Jak prawidłowo zapakować elektronikę, aby nie uległa uszkodzeniu podczas transportu?

Elektronika jest wrażliwa na transport. Zadbaj zatem odpowiednio o paczki z elektroniką, tak by sprzęt bezpiecznie dotarł do klienta. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami, jak chronić elektronikę przed wibracjami, wilgocią i wyładowaniami elektrostatycznymi.

jak zapakować produkty elektroniczne

Paczki z elektroniką – jak dobrze zapakować przesyłkę z elektroniką?

Firmy spedycyjne nie będą traktować twoich przesyłek z elektroniką z wyjątkową atencją. Zawsze oczekuj, że przesyłka może:

  • być narażona na naciski i wibracje wewnątrz samochodu,
  • być poddana naciskowi do 5-krotności własnej wagi,
  • być narażona na upadki i uderzenia, np. na przenośnikach taśmowych, z których paczki mogą spaść z wysokości 80 cm.

Prawdopodobnie będzie też obracana we wszystkie strony: przewoźnicy stosują różne metody, choć w zdecydowanej większości paczki umieszczane są na największej krawędzi względem środka ciężkości.

Elektronika należy do wrażliwych produktów w transporcie. Inne kategorie przesyłek to:

  • wyroby delikatne (szkło, porcelana itp.),
  • i wytrzymałe produkty (książki, tekstylia, części metalowe itp.).

Paczki z elektroniką: Opakowania sprzedażowe i transportowe

Elektronikę należy zawsze pakować w dwa rodzaje opakowań – najpierw w tzw. opakowania sprzedażowe, a następnie w opakowania wysyłkowe.

Opakowania handlowe są zwykle wyściełane lub kształtowane pod dany produkt. Rozpakowanie opakowania, w którym przechowywane jest urządzenie, to najważniejsza sprawa dla klienta. Producenci zwykle traktują to bardzo poważnie. Jeśli sprzedajesz tylko elektronikę, to nie zajmujesz się opakowaniem sprzedażowym, a jedyną troską jest końcowe opakowanie transportowe

Paczki z elektroniką: Jak zapakować większą elektronikę do wysyłki?

Zalecamy zapakowanie samej elektroniki w wodoodporne opakowanie, aby wytrzymała ewentualny kontakt z wodą. Nie muszą to być żadne skomplikowane materiały, wystarczy folia bąbelkowa lub folia stretch.

Większą elektronikę zapakuj w pudełko wykonane z co najmniej 5-warstwowej tektury, która zapobiegnie wyginaniu się nawet przy większym nacisku podczas układania pudeł w stos.

Wypełnij pudło tak, aby w środku nie było wolnej przestrzeni, a towar bezpiecznie trzymał się na swoim miejscu. Umieść wyściółkę od wszystkich czterech stron produktu, aby był chroniony przez wystarczającą warstwę, nawet jeśli pudełko zostanie odwrócone do góry nogami. Najskuteczniejsze są wkładki styropianowe i piankowe docinane na wymiar. Towar dokładnie do nich pasuje – inwestycja zwraca się w przypadku droższej elektroniki czy produktów, które są wieloletnim bestsellerem.

Ale jeśli sprzedajesz wiele różnych rodzajów towarów lub nie chcesz inwestować w arkusze styropianu, dobrymi pomysłem będą poduszki powietrzne lub wypełnienie z pianki flo-pack. Powietrze działa jak dobry amortyzator.

WSKAZÓWKA: Folia do tworzenia poduszek powietrznych zajmuje mniej miejsca w magazynie niż folia bąbelkowa. Z pomocą maszyny Mini Pakr tworzysz bąbelki tylko podczas pakowania towaru. Do wypełnienia tej samej przestrzeni wewnątrz pudełka zużyjesz mniej materiału niż przy użyciu folii bąbelkowej.

Nie polecamy wypełnień kartonowych do pakowania elektroniki. Czasami są na nich cząsteczki kurzu, które mogą dostać się do podzespołów elektronicznych. Lepiej nie ryzykować i zapakować sprzęt elektroniczny w nowe plastikowe opakowanie.

Paczki z elektroniką: Jak pakować komponenty elektroniczne

Mniejsze urządzenia i komponenty elektroniczne niekoniecznie muszą znajdować się w pudełku. Można też użyć na przykład kopert bąbelkowych.

Jeśli sprzęt ma ostre części, wybierz opakowanie odporne na przebicie.

Paczki z elektroniką: opakowanie antystatyczne

Podczas transportu elektroniki mogą wystąpić wyładowania elektrostatyczne, które w najgorszym przypadku mogą doprowadzić do zapłonu lub wybuchu. O ochronie przed wyładowaniami antystatycznymi pisaliśmy już w Magazynie. Przeczytaj, czym są produkty ESD i kiedy ich potrzebujesz.

Ciężarówki specjalizujące się w transporcie elektroniki często mają wyściełaną podłogę z antystatycznymi podkładkami. Jeśli jednak elektronika jest tylko jednym z wielu przewożonych artykułów, sprzęt może nie być chroniony przed wyładowaniami. Dlatego warto zabezpieczyć paczki z elektroniką, np. antystatyczną folię bąbelkową. Wspomniane już wypełnienie flo-pack również ma właściwości antystatyczne.

Końcowe wskazówki, jak wzmocnić markę za pomocą opakowań produktów, są następujące:

  • wykonaj taśmę samoprzylepną z własnym nadrukiem (logo, reklamacja),
  • lub kartony z własnym nadrukiem,
  • ewentualnie pieczątki z logo, które można wykorzystać do oznaczenia przesyłek,
  • pomyśl o kliencie, który będzie rozpakowywał paczkę. Do faktury dołącz kartę z podziękowaniami lub kod rabatowy na kolejne zakupy.

Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze materiałów opakowaniowych, skontaktuj się z naszymi przedstawicielem handlowym.


Więcej powiązanych artykułów