Oszczędzanie prądu – zalety pracy zdalnej. Wskazówki, jak oszczędzać prąd podczas pracy zdalnej

W obliczu wojny na Ukrainie i jej konsekwencji dla dostaw energii (wyższe ceny, ryzyko niedoborów itp.) poszczególne państwa intensyfikują działania na rzecz ograniczenia zużycia energii. Powszechne wprowadzenie pracy zdalnej pomaga w walce z kryzysem energetycznym. Aby te środki były skuteczne, firmy i pracownicy muszą przyjąć zrównoważone praktyki.

praca zdalna najlepsze sposoby oszczędzania energii

Jak oszczędzać prąd podczas pracy zdalnej – wskazówki dla pracowników

Praca zdalna to dla firmy doskonały sposób na zmniejszenie śladu węglowego. Jednak ten wybór jest nieskuteczny, jeśli wiąże się z nadmiernym zużyciem energii. Dlatego istotne jest uświadomienie pracownikom znaczenia zmian w zakresie polityki energetycznej. Przyjmując proekologiczne zachowania, zaoszczędzą pieniądze i przyczynią się do redukcji emisji dwutlenku węgla na całym świecie.

Dojazd do pracy

Lockdowny spowodowane pandemią COVID-19 zmusiły wielu pracowników do pracy zdalnej. W 2020 roku globalne emisje gazów cieplarnianych spadły o około 2.4 miliarda ton. Jednak do końca 2021 roku emisje te osiągnęły 36.3 miliarda ton, najwyższy poziom w historii. Dobrym rozwiązaniem jest powszechne wdrożenie pracy zdalnej.

Ponadto, aby zmniejszyć zużycie energii, ważne jest przemyślenie sposobu, w jaki podróżujemy. Istnieje kilka alternatyw dla podróży samochodem, które mogą sprawić, że dojazd do pracy będzie bardziej przyjazny dla środowiska: spacery, jazda na rowerze, transport publiczny, carsharing itp.

Jak oszczędzać prąd – zużycie energii elektrycznej podczas pracy zdalnej

Zużycie energii elektrycznej jest jednym z obszarów, które najłatwiej kontrolować. Oto kilka prostych działań, które pomogą obniżyć rachunki za gaz i prąd:

  • wyłączaj i odłączaj od zasilania nieużywane urządzenia;
  • sprawdzaj i konserwuj sprzęt elektryczny;
  • preferuj światło naturalne zamiast sztucznego;
  • wybierz jasny kolor ścian, aby pomieszczenia były bardziej doświetlone;
  • wyłącz światło, kiedy wychodzisz z pokoju.

Lampki biurkowe są korzystne dla zdrowia oczu. Energooszczędnym wyborem są żarówki o mocy od 4 do 5 W z klasą energetyczną A++, które zapewniają wystarczającą ilość światła.

Jak oszczędzać prąd: ogrzewanie

Obniżając temperaturę ogrzewania o jeden stopień, oszczędzasz 7% energii. Podczas pracy w domu zalecana temperatura to 19°C. Jest to możliwe nawet bez włączania ogrzewania. Jeśli temperatura wydaje się zbyt niska, najlepszym rozwiązaniem jest noszenie wielu warstw odzieży i wybieranie wysokiej jakości odzieży termicznej. Ważne jest również regularne wstawanie, rozciąganie się i wykonywanie ćwiczeń fizycznych.

Ogrzewanie domu jednorodzinnego jest czasem mniej wydajne niż ogrzewanie biura. W takim przypadku konieczne mogą być prace termoizolacyjne. Jest to ważny czynnik, który należy wziąć pod uwagę, gdy firma wdraża pracę zdalną. Może warto zdecydować się na pracę z domu latem i z biura zimą.

Jak oszczędzać prąd: cyfrowy ślad węglowy

A co ze zużyciem energii przez urządzenia elektroniczne? Praca zdalna wiąże się ze wzrostem wykorzystania narzędzi do wideokonferencji. Aby zmniejszyć zużycie energii, należy wybrać najbardziej energooszczędne aplikacje. Przesyłanie obrazu wideo zużywa dużo energii. Dobrym pomysłem jest preferowanie konferencji audio, gdy tylko jest to możliwe.

