wapno i węglan wapnia. Można je przetwarzać w nieskończoność, co o jest jego największą zaletą. Z drugiej strony jego produkcja, transport i recykling wymagają znacznych ilości energii. Faktem pozostaje jednak, że możliwość wielokrotnego użytku czyni ze szkła świetne opakowanie ekologiczne.

Metal

Zaletą metalu jest łatwość recyklingu, który wymaga stosunkowo niewielkiej ilości energii. Ponadto opakowania metalowe nadają się do ponownego zastosowania.

Także szeroko stosowane w opakowaniach żywności aluminium w 100 proc. podlega recyklingowi i nie traci swoich właściwości fizykochemicznych. Chociaż do jego produkcji potrzeba sporo energii elektrycznej, recykling aluminium zużywa tylko 5 proc. tej wartości.

Plastik

Tworzywo sztuczne uważane jest za jeden z najmniej ekologicznych materiałów. Jednak poczyniono znaczne wysiłki, aby umożliwić jego recykling. Dlatego należy zwrócić uwagę na oznaczenia na opakowaniach, gdzie je wyrzucać, aby stosować w praktyce podejście ekologiczne. Opakowania plastikowe Manutan do wysyłki produktów, takie jak folia bąbelkowa, woreczki na dokumenty, a także pojemniki do przechowywania z recyklingu są doskonałymi przykładami lepszego wykorzystania plastiku.

Dlaczego warto używać opakowań kartonowych?

Koperty i opakowania tekturowe lub papierowe są w większości wykonane z drewna. Dlatego mają tę zaletę, że łatwo poddać je recyklingowi. Mogą przechodzić ten proces wielokrotnie. Co więcej, dzięki nieustannemu postępowi w recyklingu zabrudzone pudełka na żywność można teraz wrzucać do pojemnika przeznaczonego na opakowania kartonowe, ponieważ można je poddać recyklingowi, nawet gdy są brudne. Choć opakowania tekturowe wciąż są nieco droższe w zakupie niż plastikowe, to i tak mają lepszy stosunek jakości do ceny niż materiały ekologiczne, takie jak bambus, włókno z trzciny cukrowej czy skrobia kukurydziana, które są doskonałymi materiałami z ekologicznego punktu widzenia.

W Manutan oferujemy opakowania ekologiczne kartonowe wysokiej jakości, takie jak nasze pudła kartonowe z pojedynczym żłobieniem, nasze pudła z tektury podwójnie żłobkowanej lub nasze odporne na wstrząsy tekturowe pudła paletowe do transportu i wysyłki różnych produktów.

Dobre praktyki w zakresie opakowań przyjaznych środowisku

Oprócz wyboru materiału opakowaniowego należy przyjąć pewne przyjazne dla środowiska praktyki w celu ograniczenia śladu węglowego:

● Zmniejsz rozmiar i wagę opakowań, zwłaszcza do transportu, i unikaj w jak największym stopniu pustych przestrzeni w opakowaniach.

● Usuń niepotrzebne opakowanie. Nadmierne pakowanie, mające na celu upiększenie opakowania lub poprawę praktyczności, generuje więcej odpadów, a tym samym więcej sortowania i zanieczyszczenia.

● Wybór odpowiednich dostawców opakowań: coraz więcej z nich pracuje z materiałami, które są certyfikowane jako bardziej ekologiczne.

Możliwe jest równoczesne stosowanie ekologicznych opakowań i praktyk, które przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju bez utraty wydajności lub jakości. Podejmowanie działań na rzecz ochrony środowiska naturalnego w żaden sposób nie oznacza rezygnacji z satysfakcji konsumenta.