Kosze na śmieci do biura: jakie kosze do segregacji odpadów do biura wybrać?

Jak radzić sobie z odpadami w firmie i jakie wybrać pojemniki do segregacji śmieci do biura? Doradzamy, jakie kosze i inne pojemniki na odpady kupić do biura oraz jakie obowiązki ma pracodawca w zakresie gospodarki odpadami.

jak śmietnik kupić do firmy

Kosze do segregacji śmieci do biura – obowiązki i przepisy

Jak firmy powinny podejść do obowiązku sortowania odpadów? Czy zawsze trzeba kupować specjalne kosze do segregacji odpadów do biura? Czy należy przestrzegać konkretnych kolorów?

Obowiązek sortowania odpadów wynika z ROZPORZĄDZENIA MINISTRA ŚRODOWISKA w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów. Rozporządzenie to określa m.in. szczegółowy sposób selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów oraz kiedy wymóg selektywnego zbierania uważa się za spełniony.

Dotyczy to wszystkich, których działalność generuje odpady, w tym firm, przedsiębiorstw i osób samozatrudnionych. Każda firma jest zobowiązana do sortowania odpadów w miejscu ich powstania. Sortowanie należy przeprowadzić według poszczególnych rodzajów odpadów. Każdy odpad posiada swój numer katalogowy, określony w tzw. Katalogu Odpadów (ROZPORZĄDZENIE MINISTRA KLIMATU z dnia 2 stycznia 2020 r. w sprawie katalogu odpadów Dz.U.2020.10).

Dlatego większość firm decyduje się na zakup własnych kolorowych pojemników i określa częstotliwość odbioru zgodnie z własnymi potrzebami w lokalnej firmie zajmującej się odbiorem śmieci. Firmy nie mogą po prostu wyrzucać śmieci do pojemników komunalnych. Korzystanie z nich jest możliwe, ale tylko po uzgodnieniu z gminą i na warunkach przez nią określonych.

Często firmom bardziej opłaca się uzgodnić własne rozwiązanie z firmą odbierającą odpady, według swoich potrzeb. Kolorowe pojemniki do segregacji śmieci do biura są następnie otrzymywane na podstawie umowy zawartej z firmą odbierającą odpady lub biuro kupuje je na własny koszt.

Ważne, by określić, jakie odpady produkuje firma i ile śmieci rocznie generuje. Następnie odpowiednio dobierane są pojemniki do segregacji do biura i odstępy między odbiorem śmieci. Specjalistyczna firma zajmująca się odpadami może oczywiście pomóc w ustalaniu szczegółów.

Każda firma musi mieć kosze na wszystkie rodzaje odpadów – zmieszane, plastik, szkło, metal, papier i odpady organiczne. Zgodnie z obowiązującym prawem dla każdego rodzaju wytwarzanych odpadów muszą być oddzielne pojemniki. Ich kolor nie jest określony przez prawo, ale praktyczne jest zastosowanie powszechnie przyjętych rozwiązań. Jeśli jednak w firmie nie powstaje określony rodzaj odpadów, a firma jest w stanie to udowodnić podczas kontroli, nie musi mieć pojemnika na dany typ śmieci.

Pojemniki do segregacji do biura: w jakich przypadkach firma może stosować pojemniki komunalne na odpady segregowane?

Kosze na śmieci udostępniane przez miasto są przeznaczone tylko na odpady komunalne. W przypadku innych odpadów firma musi nadal posiadać własne pojemniki i musi udowodnić przekazanie śmieci firmie je odbierającej (faktura, umowa). Musi też prowadzić ewidencję odpadów i raz w roku zgłaszać produkcję odpadów, jeśli przekroczy ona ustawowy limit (600 kg wytworzonych odpadów niebezpiecznych lub 100 ton innych odpadów rocznie).

Jeżeli przedsiębiorstwo wytwarza wyłącznie odpady komunalne lub odpady z opakowań wykonanych z papieru, tworzyw sztucznych, szkła i metali, może przekazać te odpady do systemu komunalnego na podstawie pisemnej umowy z gminą, jeżeli gmina na to zezwala. Jeżeli osoba prawna lub osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą przekazuje do systemu komunalnego odpady komunalne, których jest wytwórcą, nie musi zgodnie z przepisami prowadzić ciągłej ewidencji odpadów i nie ma obowiązków sprawozdawczych w zakresie odpadów, w którym została włączona do systemu miejskiego.

Jeśli nie jest to opłacalne lub usługa oferowana przez gminę nie odpowiada potrzebom firmy, warto znaleźć inne rozwiązanie. Każda firma musi obliczyć, czy nie jest dla niej korzystniej zatrudnić do odbioru odpadów dowolnie wybraną firmę, która zapewni wysokiej jakości i atrakcyjne pod względem kosztów usługi, odpowiadające potrzebom danej firmy.

Kosze do segregacji odpadów do biura: odpady produkcyjne

W przypadku gdy firma generuje odpady, których gmina nie uwzględnia w swoim systemie odbioru (zwykle różne odpady produkcyjne lub odpady z usług), zawsze muszą być one odbierane oddzielnie za pośrednictwem wyspecjalizowanej firmy.