Wiadomość e-mail o rozmiarze 1 MB zużywa równowartość 60-watowej żarówki włączonej na 25 minut. Dlatego komunikowanie się za pomocą komunikatorów internetowych, zmniejszanie rozmiaru załączników i regularne czyszczenie skrzynki mailowej to działania przyjazne dla środowiska. Oczywiście pracownicy nie zobaczą tego na swoich osobistych rachunkach za prąd. Chodzi o ilość prądu zużywanego przez serwer.

Na poziomie indywidualnym odpowiedzialne korzystanie z urządzeń elektronicznych może realnie pomóc zaoszczędzić pieniądze. Pracownicy zaniepokojeni zużyciem prądu mogą przyjąć następujące praktyki:

  • zawsze używaj trybu „oszczędzania energii”;
  • wyłącz nieużywane funkcje (GPS, Wi-Fi, Bluetooth itp.);
  • zmniejsz jasność ekranu;
  • zmniejsz głośność urządzeń;
  • wyłącz podłączone urządzenia, których nie używasz (drukarka, głośnik itp.);
  • ustaw ekran komputera w stan uśpienia, gdy nie jest używany;
  • wyłącz ekran po 20 minutach nieużywania urządzenia;
  • odłącz lub wyłącz modem internetowy na noc;
  • zdobądź zapasowy przedłużacz.

Podłączone urządzenia zużywają dużo energii. Jeśli wprowadzisz powyższe praktyki do codziennego życia, możesz zmniejszyć zużycia energii elektrycznej przez komputer aż o połowę.

Praca zdalna – jak oszczędzać prąd: wskazówki dla firm

Jak efektywnie zaplanować pracę zdalną w swojej firmie? Stworzenie planu oszczędzania energii umożliwia ukierunkowanie na konkretne cele. Oto trzy sposoby podejścia do oszczędzania energii podczas wdrażania pracy zdalnej.

Ustal dni, w które wykonywana jest praca zdalna

Czy dni pracy zdalnej poszczególnych pracowników powinny być rozłożone na cały tydzień, czy też warto wybrać jeden dzień przeznaczony na pracę zdalną? Druga metoda jest lepszą opcją. Dzięki ustaleniu wspólnego dnia pracy zdalnej wpływ tego rozwiązania na zużycie prądu przez firmę będzie znacznie większy. Który dzień wybrać? Decydując się na zamknięcie niektórych budynków w piątki, możesz obniżyć koszty ogrzewania zimą.

praca zdalna jak ma wyglądać biuro

Oszczędzanie prądu – zalety pracy zdalnej: nowe oblicze biura

Analiza wykorzystania przestrzeni jest kluczowym krokiem, jeśli chodzi o plan, jak oszczędzać prąd. Wprowadzenie pracy zdalnej sprawia, że z biura korzysta się okazjonalnie. Elastyczne biuro to dobry sposób na oszczędzanie energii elektrycznej. Zasada jest następująca: mniej stanowisk pracy niż jest pracowników. Biurka nie są już przydzielane do konkretnej osoby, ale zajmowane zgodnie z dniami pracy zdalnej każdego pracownika. Takie podejście zmniejsza wielkość przestrzeni oraz koszty ogrzewania i klimatyzacji.

Jak zachęcić pracowników do pracy zdalnej?

Twoi pracownicy mogą niechętnie pracować z domu ze względu na bezpośredni wpływ takiego rozwiązania na ich rachunki za prąd i ogrzewanie oraz komfort pracy. Rozwiązaniem jest dodatek za pracę zdalną, którego celem jest zrekompensowanie zużycia energii elektrycznej spowodowanego pracą z domu. Nie zapomnij wziąć pod uwagę ergonomii stanowisk pracy swoich pracowników. Realnym wsparciem będzie ekologiczny i ergonomiczny sprzęt odpowiedni do pracy z domu.

Praca zdalna nie zawsze jest najlepszą opcją dla skutecznego planu oszczędzania energii. Podejmując na co dzień działania proekologiczne, firmy i pracownicy oszczędzają pieniądze, jednocześnie pozytywnie wpływając na środowisko naturalne. Jak możesz jeszcze bardziej ulepszyć swoje podejście do CSR? Zapoznaj się z poradami ekspertów, pobierając nasz white paper „Społeczna odpowiedzialność biznesu: klucze do skutecznej strategii CSR”.


Więcej powiązanych artykułów