Szatnia dla pracowników: czego nie powinno w niej zabraknąć?

Szatnia pracownicza to pierwsze miejsce, które Twoi pracownicy widzą, kiedy przychodzą do pracy, i ostatnie, które widzą przed wyjściem do domu. Doradzamy, jakie powinno być wyposażenie szatni, aby spełniała przepisy BHP i aby każdy czuł się w niej komfortowo.

Szatnia pracownicza - przepisy

Szatnie pracownicze – przepisy

Szatnia pracownicza to miejsce, które musi znaleźć się w zakładzie, gdzie pracownicy muszą nosić ubrania robocze i nie mogą się przebierać gdzie indziej ze względów higienicznych lub innych.

Wyposażenie szatni dla pracowników i jej wymiary określają przepisy Kodeksu pracy. Zgodnie z art. § 111: „Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom pomieszczenia i urządzenia higieniczno-sanitarne, których rodzaj, ilość i wielkość powinny być dostosowane do liczby zatrudnionych pracowników, stosowanych technologii i rodzajów pracy oraz warunków, w jakich ta praca jest wykonywana”.

Szatnia – wymiary

Szatnie pracownicze powinny być wyposażone w ławki do szatni pracowniczych, gwarantujące miejsca siedzące dla co najmniej 50% pracowników najliczniejszej zmiany. Szerokość przejścia między dwoma rzędami szaf oraz głównych przejść komunikacyjnych powinna być nie mniejsza niż 1,5 m. Szerokość przejść między rzędami szaf a ścianą powinna być nie mniejsza niż 1,1 m. Wysokość pomieszczenia to minimum 2,5 m.

Szatnia dla pracowników powinna być również łatwo dostępna i konstrukcyjnie oddzielona od łazienki i od miejsca pracy. Na jedną osobę powinna przypadać powierzchnia 0,5 m2.

Szafki na ubrania i buty powinny być wykonane z gładkiego, odpornego na wilgoć materiału i mieć dobrą wentylację oraz być zamykane na klucz lub zamek elektryczny.

Przepisy BHP – szatnie

Normy określają również inne warunki, jakie spełniać musi szatnia dla pracowników.

Dwie osoby nie mogą użytkować tej samej szafki, nawet jeśli pracują na różnych zmianach i faktycznie się nie spotykają.

Szatnie pracownicze muszą być rozdzielone ze względu na płeć: w zakładzie musi być osobna szatnia damska i szatnia dla mężczyzn (wyjątek dotyczy tylko osób zatrudniających mniej niż 5 pracowników – w takim przypadku dozwolona jest szatnia koedukacyjna; wystarczy rozdzielić korzystanie z szatni dla kobiet i mężczyzn według okien czasowych).

Zawsze musi być o 10% więcej miejsc (szafki, wieszaki) niż aktualna liczba pracowników. A zatem jeśli masz 10 pracowników, potrzebujesz 11 szafek.

Jak wybrać rodzaj szafek do szatni pracowniczej?

Jeśli otrzymałeś zadanie zakupu szafek do nowej szatni pracowniczej, nie rozpaczaj. Oferta jest szeroka, ale po sprecyzowaniu podstawowych potrzeb szybko wybierzesz odpowiedni typ.

Przy zakupie szafek rozważ następujące kryteria:

  • stopień zanieczyszczenia odzieży roboczej,
  • rodzaj i objętość odzieży (czy pracownik posiada mundur lub kompletne wyposażenie – kask, okulary, buty),
  • wielkość i dostępność szatni,
  • czy pracownicy mają miejsce na przechowywanie kluczy (może lepszy będzie zamek szyfrowy).

Nasze wskazówki dotyczące optymalnego urządzenia szatni:

Pomyśl o charakterze pracy. Czy powoduje zabrudzenie ubrania roboczego? Jeśli tak, zapewnij pracownikom miejsce na oczyszczania ubrania z kurzu i pyłu przed wejściem do szatni. Jeśli nie masz na to miejsca, wybierz łatwo zmywalne podłogi i ewentualnie ściany i zadbaj o regularne sprzątanie.

