Przestrzeń do pracy: istotny czynnik, który wpływa na jakość życia zawodowego oraz produktywność

Jaki wpływ na produktywność ma przestrzeń, w której pracownik wykonuje swoje obowiązki? W niniejszym artykule analizujemy m.in. skutki upowszechnienia się rozwiązań takich jak home office i flex office.

Przestrzeń do pracy a jakość życia zawodowego

Pracujesz zdalnie czy w siedzibie pracodawcy? To bardzo ważna kwestia, szczególnie w kontekście kryzysu związanego z koronawirusem. Niezależnie od miejsca, pracodawca powinien zapewnić swoim pracownikom jak najlepsze warunki pracy. Bez względu na to, czy jest to przestrzeń wirtualna czy fizyczna, to jeden z najważniejszych elementów, mających wpływ na życie zawodowe oraz sumienność wykonywanych zadań.

Każde miejsce pracy powinno być dla pracowników komfortowe i przyjazne oraz pozytywnie wpływać na wykonywane przez nich zadania. Bardzo ważne jest także to, aby było bezpieczne i zdrowe dla osób w nim przebywających. Według badania przeprowadzonego przez Think Tank, aż 94% pracowników twierdzi, że wygląd miejsca pracy ma bezpośredni wpływ na ich wydajność.

„Koncepcje, konfiguracje i wyposażenie powstających miejsc pracy to już nie tylko kwestia estetyki, ale także narzędzie zarządcze i strategiczne, ponieważ mogą prowadzić do bardziej satysfakcjonującej i efektywnej współpracy […]. Projekt nowych miejsc pracy jest niezwykle ważny zarówno dla zadowolenia pracowników, jak i wykorzystania ogromnego potencjału pod względem wydajności, który firmy mogą wykorzystać” – Alexandre Jost, założyciel Fabrique Spinoza.

Zmiana miejsca pracy

Przeniesienie się z biura na home office, flex office lub telepracę to ogromna zmiana, która wielu osobom dostarczyła nowych wrażeń. To rewolucyjne podejście do pracy przyniosło pracownikom satysfakcję oraz możliwości rozwoju osobistego. Dzięki niemu znalezienie równowagi między życiem prywatnym a zawodowym jest znacznie prostsze, niż było wcześniej. Poza tym większa satysfakcja z pracy przekłada się również na zwiększenie ogólnego sukcesu firmy.

Pandemia koronawirusa w ogromnym stopniu przyczyniła się do rozpowszechnienia pracy zdalnej. Sprawiła, że poprawiła się higiena w miejscach pracy, a od całego społeczeństwa wymagane jest zakrywanie ust i nosa. To wpływa na ciągły postęp i lepsze zorganizowanie przestrzeni do pracy.

Wspólna praca to lepiej spędzony czas

Rozwój miejsc pracy typu „flex office” przekształca klasyczne przestrzenie biurowe w centra współpracy, które są lepiej przystosowane do wymiany wiedzy i spotkań. Każda wspólnie spędzona chwila wpływa na produktywność i satysfakcję z pracy.

Aby „flex office” odnosiło sukces, należy uczynić z niego przyjazne miejsce spotkań. Nie oznacza to jednak, że pracownicy będą ten czas marnować. Wręcz przeciwnie, takie działanie pozytywnie wpływa na interakcje całego zespołu. Dzięki temu stworzysz kreatywne i pozytywne środowisko pracy.

Postaw na niezależność

Aż 88% pracowników i 71% pracodawców twierdzi, że ich wydajność wzrosła dzięki pracy zdalnej. Dlaczego tak się dzieje? Dzięki odpowiedniej organizacji pracy i większej niezależności osób pracujących poprawiają się ich stosunki z firmą. Ludzie są również mniej zmęczeni, gdyż nie muszą tracić czasu, dojeżdżając do biura, a to znacznie zwiększa ich produktywność.

Współpraca zespołu

Zadbaj nie tylko o fizyczną przestrzeń do współpracy, liczy się także ta wirtualna. Dzięki odpowiednim narzędziom do współpracy zauważysz wzrost wzajemnego zaufania członków zespołu oraz ogólną poprawę ich życia zawodowego. Takie dane potwierdza 65% pracowników.

Redukcja nieprzyjemnych dźwięków w otoczeniu

Aż 59% pracowników twierdzi, że w pracy bardzo przeszkadzają im nieprzyjemne dźwięki pochodzące z otoczenia. Ma to swoje konsekwencje, takie jak zwiększenie stresu i zmęczenie, podniesienie ciśnienia krwi oraz zaburzenia snu. Negatywnie wpływa na relacje międzyludzkie i na produktywność osób zatrudnionych. Warto przemyśleć zainstalowanie w biurze specjalnych, wygłuszających paneli lub zainwestować w słuchawki dźwiękoszczelne.

Zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego to poważny problem

Aby móc cieszyć się zdrowiem i świetną kondycją przez długie lata, warto zadbać o ciche i dobrze oświetlone otoczenie, zarówno w domu, jak i w miejscu pracy. Ważne jest również wyposażenie tych miejsc w ergonomiczne urządzenia i meble.

O co należy zadbać w pierwszej kolejności? Właściwa postawa może wiele zmienić. To schorzenia układu mięśniowo-szkieletowego są przyczyną aż 87% wszystkich chorób zawodowych. Ponadto, niezależnie od rodzaju wykonywanego zawodu, mają ogromny wpływ na produktywność. Zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego odpowiadają za:

  • 860 000 straconych dni roboczych rocznie w zakresie transportu,
  • 1,5 miliona straconych dni roboczych rocznie w zakresie handlu,
  • 930 000 straconych dni roboczych rocznie w zakresie przemysłu spożywczego,
  • 440 000 straconych dni roboczych rocznie w zakresie higieny,
  • 1,8 miliona straconych dni roboczych rocznie w zakresie budownictwa,
  • 2,3 miliona straconych dni roboczych rocznie w zakresie opieki zdrowotnej.

Poprawa jakości powietrza

Jeśli należysz do grona pracowników zdalnych, regularnie wietrz pokój, w którym pracujesz. Zdrowe powietrze przekłada się na lepiej wykonywane zadania zespołu o 8% do 11%. To realnie wpłynie na Twoją wydajność! Świeże powietrze zapewnia odpowiednią dawkę tlenu mózgowi, który jest niezbędny dla jego efektywnej pracy.

Naturalne światło to najlepsze światło

Naturalne światło poprawia wydajność i produktywność pracowników. Jeśli pracujesz w domu, znajdź najlepsze miejsce, gdzie masz do niego dostęp. Światło słoneczne wspiera:

  • metabolizm,
  • równowagę hormonalną,
  • układ odpornościowy,
  • odnowę komórkową.

Osoby, które pracują przy sztucznym świetle, śpią o średnio 46 minut krócej niż osoby, które preferują światło słoneczne. Do tego dochodzi zwiększony stres, który znacznie obniża wydajność pracowników.

Korzystaj z dobrodziejstw natury

Zielone rośliny w miejscu pracy zmniejszają stres oraz pozytywnie wpływają na zdrowie i produktywność pracowników. Są ukojeniem dla zmęczonych oczu, a także wprowadzają do wnętrz biur pozytywną i przyjazną atmosferę. Ponadto rośliny takie jak skrzydłokwiat, bluszcz pospolity, epipremnum czy sansewieria oczyszczają powietrze.