Zgodnie z prawem firmy są zobowiązane do zabezpieczenia odpadów przed wyciekiem, kradzieżą lub zepsuciem. W praktyce wygląda to następująco:

Warunki techniczne segregacji odpadów określa rozporządzenie w sprawie szczegółowego sposobu gospodarowania odpadami. Mówiąc prościej, wskazane jest segregowanie odpadów do wyznaczonych kolorowych pojemników, które można bez problemu zakupić. Wskazane jest, aby odpady były przechowywane w odpowiednim miejscu, tak aby nie padał na nie deszcz, nie były przenoszone przez wiatr itp. Jeśli chodzi o zabezpieczenie odpadów, można to zrobić na przykład za pomocą zamykanych śmietników.

Kosze do segregacji odpadów do biura – obowiązek sortowania

Ogólna zasada mówi, że w firmie powinna znajdować się taka ilość pojemników do segregacji odpadów, aby pracownicy mogli wygodnie pracować. Wszystkich obowiązuje sortowanie śmieci. Wytwarzane odpady pracownicze mają charakter odpadów komunalnych, a więc zgodnie z katalogiem są to odpady komunalne.

W przypadku odpadów wytwarzanych przez gości lub klientów firmy na terenie firmy istnieje również obowiązek zapewnienia sortowania odpadów, przynajmniej dla opakowań papierowych, tworzyw sztucznych, szkła, metali i odpadów biologicznych. Te odpady są traktowane jako odpady komunalne.

Zasady postępowania z odpadami niebezpiecznymi

Jeżeli firma wytwarza odpady niebezpieczne, powinna skonsultować formy ich odbioru ze specjalistycznym przedsiębiorstwem. W przypadku gospodarowania odpadami niebezpiecznymi odpady muszą być gromadzone oddzielnie w odpowiednich pojemnikach. Często pojemniki dodatkowo znajdują się w specjalnych magazynach na odpady niebezpieczne, w zlewniach itp. Firma jest również zobowiązana do tego, aby odpady niebezpieczne były zawsze oznaczane nie tylko numerem katalogowym i nazwą odpadu, ale również kodem i nazwą jego niebezpiecznych właściwości, napisem „odpad niebezpieczny” oraz ostrzegawczym symbolem graficznym.

Ponadto wytwórca jest zobowiązany do sporządzenia karty identyfikacji odpadów niebezpiecznych ze szczegółowym opisem odpadów i innych danych dotyczących bezpieczeństwa pracy, udzielania pierwszej pomocy lub postępowania w razie wypadku oraz do wyposażenia w tę kartę miejsc utylizacji odpadów niebezpiecznych. Pracownicy zajmujący się tymi odpadami muszą zostać przeszkoleni. Wejścia do miejsc składowania odpadów niebezpiecznych również muszą być oznaczone symbolem ostrzegawczym/ znakiem zagrożenia.

Przy przewozie odpadów niebezpiecznych konieczne jest zgłoszenie przewozu do elektronicznego systemu rejestracji transportu odpadów. Za zgłoszenie przewozu odpadów niebezpiecznych odpowiada przede wszystkim ich nadawca. Istnieje jednak możliwość zgłoszenia transportu przez wyspecjalizowaną firmę, czyli odbiorcę, który potwierdzi w systemie elektronicznym, że przyjął odpad i zakończył transport.

Jeżeli firma jako wytwórca odpadów przemieszcza odpady niebezpieczne pomiędzy swoimi obiektami, nowy teren staje się zakładowym składowiskiem odpadów. Aby to zrobić, trzeba mieć zezwolenie urzędu wojewódzkiego, sporządzony regulamin działania, a także wypełnić inne obowiązki wynikające z ustawy o odpadach, a także prawa budowlanego, ustawy o ochronie wód i innych przepisów.

Oprócz ustawy o odpadach często konieczne jest przestrzeganie innych przepisów, które nakładają określone obowiązki na gospodarowanie niektórymi odpadami niebezpiecznymi (np. Rozporządzenie Ministra Klimatu z dnia 11 września 2020 r. w sprawie szczegółowych wymagań dla magazynowania odpadów, Dz.U. 2020 poz. 1742). Szczególne warunki nakładane są zwłaszcza na odpady z sektora opieki zdrowotnej. W tym miejscu należy zaznaczyć, że odpady zakaźne powstają nie tylko w gabinetach lekarskich, ale również w salonach kosmetycznych, studiach tatuażu, zakładach fryzjerskich czy placówkach zapewniających wybrane metody opieki społecznej.

W Manutan znajdziesz przydatne produkty takie jak:

AIG3576072

Plastikowe zewnętrzne pojemniki na odpady Manutan, pojemność 1 100 l. Plastikowe pojemniki na odpady, z pokrywą na odpady, w większej ilości wariantów kolorystycznych. Wykonane z polietylenu wysokiej gęstości, ze stabilizacją przed promieniowaniem UV. Kod produktu (SKU): 1501485

AIG3576063

Plastikowe pojemniki zewnętrzne na odpady segregowane, pojemność 100 l w wersji szarej z pokrywą. Otwór wrzutowy PUSH w kilku wersjach kolorystycznych, które umożliwiają segregację odpadów.

AIG2748289

Zestaw 4 kolorowych plastikowych koszy na śmieci segregowane, pojemność 4 x 45, z piktogramami. Nadaje się do magazynów, szkół, biur itp.


Więcej powiązanych artykułów