Nie zapomnij też o temperaturze – nie pozwól, by pracownicy przeziębili się podczas przebierania (temperatura nie może spaść poniżej 20°C).

Jeśli praca przebiega w wilgotnym środowisku, wyposażenie szatni powinno uwzględniać suszarki.

Szafki i ławki to nie wszystko, jeśli chodzi o wyposażenie szatni. Każdy lubi przejrzeć się w lustrze, zajrzeć do kalendarza czy przeczytać ważną wiadomość od kierownika na tablicy magnetycznej przed rozpoczęciem zmiany. Pomyśl o tych szczegółach i nie zostawiaj gołych ścian.

Niech szatnia dla pracowników nie będzie ciemnym lochem. Jeśli brakuje w niej okien, zainwestuj w wysokiej jakości oświetlenie.

Rozważ zakup szafek na nowoczesne urządzenia – telefony komórkowe, laptopy lub tablety. Uzgodnij potrzeby z pracownikami. W dużych firmach, w których odbywają się spotkania z partnerami biznesowymi, szatnię można również umieścić w pobliżu sali konferencyjnej lub na korytarzu.

Miejsce pracy bez konieczności przebierania się w odzież roboczą

Jeżeli charakter pracy w danej firmie nie wymaga codziennego przebierania się w odzież roboczą, przepisy nakazują, by znalazła się wydzielona przestrzeń do przechowywania odzieży lub obuwia. Ta przestrzeń może być wspólna wszystkich pracowników.

Możesz użyć np. szafy z ławką i szafek na buty.

Podczas organizowania szatni należy pamiętać o miesiącach zimowych, objętości kurtek puchowych i kałużach, w których but pracownika może znaleźć się w drodze do pracy. Rekomendujemy wyposażenie wejścia do firmy w maty oraz wydzielenie miejsca na przechowywanie mokrych parasoli.

Jeśli masz stałych gości, przeznacz dla nich osobny wieszak i poproś pracowników, aby z niego nie korzystali.

Wyposażenie szatni: szatnia podstawowa, szatnie wieszakowe i szatnia przepustowa

Jeśli chcesz wydzielić osobne pomieszczenie na zmianę lub przechowywanie ubrań, wybierz szafę z wieszakami. Może być ona używana zarówno przez pracowników (nienoszących ubrań roboczych), jak i dla gości.

Zgodnie ze standardem musisz przestrzegać następujących zasad:

  • wieszaki muszą znajdować się 1500 mm od przeciwległej ściany,
  • do aranżacji dwustronnej w odległości co najmniej 1800 mm,
  • wieszaki przeznaczone dla osób dorosłych powinny być umieszczone na wysokości 1600–1800 mm od podłogi,
  • dla osób na wózkach inwalidzkich wieszaki powinny znajdować się 1000–1200 mm od podłogi.

Zalecamy umieszczenie pod wieszakami ławek z dolną półką na buty.

Jeśli odzież robocza jest mocno zabrudzona, wybierz dzieloną szafkę – jedną część na czystą odzież cywilną, a drugą na brudną odzież roboczą.

Jeśli praca w Twojej firmie wymaga noszenia kasku, butów i pełnego ubrania roboczego, nie oszczędzaj miejsca. Wieszak na płaszcze jest konieczny, jeśli chcesz zapobiec gnieceniu się ubrania.

Jeśli pracownicy nie przechowują wielu rzeczy, szafki skrzyniowe oszczędzają dużo miejsca. Minimalny rozmiar to 30 x 50 cm.

Szafa mobilna z zasilaniem na 30 laptopów może być wykorzystywana w salach konferencyjnych i konferencyjnych jako dodatek do szatni firmowej. Pracownicy i goście mogą zamknąć urządzenie w szafce i bezpiecznie je naładować, np. podczas lunchu.